Částečně chlazená zóna

Moderátor: Martin Varga

Částečně chlazená zóna

Příspěvekod uzivatel_11225 » 20 srp 2020 13:59

Dobrý den,
prosím o radu, jak korektně zadat částečné chlazení zóny pro výpočet ENB.

Konkrétně řeším případ bytového domu, kdy mám standardně zadanou zónu s bytovými jednotkami. Pro tuto zónu je definováno nucené větrání pomocí lokálních rekuperačních jednotek, jejichž součástí je mimo jiné i chladič přívodního vzduchu. Avšak tento chladič má omezený výkon (s ohledem na celkové množství přiváděného vzduchu), kdy lze stanovit, že tato jednotka pokryje pouze cca 50% tepelných zisků daného prostoru. Tedy nejedná se o plnohodnotné chlazení, ale pouze o částečné chlazení dané zóny.

Lze pro tento případ v programu zadat zónu jako chlazenou, definovat samostatný zdroj chladu, kde bych v oddílu „Podíl dodávky chladu [%]“ zadal pokrytí hodnotou < 100 %. Samozřejmě v takto zadaném případě nebude „sedět“ kontrolní součet. Jedná se o spravné zadání ?
Předem díky za reakci. MB.
uzivatel_11225
 
Příspěvky: 3
Registrován: 21 bře 2018 10:26

Re: Částečně chlazená zóna

Příspěvekod Martin Varga » 21 srp 2020 14:17

Výchozí problém: Z vašeho popisu je patrné, že chlazená je celá zóna, jen použitý zdroj chladu nedokáže zajistit výpočtově vzniklou potřebu chladu v celém rozsahu. Řešení: Nejprve je nutno si položit otázku pro jaký typ výpočtu toto potřebuji. Pokud pro PENB, tak takové zohlednění nedostatečného výkonu chladící jednotky nepřipadá v úvahu (pokud chci měnit normový /návrhový parametr). Reálně by se totiž taková situace v programu postihla tím, že by se zvýšila cílová teplota pro režim chlazení z normových XY°C na zvýšených XZ°C (např. z 26 na 28°C). Samozřejmě je otázka, jak moc tuto teplotu zvýšit na základě dostupných informací o zdroji a zóně. To by samo o sobě vydalo na "elaborát". Měnit normové (požadované) vstupní parametry pro daný typ provozu není v PENB možné. Je to úplně stejné, jako kdybyste řešil, že nestačí tepelný výkon zdroje na vytápění, a proto budete v PENB vytápět obytnou zónu např. jen na 18°C místo na návrhových 20°C. Ohledně té cílové teploty pro režim chlazení je to ještě o to komplikovanější, protože zpravidla používáme měsíční výpočet, kde se pracuje s průměry teplot a tak se těch reálných 26°C "smrskne" u měsíčního výpočtu třeba na 22°C a 28°C třeba na 22,8 °C (jenom příklad… to průměrování není totiž lineárně úměrné, záleží na četnosti teplot a dnů chlazení) .

Pokud ale děláte výpočet například pro EA, kde potřebujete naladit spotřeby, tak takový postup samozřejmě lze.

Případ, který popisujete je možné v PENB aplikovat na zónu, která je chlazena částečně nikoliv z důvodu, že by nebyl dostatečný výkon zdroje chladu, ale z důvodu, že strojně chlazena je jen její část. Obecně ale i tak doporučujeme prostory, které jsou chlazeny, zadávat jako samostatnou zónu. Důvodem je to, že podíl pokrytí výpočtové potřeby chladu (spočítána pro celou "částečně chlazenou" zónu) se nedá zrovna moc s určitostí zjistit, protože není úměrně závislý ani na podílu chlazené podlahové plochy zóny, ani na chlazeném obestavěném objemu zóny. Do "hry" vstupuje mnohem více vlivů (orientace, typ konstrukcí, velikost oken atd.), které znemožňují tento podíl nějak relevantně odhadnout. Pokud se tak děje, tak většinou právě na základě té podlahové plochy nebo objemu. Ale to může/nemusí být velmi nepřesné. Proto doporučujeme chlazený prostor modelovat jako samostatnou zónu. Ale je to na zvážení uživatele. Pokud uživatel půjde cestou zadání nižšího podílu pokrytí potřeby chladu na chlazení, tak v PENB se uvede v protokolu vždy potřeba chladu pro celou zónu, ale spotřeba energie na chlazení by měla odpovídat už jen tomu zadanému podílu pokrytí daným zdrojem chladu. A to platí jak u hodnocené, tak u referenční budovy (zde tedy předpokládám, že to tak u referenční budovy v SW je).
Uživatelský avatar
Martin Varga
 
Příspěvky: 213
Registrován: 12 čer 2014 09:51


Zpět na Energetika

cron