Omezit pro: 
prosinec 2024
Tabulky v příloze ZPRÁVY
6. 12. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
Níže v článku vysvětlíme pár funkcionalit, co se týče zobrazování tabulek v protokolu ZPRÁVY, která slouží jako příloha certifikátu budovy. Plus je popsáno pár dalších úprav v tabulkách protokolu.
listopad 2024
Přímé a nepřímé napojení při využití elektřiny z OZE
26. 11. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku jsou vysvětleny oba pojmy (přímé a nepřímé) napojení OZE produkujících elektřinu z hlediska přístupu programu ENERGETIKA ke stanovení výše využití elektřiny z nich.
V čem spočívá rozdíl přímého a nepřímého napojení, resp. využití elektřiny pro vytápění a/nebo přípravu TV je patrný z tohoto schématu:

vytápění:

příprava TV:

Z výše uvedených schémat je patrné, že přímé napojení se využívá tam, kde primární zdroj tepla pro vytápění, resp. pro přípravu TV není na elektřinu. Protože při nepřímém napojení a současně instalaci neelektrických zdrojů pro zajištění těchto míst spotřeby by logicky došlo k nulovému využití elektřiny z OZE.

V zadání je volba přímého napojení uvedena na podformuláři zadání elektrického OZE (ať už jde od FVE nebo jde o Ostatní OZE primárně produkující elektřinu, což mohou být větrné nebo malé vodní elektrárny):


PŘÍMÉ NAPOJENÍ:

V první roletě dle obrázku volba ANO znamená přímé napojení. Dále následuje pouze v případě FVE roleta, zda-li toto přímé napojení elektřiny na zásobník je realizováno ještě před měničem, či až za měničem. Rozdíl je v tom, že před měničem využíváme DC elektřinu, kdežto až za měničem AC elektřinu (oproti DC elektřině je takto využitelná produkce elektřiny snížena o účinnost měniče, resp. střídače). Reálně elektrická patrona v zásobníku pak musí být uzpůsobena pro odběr daného typu elektřiny.  

Jelikož umístění elektrické patrony v zásobníku v principu vykazuje minimální ztráty tepla do okolí mimo akumulace tepla do média v zásobníku, je při tomto přímém napojení uvažováno vždy s paušální sezónní účinnosti konverze elektřiny na teplo 99%. Důležité je také zmínit, že v případě přímého využití tepla jak pro vytápění, tak pro systém přípravy TV je vždy paušálně nastavena přednost využití pro TVsys. Až co nevyužije TVsys, je zbytek využitelného tepla k dispozici k posouzení využití pro vytápění. Úměrně průběhu produkce elektřiny z OZE a potřeby tepla pro TVsys a pro vytápěné zóny, může nebo nemusí zbýt využitelné teplo i pro zóny  v případě, že v zadání je vyžadováno přímé napojení (využití) i pro vytápěné zóny.

Když pomineme možnost podívat se do zadání, tak způsob napojení (přímé / nepřímé) většinou rozeznáme v tabulkách a grafech protokolu mezivýsledků. Přímé napojení signalizují už tabulky a grafy těchto systémů. Pokud je tedy nenulové přímé využití elektřiny z OZE na teplo u vytápění a/nebo u systému přípravy TV, objeví se příslušné měsíční hodnoty v tabulkách těchto systémů a následně v grafech, Přímo využitá hodnota elektřiny z OZE na teplo je v grafech vyvedena cca limetkově zelenou barvou (pro informaci využití tepla z tepelných OZE je vyvedeno v grafech žlutou barvou, využité odpadní teplo ze systému chlazení je zobrazeno červeně).

O toto využité teplo z OZE je pak logicky sníženo potřebné teplo, které musí do systému dodat primárně zadané tepelné zdroje naformuláři zadání TEPELNÉ ZDROJE přiřazené k pokrytí potřeby tepla těchto systémů. O pokrytí zbylého tepla se tyto primárně zadané tepelné zdroje dělí ve stejných poměrech, jaké byly zadány. Jen nekryjí plnou potřebu, ale jen tu část po odečtení tepla dodaného OZE.

např. vytápění (přímé napojení):

 
např. systém TV (přímé napojení):

Ve výše uvedených grafech se zobrazuje pouze využitá elektřina z napojení přímo. Využitá elektřina z nepřímého napojení se zde nezobrazuje (využitá elektřina z nepřímého napojení se zobrazuje až na úrovni celé budovy - viz dále).

NEPŘÍMÉ NAPOJENÍ:

V první roletě dle obrázku prostředí zadání volba NE znamená nepřímé napojení.


V tomto případě je produkovaná elektřina z OZE rovnoměrně cyklicky odečítána od přiřazených míst spotřeby, které vykazují spotřebu elektřiny ze sítě. Řečeno terminologií nabíhající "éry" sdílení elektřiny: statickým klíčem cyklicky se opakujícím do doby vyčerpání elektřiny ze sítě, od které lze elektřinu z místních OZE odečítat nebo do doby vyčerpání produkované elektřiny z OZE (tato iterace je ukončena až pokud jedna z těchto dvou možností nastane).

O tom, jaká místa spotřeby k tomuto odečtu, resp. k zohlednění využití elektřiny z OZE přiřadí, rozhoduje opět uživatel. A to podle toho, zda zvolí všechna hodnocená místa spotřeby (na obrázku výše) nebo jen vybraná (na obrázku níže).


Z toho je patrné, pokud nevolíme přímé napojení pro TVsys, který primárně zajišťuje například plynový kotel, že využití elektřiny z OZE bude pro přípravu nulové. A to i v případě, kdy jej zatrhneme (přiřadíme k nepřímému napojení).

Na to je třeba dávat pozor a rozmyslet si, jakým způsobem ten projektovaný nebo reálný stav objektu překlopím do zadání, aby došlo k očekávanému přínosu využití elektřiny z OZE na snížení hodnocené neobnovitelné primární energie.

Poznámka 1: tímto způsobem je využita i nevyužitá elektřina z přímého napojení. Teplo z elektřiny z přímého napojení, které není využito, je zpětně převedeno na AC elektřinu a dále využito přiřazenými místy spotřeby pro nepřímé napojení, resp. využití.

Poznámka 2: Do hodnocení energetické náročnosti nevstupují standardně nehodnocená místa spotřeby (zařizovací spotřebiče, výrobní technologie apod.). Z tohoto důvodu je třeba míť na paměti, že to, co je výpočtove stanoveno na export, může být reálně vše nebo z části využito stejně v budově. Toto hodnocení využití elektřiny z OZE zkrátka slouží k hodnocení energetické náročnosti dle metodiky EN norem. Nelze tímto hodnocením navrhovat a zjišťovat reálné přínosy instalace elektrických OZE (k tomu doporučujeme např. program FVE)

Z protokolu mezivýsledků je nepřímé napojení charakterizováno tak, že u jednotlivých systémů není uvedena využitá elektřina z elektrických OZE, ale celkové využití elektřiny z elektrických OZE je uvedeno až na úrovni celé budovy za všechna místa dohromady:

tabulka se spotřebou elektřiny pro jednotlivá místa spotřeby a pod ní tabulka pro místní zadané zdroje elektřiny (produkce, využití v budově, export)


Graf spotřeby elektřiny v budově dle míst spotřeby:

Graf zobrazující pokrytí spotřebované elektřiny v budově místními elektrickými OZE:

Ve výše uvedeném grafu se zobrazuje pouze využití elektřiny z napojení nepřímo. Využitá elektřina z přímého napojení se zde nezobrazuje (zobrazuje se u tabulek a grafů přímo napojených systémů vytápění a/nebo TVsys - viz část výše: PŘÍMÉ NAPOJENÍ). Výše využité elektřiny z elektrických OZE napojených nepřímo není pro jednotlivá místa spotřeby v těchto tabulkách zobrazena.

V modulu ECB v tabulce 8 je uvedena využitá elektřina z přímého napojení z FVE ve slopuci tepelná solární energie (dle formy energie tepelné v místě užití) a elektřina z FVE využitá nepřímo (čili ve formě elektřiny pro zadané hodnocené spotřebiče) uvedena ve sloupci solární fotovoltaická energie.

Do souboru s výchozím stavem lze nahrát soubor pro navrhovaný stav
26. 11. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze 8.0.0 programu ENERGETIKA lze do zadání souboru s výchozím stavem nahrát z archivu výpočtů soubor "dkp" s navrhovaným stavem. Odpadá tak nutnost ručně přepisovat výsledky z navrhovaného stavu do formuláře zadání NAVRHOVANÁ OPATŘENÍ souboru s výchozím (stávajícím) stavem.
Legenda (vysvětlení) k údajům v tabulkách protokolu mezivýsledků
26. 11. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku je uvedeno základní vysvětlení popisků (označení) vypisovaných údajů v tabulkách protokolu mezivýsledků programu ENERGETIKA.
duben 2024
Činitel teplotní redukce b=1 u konstrukcí přilehlých k zemině ...jak to je?
8. 4. 2024 | Autor: Ing.Martin Varga
Uživatelé programu ENERGETIKA (modulu ECB) se poměrně často dožadují u konstrukcí přilehlých k zemině činitele teplotní redukce "b" ve výpočtu tepelných ztrát na hodnotě 1. Proč toto vyžadují a je to vůbec správně?
červenec 2022
Jaký vliv mají instalované baterie u FVE u měsíčního výpočtu na hodnocení EHB?
12. 7. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti se zpřísňujícími požadavky na primární energii z neobnovitelných zdrojů při hodnocení EHB se stále častěji jako kompenzační prostředek používá instalace OZE. V tomto případě se zaměříme na FVE a v článku uvedeme, jaký vliv na výsledek hodnocení EHB dle metodiky uvedené ve vyhlášce má takový navrhovaný systém s baterií a bez baterie.
květen 2022
ENERGETIKA 6.0.8 - změny u TV
11. 5. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byla doplněna funkce pro možnost využití teplených ztrát TVsys jako teplených zisků pro výpočet potřeby tepla a chladu. A dále byl přepracován formulář POTŘEBY TV. Pokračuje se zde v katalogizaci vstupních hodnot, dále byla doplněna možnost výběru denního odběrového profilu (už se myslí na nový hodinový výpočet) a také byly doplněny přehlednější grafy.
únor 2022
Změna podmínek pro klasifikaci globálního ukazatele ve třídě A0
18. 2. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Dle www.inforeg.sk je nutno od 1.2.2022 splňovat pro klasifikaci budov ve třídě A0 globálního ukazatele současně i podmínku, že využití místního obnovitelného zdroje v budově pro hodnocená místa v rámci EHB je > 0 kWh/rok. Tuto novou podmínku splňují i objekty bez využití místního OZE, pokud jsou napojeny na CZT, je-li "založeno" na obnovitelných zdrojích energie.
ENERGETIKA 6.0.7 - nové grafy využití OZE, CHLrc, KVTE el.
16. 2. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Ty mají za úkol zvýšit přehled o využití OZE, odpadního tepla z chlazení a využití elektřiny z KVET v budově
ENERGETIKA 6.0.7 - nastavení přednosti využití
16. 2. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byla doplněna funkce pro uživatelské nastavení přednosti využití elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie včetně elektřiny produkované KVET a také využití odpadního tepla ze systému chlazení vnitřních prostor.
ENERGETIKA 6.0.7 - využití odpadního tepla z chlazení vnitřních prostor
16. 2. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny funkce pro jednodušší postihnutí , resp. zadání zpětného využití odpadního tepla z chlazení upravovaného vnitřního prostředí.
ENERGETIKA 6.0.7 - měsíční podíly pokrytí
16. 2. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny možnosti zadat podíly pokrytí potřeby tepla na vytápění, chladu na chlazení a potřeby tepla na přípravu teplé vody po měsících.
ENERGETIKA 6.0.7 - nové tabulky a grafy spotřeby pro pomocné spotřebiče
16. 2. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Rozšiřují přehled informací o hodnocené, ale i o referenčních budovách.
ENERGETIKA 6.0.7 - chlazení pomocí freecoolingu
16. 2. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byla přímo doplněna možnost volby zadat zdroj chladu jako freecooling.
srpen 2021
Co nového přinesla verze programu ENERGETIKA 6.0.6 ?
12. 8. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Verze programu ENERGETIKA 6.0.6. přinesla již avizované funkce a něco navíc. Zde si je podrobněji uvedeme.
březen 2021
Vliv okrajových podmínek na vypočtenou hodnotu infiltrace EN ISO 52016-1
17. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Tento článek navazuje na již dříve uvedený (odkaz níže), týkající se vlivu voleb v zadání pro výpočet infiltrace na její výpočtovou výši dle EN ISO 52016-1, resp. prováděcí normu pro výpočet větrání EN 16 798-7. Nyní se podrobněji podíváme na jednu vstupní okrajovou podmínku výpočtu - referenční rychlost větru ve výšce 10 m nad zemí.
leden 2021
Pohltivost povrchu u neprůsvitných konstrukcí pro solární záření
18. 1. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Jedním z frekventovaných dotazů je i dotaz na to, jaká jsou pravidla pro označení nějakého povrchu neprůsvitné konstrukce za světlý, polotmavý nebo tmavý? Níže v článku se pokusíme o odpoveď.
červen 2020
Tepelné ztráty zeminou: průměrná roční (EN ISO 52016-1) vs. průměrná měsíční teplota (EN ISO 13 790)
30. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti s výpočtem potřeby tepla a chladu dle EN ISO 52 016-1 došlo v této normě (čl. 6.6.5.1.) ke změně použití teploty pro stanovení tepelných ztrát konstrukcí přilehlých k zemině, pakliže jsou její měrné ztráty stanoveny dle EN ISO 13 370. Má být použita průměrná roční exteriérová teplota místo průměrné měsíční exteriérové teploty jako v případě EN ISO 13 790.
Jaký vliv mají neprůsvitné konstrukce v celkové solární bilanci při výpočtu dle EN ISO 52016-1?
16. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku na konkrétním případě ukážeme jaký vliv na celkové solární bilanci mají neprůsvitné konstrukce
Vložení omezujících podmínek - výpočet EN ISO 52016-1
16. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Po prvních zkušenostech "ostrého provozu" s výpočtem potřeby tepla a chladu dle EN ISO 52 016-1 byla u programu ENERGETIKA vystavena verze 5.0.1., ve které byly ve výpočtu doplněny některé omezující podmínky, které mají za cíl usměrnit výpočet v případě méně obvyklých až nestandardních zadání.
Na co v zadání dávat pozor při přepnutí výpočtu z EN ISO 13 790 na EN ISO 52 016-1 a naopak
11. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku upozorníme na odlišnosti v zadání při zvolení výpočtu podle normy EN ISO 13790 a EN ISO 52016-1.
Tepelné ztráty větráním EN ISO 13 790 vs. EN ISO 52 016-1
4. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Mezi normami došlo k výraznému posunu jak ve výpočtu samotné hodnoty infiltrace, tak ve způsobu zahrnutí infiltrace do výpočtu. Níže v článku názorně a podrobněji probereme, proč a jak se výsledky liší. Citelná odlišnost nastává zejména u přirozeně větraných objektů a to v závislosti na zvolených vstupech do výpočtu výše infiltrace.
květen 2020
EN ISO 52 016-1: solární zisky
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Níže v článku vysvětlíme rozdíly ve výpočtu v SW solárních tepelných zisků dle EN ISO 13790 a EN ISO 52016-1.
EN ISO 52 016-1: infiltrace
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Níže v článku vysvětlíme rozdíly ve výpočtu infiltrace dle EN ISO 13790 a EN ISO 52016-1, resp. EN 16 798-7. SW ENERGETIKA od verze 5.0.0 uvažuje pro stanovení infiltrace při výpočtu dle EN ISO 52016-1 níže uvedený postup. Aktualizace 18.6.2020.
EN ISO 52 016-1: přerušované vytápění a chlazení v měsíčním výpočtu
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V SW ENERGETIKA je zapracován od verze 5.0.0 vliv přerušovaného (popř. sníženého) vytápění a chlazení dle normy EN ISO 52 016-1. Níže v článku popíšeme odlišnosti oproti normě EN ISO 13 790. Pro slovenský modul ECB jsou údaje uvedené níže v článku pouze informativní. Vzhledem k současné možnosti v modulu ECB pouze normativního hodnocení s konstantní průměrnou výpočtovou teplotou (pouze typ výpočtu "A") není tato funkce pro výpočet zatím dostupná. Aktualizace 2020.06.12.
EN ISO 52 016-1: nevytápěné prostory
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V SW ENERGETIKA je od verze 5.0.0 dle normy EN ISO 52 016-1 jiným způsobem zapracován vliv tepelných zisků v nevytápěných prostorech pro snížení potřeby tepla/zvýšení potřeby chladu k nim přilehlých prostorů s požadovanou teplotou. Níže v článku popíšeme tento přístup.
Nový katalog klimadat
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze programu ENERGETIKA 5.0.0 je doplněn nový katalog klimadat. V článku níže jsou představeny jeho základní nové funkce. Pro modul ECB platí stejné funkce katalogu uvedené níže s tím, že je pro normalizované hodnocení nutno vždy volit klimadata dle STN 73 0540-3. Pro normalizované hodnocení, které jediné je zatím v modulu ECB umožněno, není možno volit v zadání jiná klimadata, než ty normalizovaná uvedené v STN 73 0540-3. Aktualizace 18.6.2020.
Nové funkce na formuláři OZE
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze 5.0.0 programu ENERGETIKA jsou učiněny menší úpravy na formuláři zadání OZE (obnovitelné zdroje energie). Níže si je blíže představíme.
Kombinovaná výroba elektřiny a tepla (KVET)
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Do aplikace ENERGETIKA modulu ECB je doplněna od verze 5.0.0 možnost zadání kogenerace tj. kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET).
duben 2020
Rekuperace TV
3. 4. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V článku níže podrobně popíšeme novou funkci v programu - zadání rekuperace tepelné vody (funkce dostupná od verze programu 4.4.2)
Změny vyhlášky o EHB 35/2020 Z.z. a změna STN 73 0540-2 Z2 v modulu ECB programu ENERGETIKA
3. 4. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Níže jsou popsány změny v programu v návaznosti na aktualizaci výše uvedených předpisů: vyhlášky o EHB 35/2020 Z.z. (účinná od 10.3.2020). Doplněny také úpravy v důsledku změny Z2 v STN 730540-2 (účinná od 1.8.2019).
listopad 2018
Funkce započítání měrné spotřeby CHL,VZT, VZV na straně požadavku
20. 11. 2018 | Autor: Ing. Martin Varga
Do modulu ECB programu ENERGETIKA byla doplněna funkce, kterou uživatel rozhoduje o započítání měrné spotřeby energie na chlazení (CHL), nucené větrání (VZT) a vlhkostní úpravu vzduchu (VZV) na straně požadavku či nikoliv podle podílu pokrytí podlahové plochy budovy těmito systémy.
prosinec 2017
Navrhovaná opatření při zpracování ECB
19. 12. 2017 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku popíšeme postupy a jejich možnosti, jakým způsobem do ECB zapracovat navrhovaná opatření.
leden 2017
Změna vyhlášky o energetickej hospodárnosti budov na SR (324/2016)
3. 1. 2017 | Autor: Ing. Martin Varga
Od 1.1.2017 počala platit změna vyhlášky MDVRR SR o energetické certifikaci budov na Slovensku - vyhláška 324/2016, která mění vyhlášku 364/2012. Změna vyhlášky je vyvolána zejména předepsáním náležitostí pro zpracování energetického certifikátu pro samostatnou část budovy (především byt), dále aktualizací některých hodnot emisních a primárních faktorů paliv, vstupních hodnot pro výpočet umělého osvětlení a také aktualizací některých textů původní vyhlášky, které nereagovaly na zpřísnění požadavků na úroveň výstavby dle období výstavby budovy.
listopad 2016
Změna STN 73 0540-2 v modulu ECB programu ENERGETIKA a v modulu STN programu TT1D
8. 11. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Od 1.8.2016 začala platit na Slovensku změna normy STN 73 0540-2. Změna reagovala na dosavadní zkušenosti a ohlasy projektantů s projektovým hodnocením budov, zejména po 1.1.2016 (požadován globální ukazatel ve třídě A1, používání doporučených hodnot na součinitel prostupu tepla jako požadovaných). Článek byl aktualizován 7.2.2018 - aktualizace se týká zobrazování splnění energetického kritéria - viz níže.
květen 2016
Současný stav hodnocení energetické hospodárnosti projektů na SR
30. 5. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Pro všechny členské státy Evropské unie vyplynul na základě povinné implementace evropské směrnice o energetické náročnosti budov požadavek na "certifikaci" energetické náročnosti budov. Směrnice předepisuje určitý souhrn obecných požadavků s tím, že každá členská země EU si v rámci těchto požadavků zvolila svůj vlastní systém prokazování energetické náročnosti budov a tempo přibližování se ke stanovenému cíli směrnice.