Omezit pro: 
únor 2021
Rozdíly při stanovení požadavku na součinitel prostupu tepla mezi programy Energetika a Tepelná technika 1D
24. 2. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek, Ing. Martin Varga
Při komplexním posouzení budovy se můžete setkat se situací, kdy dochází k rozdílu mezi požadovanou hodnotou uváděnou v programu Energetika a Tepelná technika 1D. Zjednodušeně lze říci, že v programu Energetika se uplatňují pouze energetické požadavky doplněné o logické limity. Program Tepelná technika 1D stanovuje požadavky přesně dle normy ČSN 73 0540-2. V tomto článku si podrobněji vysvětlíme jednotlivé rozdíly.
listopad 2015
Novinky v aplikacích pro NZÚ 2015/10
20. 11. 2015 | Autor: Ing. Jan Stašek
V příspěvku je proveden souhrn změn a novinek v aplikacích a modulech pro 3. výzvu pro rodinné domy v rámci Nové zelené úsporám.
říjen 2014
Systémová hranice budovy u podlah na zemině
16. 10. 2014 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
Jak se uvažují rozměry obálky budovy v případě, kdy je tepelná izolace podlahy pod hlavní hydroizolací? Započítává se do výšky obálky budovy nebo ne? - např. objekt založený na extrudovaném polystyrenu nebo drti z pěnového skla.
V rámci semináře DEKSOFT jsme prezentovali nejčastější chyby v PENB dle Státní energetické inspekce. Jeden bod se týkal špatného stanovení výšky "obálky budovy". SEI nám v podkladech uvedla a my převzali do prezentace informaci, že se výška stanovuje od hlavní hydroizolace podlahy a toto jsme demonstrovali na obrázku níže.

Okno prezentace:


Následně jsme dostali dotaz - Jak je to v případě, kdy je tepelná izolace podlahy pod hlavní hydroizolací? Započítává se do výšky obálky budovy nebo ne?  - např. objekt založený na extrudovaném polystyrenu nebo drti z pěnového skla.

Co říkají normy

ČSN 73 0540-4
Systémovou hranicí budovy, nebo teplotní zóny budovy, tvoří v souladu s ČSN EN 832 (pozn. již neplatná) vnější povrchy stěn, nejnižších podlah a stropů nebo střech, které oddělují posuzovaný vytápěný prostor od vnějšího prostředí nebo od sousedních vytápěných zón nebo od nevytápěných prostorů nebo od zeminy.

ČSN EN ISO 13790

6.2 Hranice budovy ve výpočtu
Hranice budovy při výpočtu potřeby energie na vytápění a/nebo chlazení zahrnuje všechny stavební prvky oddělující klimatizovaný prostor nebo prostory od venkovního prostředí (vzduch, zemina nebo voda) nebo od přiléhajících budov a neklimatizovaných prostor.

ČSN 73 0540-1
Celková plocha obálky budovy (total exposed envelope area) A [m2], součet ploch všech vnějších konstrukcí budovy, tj. ploch konstrukcí, které jsou vystaveny venkovnímu prostředí nebo přiléhají k zemině, stanovený jako součet vnějších ploch všech ochlazovaných konstrukcí ohraničujících budovu nebo její vytápěnou zónu na systémové hranici.

Systémová hranice budovy; teplotní zóny budovy (boundary of building heated space)
tvoří ji vnější povrchy konstrukcí, které oddělují posuzovaný vytápěný prostor od venkovního prostředí nebo od sousedních vytápěných zón nebo od nevytápěných prostorů

Závěr

Dle výše uvedeného je možné říci, že výška obálky budovy se nestanovuje vždy k hlavní hydroizolaci, ale v případě tepelné izolace pod hydroizolací až po vnější líc této tepelné izolace.


Tento přístup může vést k celkem paradoxním situacím. Například u pasívního domu může mít drť z pěnoskla tloušťku třeba i kolem 1 m. Pak po celém obvodu domu uvažujeme do výpočtu obvodové stěny třeba i o několik desítek metrů čtverečních vyšší výměrou než konstrukce skutečně má. To pak může vést výpočtově k vyšší energetické náročnosti. Teoreticky by to bylo možné kompenzovat podrobným výpočtem lineárních a bodových tepelných vazeb. Detail napojení podlahy a obvodové stěny by měl v tomto případě výrazně zápornou hodnotu liniového činitele prostupu tepla. Ve výpočtu pasívního domu dle TNI 73 0329 nám ale tato výrazně záporná hodnota liniového činitele prostupu tepla moc nepomůže, protože dle TNI můžeme celkovou přirážku na tepelné vazby uvažovat minimálně hodnotou 0. Tato problematika ale přesahuje zamýšlený rámec tohoto článku.
červenec 2014
Závaznost tepelnětechnických požadavků
14. 7. 2014 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
České technické normy jsou obecně nezávazné. Jsou nezávazné i požadavky na tepelnou techniku?
Korekce hodnoty faktoru difuzního odporu u parozábran
9. 7. 2014 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
Hodnoty faktoru difuzního jednotlivých materiálů skladby mají vliv na bilanci vodní páry uvnitř konstrukce. Použití nevhodné hodnoty faktoru difuzního odporu může mít vážné následky. Skladba v tomto případě může být výpočtově vyhovující, ale při reálném provozu se mohou projevit vlhkostní poruchy. Tyto problémy jsou nejčastěji způsobeny použitím hodnoty faktoru difuzního odporu parozábrany z technického listu výrobce, bez provedení korekce této hodnoty pro zabudování materiálu do konstrukce.
květen 2014
Jaký je rozdíl mezi ΔUem v Energetice a ΔU v Tepelné technice 1D?
19. 5. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Ve výpočtech se samostatně zohledňují přirážky na tepelné mosty a tepelné vazby. Kdy a jak zohlednit jednotlivé případy popisuje tento příspěvek.
Jak nastavit zaokrouhlování součinitele prostupu tepla na 3 desetinná místa?
7. 5. 2014 | Autor: Ing. Jan Stašek
Pro potřeby energetického posudku pro dotační program Nová zelená úsporám je potřeba uvádět hodnoty součinitele prostupu tepla na 3 desetinná místa. Jak toho docílit naleznete v tomto příspěvku.
duben 2014
Jak mohu získat další katalogy?
28. 4. 2014 | Autor: Ing. Jan Stašek
Po prvním spuštění aplikace Tepelná technika 1D máte k dispozici pouze tzv. centrální katalogy. Pokud potřebujete pracovat z výrobky některého z dalších výrobců, je potřeba si konkrétní katalog aktivovat pomocí uživatelských skupin.
Jak stanovit faktor difuzního odporu z ekvivalentní difuzní tloušťky?
28. 4. 2014 | Autor: Ing. Jan Stašek
Pro výpočty v aplikaci Tepelná technika 1D je pro popis difuzního chování jednotlivých vrstev používána veličina faktor difuzního odporu. U některých materiálů je však udávána pouze ekvivalentní difuzní tloušťka. Jak z této hodnoty stanovit faktor difuzního odporu?
Jaké výpočty je potřeba pro jednotlivé konstrukce provádět?
28. 4. 2014 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
Aplikace Tepelná technika 1D umožňuje provádět velké množství výpočtů a vyhodnocení. Zpravidla není potřeba provádět pro konkrétní konstrukci všechny výpočty a vyhodnocení, ale pouze jejich část. Předmětem tohoto příspěvku je dát vodítko, kdy konkrétní výpočet využít.