od Jan Stašek » 15 lis 2016 08:56
Dobrý den,
v tomto případě je potřeba rozlišovat mezi bezpečnostní vlhkostní přirážkou Δφ (která se používá při stanovení požadavků na teplotní faktor vnitřního povrchu a při výpočtu vlhkostní bilance) a zohledněním vlhkosti materiálu v jeho zabudování (tedy stanovení jeho návrhové tepelné vodivosti). Dle popisu Vám SFŽP zřejmě vytýká druhou možnost.
Typický případ je, že výrobce tepelné izolace udává pouze deklarovanou hodnotu součinitele prostupu tepla. Deklarovanou hodnotu nelze přímo použít pro výpočet součinitele prostupu tepla, protože se jedná o hodnotu stanovenou pro téměř suchý výrobek, což neodpovídá pro většinu případů skutečným podmínkám v zabudování. Z tohoto důvodu je potřeba provést přepočet na návrhový součinitel prostupu tepla.
Metodický pokyn NZÚ neumožňuje použití podrobnějšího výpočtu dle ČSN EN ISO 10456, proto se pro stanovení používá procentuální přirážka dle metodického pokynu: "Standardně se uvažuje s přirážkou 7-10% u nasákavých materiálů (např. minerální vlna) a 3-5% u méně nasákavých materiálů (např. EPS)."
Pro přepočet je k dipozici pomocný výpočet s názvem "Přepočet z lambda,d". Při použití modulu Tepelné techniky 1D > NZÚ se do výstupů automaticky propisuje jak deklarovaná, tak návrhová hodnota, aby bylo možno zmiňovaný přepočet ověřit. Pro kontrolu tedy platí, že návrhová hodnota by měla být zvýšena oproti deklarované o procenta uvedená v metodickém pokynu.