+
Způsob ověření
Užívateľské meno
Heslo:
  Vytvořit účet Zapomenuté heslo

NEBO
 
Omezit pro: 
březen 2021
Vliv okrajových podmínek na vypočtenou hodnotu infiltrace EN ISO 52016-1
17. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Tento článek navazuje na již dříve uvedený (odkaz níže), týkající se vlivu voleb v zadání pro výpočet infiltrace na její výpočtovou výši dle EN ISO 52016-1, resp. prováděcí normu pro výpočet větrání EN 16 798-7. Nyní se podrobněji podíváme na jednu vstupní okrajovou podmínku výpočtu - referenční rychlost větru ve výšce 10 m nad zemí.
Tato hodnota zásadním způsobem ovlivňuje výslednou vypočítanou výši infiltrace.

Pokud v zadání nejsou vybrána klimadata se zadanou průměrnou rychlostí větru ve výšce 10 m nad zemí, uvažuje program automaticky hodnotu 10m/s. Tato hodnota je však velmi nadsazená a odpovídá spíše vysokopoloženým až horským oblastem. V běžných oblastech se pohybuje v rozmezí 3 až 6 m/s.

Abychom snížily měrnou potřebu tepla na vytápění, která je velmi důležitá zejména u tabulkově nastavených požadavků na EHB, doplnili jsme do katalogu klimadata dle STN 73 0540-3 avšak již s doplněnými průměrnými rychlostmi větru. Ty byly v tomto případě jednotně převzaty z doporučení defaultní hodnoty EN 16 798-7 čl. B. 3.4.1 na hodnotě 3,0 m/s. Norma STN 73 0540-3 ve své tabulce 3 dělí oblast SR na dva typy větrných oblastní oblastí (1. s průměrnou rychlostí větru do 2,0 m/s a 2. oblast s průměrnou rychlostí větru v rozsahu 2,0-5,0 m/s). Defaulní hodnota 3,0 m/s doplněná do těchto klimadat je tak jakýmsi jejich přijatelným kompromisem pro celou SR. Samozřejmě, že pokud chce někdo uvažovat ve výpočtu průměrnou rychlost větru přesně dle STN 73 0540-3 dle větrné oblasti, nic tomu nebrání. Jen si uživatel musí do katalogu klimadat vložit vlatní klimadata (pomocí kopie klimadat z STN 73 0540-3) a doplnit u nich požadované průměrné rychlosti větru. A tyto klimadata pak použít pro výpočet.


Konkrétně se jedná o tyto hodnoty rychlosti větru:

Do protokolu mezivýsledků byl do tabulky pro výčet vstupních klimadat doplněn řádek s uvedením rychlosti větru uvažovaný pro výpočet infiltrace dle EN ISO 52016-1:



Výběrem těchto klimadat lze snížit v závislosti na zadané hodnotě n50 (popř. q50) a typu provětrávání výpočtový objem infiltrace a tím i měrnou potřebu tepla na vytápění. Závěry uvedené v předchozím článku jsou i nadále v platnosti, jen samozřejmě v porovnáních uvedené objemy infiltrace v článku jsou vztaženy k průměrné rychlosti větru 10 m/s. Výběrem těchto klimadat s doplněnou průměrnou rychlostí větru by byla porovnávaná výše infiltrace stanovená dle EN ISO 52 016-1 úměrně nižší.

Příklad objemu infiltrace pro kompaktní RD pro jednotlivé výpočtové postupy:



*V poslední sloupci je uvedená výše hodnoty infiltrace pro průměrný přirozený tlakový rozdíl získaná pro menší objekty dle vzorce: (n50 * Vint) / 20 (orientační převod uváděný v odborné literatuře). Obecně je z porovnání výsledků patrné, že při křížném provětrávání dle výpočtu EN ISO 52016-1 (resp. EN 16 798-7) nabývá hodnota infiltrace značného objemu při vyšších průměrných rychlostech větru.
červen 2020
Tepelné ztráty větráním EN ISO 13 790 vs. EN ISO 52 016-1
4. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Mezi normami došlo k výraznému posunu jak ve výpočtu samotné hodnoty infiltrace, tak ve způsobu zahrnutí infiltrace do výpočtu. Níže v článku názorně a podrobněji probereme, proč a jak se výsledky liší. Citelná odlišnost nastává zejména u přirozeně větraných objektů a to v závislosti na zvolených vstupech do výpočtu výše infiltrace.