od Martin Varga » 11 srp 2015 09:54
V novele zákona 406/2000 Sb. (tj. ve znění zákona č. 103/2015) v §10 odstavce (6) písmene g) došlo ke změně znění, ze které plyne závěr, který jste uvedl:
původní znění:
g) neprovádět činnost podle § 6a, 7a, 9 a 9a, pokud
1. je statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu nebo je v pracovním nebo obdobném stavu nebo má majetkovou účast v právnické osobě nebo fyzické osobě, která je vlastníkem nebo provozovatelem kotlů, rozvodů tepelné energie, klimatizačních systémů, budovy nebo její části nebo energetického hospodářství, které jsou předmětem kontroly nebo na které zpracovává energetický audit, energetický posudek nebo průkaz, nebo
2. je osobou blízkou k osobám podle bodu 1,
nové znění (platné od 1.7.2015):
g) neprovádět činnost podle § 6a, 7a, 9 a 9a, pokud
1. je statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu nebo má majetkovou účast v právnické osobě nebo fyzické osobě, která je vlastníkem nebo provozovatelem kotlů, rozvodů tepelné energie, klimatizačních systémů, budovy nebo její části nebo energetického hospodářství, které jsou předmětem kontroly nebo na které zpracovává energetický audit, energetický posudek nebo průkaz, nebo
2. je osobou blízkou k osobám podle bodu 1,
Osobou blízká je definována v občanském zákoníku:
Osoba blízká je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství (dále jen „partner“); jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.
– § 22 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Z toho vyplývá důsledek, na který se dotazujete. Je tedy možné jakožto zaměstananec zpracovávat energetické dokumenty autorizované energetickým specialistou pro svého zaměstnavatele.