Omezit pro: 
září 2023
NZÚ - dokládání klasifikace Uem dle vyhlášky pro oblast podpory C.1
21. 9. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V rámci podpory C.1 při výměně plynového zdroje za tepelné čerpadlo je požadavek na doložení klasifikace průměrného součinitele Uem nejhůře ve třídě D dle vyhlášky o ENB. V souvislosti s tímto požadavkem vznikly otázky, na které SFŽP odpověděl.
říjen 2021
Spustili jsme aktualizaci programu NZÚ DEKSOFT pro NZÚ 2021+
21. 10. 2021 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
Spustili jsem aktualizaci našeho programu NZÚ pro tvorbu energetického hodnocení pro dotační program Nová zelené úsporám. V tomto článku představujeme hlavní změny.
září 2021
Nová zelená úsporám - nové výzvy
24. 9. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Základní obsah nové výzvy v zavedeném programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Co je nového a co zůstává?
Jak většina z Vás zaregistrovala, byla 21.9.2021 oficiálně vyhlášena nová výzva v dotačním programu NZÚ.

1) dobíhající NZÚ a zahájení příjmu nových žádostí:
Příjem žádostí do stávající výzvy NZÚ bude ukončen 11.10.2021. Plynule na to bude navazovat příjem žádostí do nové výzvy od 12.10.2021.

Pokud budete zpracovávat dokumentaci pro oblast podpory B (RD - nová výstavba) pro novou výzvu, bude nutné pro žádosti doložit kromě požadavků nové výzvy i splnění požadavků na ENB platné od 1.1.2022. U staré výzvy požadavek na ENB se řídil datem podání žádosti na stavební úřad.

Pokud žádáte o dotaci zpětně (samozřejmě při splnění požadovaných kritérií), budou uznatelné náklady v nové výzvě brány v potaz jen z faktur vystavených a uhrazených po 1.1.2021 (do úhrady se započítávají i zaplacené zálohy). To se týká akcí zejména v oblastí podpory A a C, které již byly realizovány a chtěli bychom na ně získat dotaci.

U staré výzvy je zpětná uznatelnost nákladů 2 roky od podání žádosti, resp. všechny podané žádosti o dotace po 15. 5. 2020 mají uznatelné faktury s datem od 1. 1. 2018 – dodavatelsky. Dále jsou uznatelné všechny faktury na materiál (svépomocí a stínící techniku) od 1. 9. 2018.


2) Změny struktury oblasti podpory
Změna není nikterak zásadní, ale je. Nově jsou oblasti tyto:
  • A - zateplení
  • B - nová výstavba
  • C - zdroje energie
  • D - adaptační a mitigační opatření (pozn.: mitigace = zmírňování klimatické změny)
  • E - projektová příprava
A - zateplení
Zde se tolik nemění, A.0, A.1, A.2, A.3 se mění na dílčí, základ, komplex a památky. Samozřejmě se mírně mění sledovaná kritéria, ale princip zůstává. Ani se to nijak dramaticky nezpřísňuje. Žádat lze na objekty, kdy byla žádost o stavební povolení podána před 1.7.2013 - viz pokyny.

B - nová výstavba
Zde se také tolik nemění, B.0, B.1, B.2 se mění na Základ, Pasiv a Pasiv+. Z podmínek je asi nejzásadnější, že budova musí obecně plnit PENB po 1.1.2022 a samozřejmě "něco navíc", když chceme dotaci - viz pokyny.

C - zdroje energie
Zde se oproti minulé výzvě mění podstatně struktura. Nejsou zde kladeny požadavky na úspory, proto se nezpracovává energetické hodnocení / energetický posudek. Pouze pro FVE a STS se vyplňují excely a kontroluje se plnění vybraných parametrů):

    - C.1 výměna zdrojů (nedělí se na to, jestli žádáme samostatně nebo v kombinaci se zateplením)
    - C.2 příprava TV (solární termické kolektory a FVE pouze pro přípravu TV)
    - C.3 instalace FVE (sem patří FVE, nově se výše podpory počítá podle velikosti a složení systému, maximálně však 200 tis.)
    - C.4 VZT s rekuperací - nemění se, pouze není potřeba energetické hodnocení
    - C.5 Rekuperace TV

KOTLÍKOVÉ DOTACE:
Tady dochází k drobné změně. V podstatě část kotlíkových dotací bude spadat pod NZÚ a část zůstane v rámci kotlíkových dotací. Kotlíkové dotace budou pokračovat až do roku 2022. Domácnosti s nižšími příjmy získají na výměnu starého kotle až 95% dotaci. Ostatní domácnosti budou moci žádat a dostat až 50 % na výměnu neekologického kotle z dotačního programu NZÚ. Rozdělení najdete na stránkách SFŽP, nicméně hranice nízkopříjmových osob je 170 900 Kč na osobu/rok. O dotaci na výměnu kotle je možné požádat nejpozději před 1.9.2022, pak již na výměnu nelze dostat dotaci. Povinná výměna kotlů na pevná paliva, nižší než 3. třídy dle ČSN EN 303-5:2013 před tímto datem je dána legislativou.

D - adaptační a mitigační opatření
Nová oblast, která je prezentována jako opatření vedoucí ke snížení dopadu na klima, resp. adaptaci na jeho změny. V oblasti lze žádat samostatně při splnění podmínek a pokud není uvedeno jinak:

    - D.1 instalace stínící techniky - pouze v kombinaci se zateplením, výměnou výplní v oblasti A
    - D.2 výstavba zelených střech
    - D.3 Dešťovka - v podstatě se jedná o původní program Dešťovka, který nyní spadá do NZÚ
    - D.4 ekomobilita - instalace dobíjecích stanic
    - D.5 zeleň (pouze pro bytové domy) - jedná se o podporu výsadby stromů kolem bytových domů

E - projektová příprava
Zde je podpora projekční přípravy, obdobná jako nyní. Předprojektovou přípravu lze podpořit v rámci programu EFEKT.

BONUSY:
  • na vybrané dotační oblasti lze pak žádat ještě bonusy za kombinaci opatření
  • v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji jsou jednotkové podpory zvýhodněny 10% navíc
  • bonus za enviromentální šetrné řešení - je to bonus až 30 000,- Kč

PUBLICITA:
U bytových domů je nutné, aby při realizaci byl na stavbě billboard o rozměrech min. 2,0 x 1,0 m, že je to podporováno z prostředků EU a po dokončení trvale umístěná tabulka o rozměrech min 0,2 x 0,15 m, že projekt byl podporován z prostředků EU. A je na to i samostatný příspěvek.

3) Alokace
Nyní bude k dispozici 11 miliard Kč, podle výzvy rozděleno následujícím způsobem:
  • RD - 6 mld., z toho pro novostavby 590 mil.
  • BD - 5 mld., z toho pro novostavby 28 mil.
Předpokládá se, že do roku 2030 bude celková alokace minimálně 39 miliard a přerozdělení v rámci oblastí podpory se může měnit. Z uvedeného rozdělení finančních prostředků je zřejmě, že program je jednoznačně zaměřen především na zlepšení již stávajícího stavebního fondu.


4) Výše podpory
Základní přehled (podrobněji v textu jednotlivých výzev - viz odkaz na konci článku na oficiální stránky NZÚ). Obecně se výše podpory na jednotlivá opatření/oblasti zvedá a to včetně kombinace opatření - podrobnosti viz jednotlivé kapitoly nové výzvy. Např.:



...... a například u systémů FVE s akumulací do baterií budou podporování jen ty na bázi lithia...



5) Oblast podpory nové výzvu NZÚ
Jak bylo již avizováno, podpora nové výzvy NZÚ pro RD i BD se týká celého území ČR (tato změna se týká především bytových domů, kde doteď platilo, že pro Prahu je program NZÚ a mimo Prahu je program IROP).

6) Aktualizace DEKSOFT na novou výzvu NZÚ
Samozřejmě počítáme s tím, že bude i nadále možnost využívat program NZÚ pro tvorbu dokumentů, v součinnosti s programy ENERGETIKA (modul NZÚ), TT1D (modul NZÚ), KOMFORT (modul ČSN) a FVE. Přizpůsobení programů nové výzvě NZÚ určitý čas zabere. Nyní na změnách usilovně pracujeme. Našim cílem je to stihnout před zahájením příjmu žádostí 12.10.2021. Ve zkratce, co lze očekávat:


Základní změny v programech v důsledku nové výzvy NZÚ:
  •  změna struktury podle oblastí (program NZÚ)
  • bude jen jedno hodnocení pomocí PENB, včetně příslušných příloh (odpadnou posudky)
  • nebudou krycí listy (SFŽP ve spolupráci s MPO přistoupilo k náhradě krycích listů hlášenkami speciálně pro NZÚ po vzoru hlášenek PENB, které se také budou zadávat na ENEX, informace půjde také nahrát pomocí xml souboru)
  • zachována možnost stále zpracovávat posudky dle staré žádosti
O změnách v programech DEKSOFT Vás budeme informovat podrobně, jakmile budou programy na novou výzvu připraveny.

Další náležitosti nové výzvy včetně přehledu technických kritérií lze dohledat na stránkách NZÚ zde.

    říjen 2020
    Strop k půdě - jaké jsou možnosti zadání? Jaké je jeho zastínění Fsh,O?
    19. 10. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
    Na technické podpoře se množí dotazy, jaké zadat zastínění Fsh,O stropu k půdě pro výpočet solárních zisků, když nad ním je ještě střecha. V článku si vysvětlíme okolnosti, které k takovému dotazu vedou a co s "tím"....nejprve si ale zrekapitulujeme možnosti, jakým způsobem lze nevytápěný prostor půdy postihnout v zadání.
    duben 2020
    FAQ - často kladené dotazy k NZÚ
    17. 4. 2020 | Autor: Ing. Radek Dědina
    V tomto průběžně aktualizovaném článku uvádíme často kladené dotazy, se kterými se zpracovatelé NZÚ obrací na naši technickou podporu k programu NZÚ:
    květen 2016
    Jsou okna s Uw = 1,1 W/m2.K uznatelná pro dotaci NZÚ A.0?
    25. 5. 2016 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
    Pro dotační oblast A.0 programu NZÚ platí na měněné nebo zateplované konstrukce požadavek 0,9 * Urec,20. Urec,20 je dle normy ČSN 73 0540-2 pro okna 1,2 W/m2.K. Po přenásobení 0,9 nám vychází požadovaná hodnota 1,08 W/m2.K. V DEKSOFT programu NZÚ je tedy okno s Uw = 1,1 W/m2.K v oblasti A.0 hodnoceno jako nevyhovující. Dostali jsme podnět od uživatele DEKSOFT na úpravu DEKSOFT programu NZÚ s tím, že SFŽP uznává okna 1,1 W/m2.K. Analyzovali jsme podmínky NZÚ a prověřili jsme toto dotazem na SFŽP.