Dvě zóny o různých návrhových teplotách + sousední objekt

Moderátor: Martin Varga

Dvě zóny o různých návrhových teplotách + sousední objekt

Příspěvekod uzivatel_13342 » 24 lis 2021 13:29

Dobrý den, prosím o potvrzení nebo vyvrácení správnosti výpočetního postupu, příp. o radu jak postupovat.
Přikládám náčrt. Jedná se o větší změnu dokončené budovy. Mám bytový dům, byty vytápěny na 20°C, prostor schodiště vytápěn na 16°C a sousední budovu, o které vím jen to, že tam jsou ordinace lékařů (dle normy vytápěno na 22°C).
Zadávám konstrukce mezi zónou Byty a zónou Schodiště, protože mezi zónami dochází k tepelným tokům a zadávám ji na záložce vnitřní konstrukce s požadavkem na konstrukce mezi prostory s rozdílem teplot do 5°C včetně. Dveře zadám taky, ale požadavek na ně norma nestanovuje. Pokud by budova nesplnila požadavek vyhl. 264/2020 dle § 6 odst. 2 a) nebo b), pak by bylo nutné, aby byl splněn bod c) a tedy všechny měněné konstrukce - i na rozhranní zón splňovaly doporučenou hodnotu pro daný typ konstrukce dle normy.
Stěnu mezi bytovým domem a sousední budou zadávám taky, protože má jiný profil užívání, jinou návrhovou teplotu a provozní dobu.
Postupuji správně?

Když to přeženu a schodiště by bylo vytápěno na 20°C, tak bych konstukce mezi zónou byty a zónou schodiště nezadávala. Je to tak?
A kdyby bylo schodiště jen temperované na 15°C, tak jeho plocha bude také spadat do energeticky vztažné plochy, budu zadávat všechny konstrukce mezi zónou byty a zónou schodiště (dle normy mezi vytápěným a temperovaným prostorem). Jen pro určení ploch konstrukcí jednotlivých zón bude hranice mezi zónami probíhat na vnitřní straně konstrukcí (ze strany temperovaného prostoru) a ne osou dělicích konstrukcí, jak by tomu bylo v případě výše.

Děkuji za jakýkoliv názor a za Váš čas.
Přílohy
PCT_01.jpg
PCT_01.jpg (50.45 KiB) Zobrazeno 852 krát
uzivatel_13342
 
Příspěvky: 10
Registrován: 14 srp 2018 15:19

Re: Dvě zóny o různých návrhových teplotách + sousední objek

Příspěvekod Martin Varga » 26 lis 2021 12:55

Dobrý den,
slovo "temperované" je poměrně hluboce zakořeněno v tepelně-technické oblasti. Nicméně obecně nedoporučuji jej používat. Není totiž vůbec žádný rozdíl mezi zónou vytápěnou na 15°C
a temperovanou na 15°C. Rozlišujeme pouze vytápěnou zónu: pak je tam umístěn systém vytápění, který cíleně zajišťuje předepsanou teplotu v této zóně, není-li, jde vždy o nevytápěný prostor.
(a u něho může vyjít bilančním výpočtem "jakákoliv" teplota - závisí jen na přilehlých zónách, tepelných ziscích v něm, objemu jeho větrání atd.)

Do energeticky vztažné podlahy objektu vstupuje pouze zóna s požadavkem na teplotu (tedy vytápěná / chlazená). Pokud vaše schodiště má topný systém, který cíleně udržuje
požadovanou teplotu 16°C, pak jde o zónu (vytápěnou). Pokud ne, jde o nevytápěný prostor (každý nevytápěný prostor je vytápěn nepřímo ztrátami skrz dělící konstrukce).
Z toho vyplývají požadavky na konstrukce.
To je z hlediska PENB jasná teorie. Normativci tuto teorii trochu zkomplikovali požadavkem uvedeným v ČSN 73 0331-1 v příloze D, viz tento článek:
https://deksoft.eu/technicke-forum/tech ... /story-164

Závěrem: musíte se rozhodnou, o jaký případ dle článku jde a podle toho postupovat. Co se týče dělících konstrukcí mezi zónami, tak ty zadávat nemusíte.
(zejména pro měsíční výpočet je to komplikovanější postihnout v případech, kdy tepelných zisk prostupem z jedné zóny do druhé by způsobil teplotu v zóně s nižší požadovanou teplotou
vyšší teplotu, než je právě ta požadovaná - takové případy by vedly na nejednoduché iterační výpočty)
Nota bene, pokud je zadáte a přitom je neměníte, tak při hodnocení změny dokončené budovy podle písmene c) je nehodnotíte.
Uživatelský avatar
Martin Varga
 
Příspěvky: 213
Registrován: 12 čer 2014 09:51

Re: Dvě zóny o různých návrhových teplotách + sousední objek

Příspěvekod uzivatel_13342 » 30 lis 2021 19:18

Děkuji za vysvětlení.
uzivatel_13342
 
Příspěvky: 10
Registrován: 14 srp 2018 15:19


Zpět na Energetika

cron