Omezit pro: 
červen 2020
Výpočet systému se současným využitím baterií a akumulace do teplé vody
30. 6. 2020 | Autor: Ing. Jan Stašek
Program FVE nabízí automatické šablony pro nejčastější typy zapojení fotovoltaických systémů. V tomto článku se zaměříme na typ, který není mezi přímo podporovanými systémy, ale je možné jej v programu FVE počítat. Jedná se o systém kombinované akumulace přebytků elektrické energie do baterií a do teplé vody.
prosinec 2017
Použití 1/4 hodinových maxim pro výpočet v programu FVE
19. 12. 2017 | Autor: Ing. Jan Stašek
Program FVE provádí výpočet produkce fotovoltaické elektrárny s krokem 10 minut. Je tedy možné pro výpočet použít i detailnější zadání profilu spotřeby elektrické energie než hodinové. Velmi často se setkáváme s dotazem na využití měřených 1/4 hodinových maxim. V tomto článku si ukážeme postup, jak jednoduše vložit měřená 1/4 hodinová maxima do zadání.
červenec 2017
FVE: Použití klimatických dat ze systému PVGIS
27. 7. 2017 | Autor: Ing. Jan Stašek
Při výpočtech produkce FV systémů jsme často dotazováni proč v programu FVE vycházejí nižší produkce elektrické energie v porovnání s výpočetní pomůckou PVGIS. Příčinou jsou zejména používaná klimatická data. V následujícím článku si ukážeme, jak jednoduchým způsobem lze pro výpočet v programu FVE použít klimatická data z PVGIS.
Možnost stahování klimatických dat nově nabízí aktuální betaverze PVGIS version 5 dostupná na adrese: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP (viz následující obrázek).Po výběru lokality (výběrem na mapě / zadáním adresy / zadáním GPS souřadnic) je možné v menu pod položkou TMY (Typical Meteorological Year) získat přístup k hodinovým klimatickým datům (viz následující obrázek).Na výběr je několik rozmezí let, pro které je TMY sestaven, výběr období není nikde pevně definován, je tedy na vás, jaké období si zvolíte. Tlačítkem pro stažení dat ve formátu EPW (EnergyPlus Weather) dojde ke stažení souboru hodinových klimatických dat, která lze bez potřeby jakékoliv úpravy načíst do programu FVE - stačí pouze v rozbalovacím seznamu "klimatická data pro výpočet" vybrat volbu "Vlastní soubor klimatických dat" a následně vybrat stažená data s příponou .epw (viz následující obrázek).