Zastínění pohyblivými překážkami

Moderátor: Martin Varga

Zastínění pohyblivými překážkami

Příspěvekod uzivatel_13297 » 21 bře 2022 15:09

Dobrý den,
lze se někde dobrat spolehlivých dat k zastínění pohyblivými překážkami? Existují například nějáké tabulkové předpoklady měsíčních hodnot Fsh,gl pro případy ručně regulovaných žaluzií, které by se daly užít ve výpočtu?
Je možné v hodinovém kroku např. počítat i s automatickou regulací zastínění žaluziemi podle vnější teploty atp.?
Děkuji a zdravím
Petra Černá
uzivatel_13297
 
Příspěvky: 20
Registrován: 25 bře 2019 12:57

Re: Zastínění pohyblivými překážkami

Příspěvekod Martin Varga » 22 bře 2022 11:35

Dobrý den,
pokud bych to měl vzít obecně, tak:
V normách pro výpočet ENB je zpravidla předpis řízení pohyblivých stínících překážek na základě intenzity solárního záření dopadajícího kolmo na plochu výplně.
Zpravidla je zde uvedena hranice cca > 300 W/m2, kdy je protisluneční ochrana plně otevřena a < 300 W/m2, kdy je plně zavřena. Tyto hodnoty jsou v normě uvedeny
patrně na základě empirického pozorování typických modelů staveb s pobytem osob. Takto to bude zapracováno i novém připravovaném hodinovém výpočtu dle EN ISO 52016-1.
Tento typ řízení pracuje se systémem plně Zavřeno (fsh=0%)/plně Otevřeno (fsh=100%). Toto řešení není ideální pro všechny možné způsoby užívání zón, ale pro ty běžné případy dejme tomu dostačující.
Reálně je samozřejmě mnoho poloh mezi těmito dvěma póly Z/O (fsh <0;100>%). Jediná možnost, jak toto stanovovat plně uspokojivě, je automaticky dopočítávat podíl zastínění výplně fsh (%) na základě požadované
vnitřní teploty v zóně (nikoliv vnější). Bohužel to s sebou obnáší mnoho komplikací z hlediska nároků na objem výpočtů a řešitelských úloh. A nemá to ani jedno řešení, je-li v zóně více výplní. V první fázi vývoje SW pro PENB s hodinovým výpočtem
tento způsob regulace stínících clon nelze v SW očekávat (bude jen normový). V každém případě se vždy uvažuje (v případě žaluzií), že jsou lamely nastaveny tak, že brání přímému oslunění výplně a řeší se jen podíl
použití této clony na ploše výplně.

Takže co se týče nějakého obecného předpisu o hodnotách Fsh,gl:
V SW i normách jsou nabízeny hodnoty Fsh,gl pro jednotlivé typy clon při plném zastínění výplně. Fsh,gl je z intervalu <0;1>, přičemž 0=plné zastínění pro solární záření (clona plně otevřena), 1= plné nezastínění (clona zavřena).
To, co je samozřejmě otázka z hlediska zadání do SW, je aktuální podíl plochy stínění výplně touto clonou fsh <0;100>%. V HOD modulu (zatím dostupný jen výpočet dle En ISO 13790+78/2013 Sb.) je možnost toto zadat (odhadovat)
přímo pro každý měsíc (stejná hodnota je pak použita pro každou hodinu v daném měsíci). V létě tak lze předpokládat vyšší hodnoty než v zimě. Tento způsob také není dokonalý (nereflektuje průběh dne),
ale alespoň umožňuje rozlišit sezónu vytápění a sezónu chlazení.
Nějaké "smerné" hodnoty pro podíly fsh nejsou. V podstatě ani nemohou (pominu-li výše uvedené), protože to zásadně závisí na konkrétním řešení zóny. A tak, co by bylo ideální pro jednu zónu, pro druhou nemusí být.
V podstatě zadanou hodnotu fsh lze zpětně odvozovat od vypočítáné potřeby chladu a tepla a tomu úměrně tyto podíly zastínění zadat tak, abychom u těchto potřeb docílily co nejnižších hodnot.
V praxi to má dopad zase do činitele denní osvětlenosti a tím i spotřebu na umělé osvětlení (což přes vnitřní zisky ovlivňuje potřebu tepla a chladu), ale toto spojení už v SW pro hodnocení ENB není.
Pro zjišťování vlivu zastínění na činitele denní osvětlenosti je potřeba 3D model budovy a to není pro hodnocení ENB na pořadu dne.
Nicméně, pokud používáte současný dostupný hodinový výpočet (dle EN ISO 13790+vyhl. 78/2013 Sb.), tak lze očekávat při použití výpočtu dle EN ISO 52 016-1+vyhl. 264/2020 Sb. značné posuny v požadavcích na ENB.
Hodinový výpočet dle nové normy a vyhlášky by snad mohl být dostupný koncem léta.
Uživatelský avatar
Martin Varga
 
Příspěvky: 213
Registrován: 12 čer 2014 09:51


Zpět na Energetika

cron