od Jan Stašek » 09 bře 2023 14:40
Dobrý den,
vyhodnocení detailů vystaveným dynamický teplotním a vlhkostním změnám je velmi komplexní problematikou, pro kterou se nabízí více možností řešení. Níže popisuji některé z možných přístupů, se kterými jsem se v poslední době setkal.
1. Měření – pokud je možnost provést v objektu měření teploty a relativní vlhkosti (ideálně jak v interiéru, tak exteriéru), je to pro výpočet velmi cenný zdroj dat, protože zejména stanovení relativní vlhkosti výpočtově (viz bod 2) může být velmi citlivé na zvolené vstupní údaje (větrání prostoru, infiltrace, vnitřní zdroje vlhkosti, apod.). Ve výsledcích měření lze poté hledat nejméně příznivé sady okrajových podmínek a pro ně provést posouzení, nebo využít pokročilejší výpočetní metody (viz bod 3).
2. Výpočet s využitím dynamických simulačních metod – pokud není možné provést měření, je možné průběh vlhkosti odhadnout výpočtově pomocí dynamické simulace (výpočtu s hodinovým a menším výpočetním krokem). Základní výpočet lze provést v SW pro výpočet PENB s hodinovým krokem (např. program Energetika, do kterého bude v následujících týdnech doplněna možnost zobrazení výsledných hodnot pro jednotlivé hodiny v roce), nebo využít pokročilejší výpočtové metody (např. program DesignBuilder). Podobně jako v případě měření je následně možné určit rizikové stavy a pro ty provést posouzení.
3. Využití programů pro 2D hodnocení detailu s dynamickými podmínkami - Na trhu existují programy (např. WUFI 2D), které umožňují hodnotit detaily s proměnnými okrajovými podmínkami. Výsledné vyhodnocení rizik detailu je tedy provedeno přesněji, stále je nutné správně stanovit okrajové podmínky (viz body 1 a 2).
4. Řízení systému vytápění – další z možností je stanovit výpočtově podmínky, pro které hrozí vznik problémů v detailu, osadit do interiéru systém měření a při dosažení těchto podmínek automaticky spouštět vytápění.