Omezit pro: 
červenec 2021
Co nového přinesla verze programu ENERGETIKA 6.0.6 ?
29. 7. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Verze programu ENERGETIKA 6.0.6. přinesla již avizované funkce a něco navíc. Zde si je podrobněji uvedeme.
květen 2021
Nastavení importu gbXML
26. 5. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje možnosti nastavení importu gbXML souboru do programu Energetika.
březen 2021
Propojení Energetiky a 3D modelu v programu DesignBuilder - FAQ
19. 3. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje nejčastější dotazy k vytváření 3D modelu pro program Energetika prostřednictvím programu DesignBuilder. Poslední aktualizace: 16.5.2021.
únor 2021
Rozdíly při stanovení požadavku na součinitel prostupu tepla mezi programy Energetika a Tepelná technika 1D
24. 2. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek, Ing. Martin Varga
Při komplexním posouzení budovy se můžete setkat se situací, kdy dochází k rozdílu mezi požadovanou hodnotou uváděnou v programu Energetika a Tepelná technika 1D. Zjednodušeně lze říci, že v programu Energetika se uplatňují pouze energetické požadavky doplněné o logické limity. Program Tepelná technika 1D stanovuje požadavky přesně dle normy ČSN 73 0540-2. V tomto článku si podrobněji vysvětlíme jednotlivé rozdíly.
říjen 2020
Strop k půdě - jaké jsou možnosti zadání? Jaké je jeho zastínění Fsh,O?
19. 10. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Na technické podpoře se množí dotazy, jaké zadat zastínění Fsh,O stropu k půdě pro výpočet solárních zisků, když nad ním je ještě střecha. V článku si vysvětlíme okolnosti, které k takovému dotazu vedou a co s "tím"....nejprve si ale zrekapitulujeme možnosti, jakým způsobem lze nevytápěný prostor půdy postihnout v zadání.
duben 2018
Konstrukce přilehlé k zemině - zadání dle ČSN EN ISO 13 370 (1. část)
3. 4. 2018 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku obecně popíšeme výpočetní případy dle ČSN EN ISO 13 370 pro konstrukce přilehlé k zemině a princip výpočtu tepelných ztrát, který je odlišný od v minulosti běžně stanovovaných tepelných ztrát pomocí zadání odhadované teploty přilehlé zeminy.
září 2016
Strop k nevytápěnému prostoru pod střechou - stanovení požadavku a volba výpočtu
6. 9. 2016 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
V roce 2016 začaly probíhat poměrně intenzivní kontroly energetických dokumentů Státní energetickou inspekcí (SEI). Energetičtí specialisté se na nás obrací na konzultaci připomínek SEI. V tomto článku zmiňuji jednu z připomínek, která se týká zadávání stropních konstrukcí pod nevytápěným prostorem. Původní článek z dubna 2016 byl revidován - byl zpřesněn přístup k půdám bez tepelné izolace.
květen 2016
Problematika stanovení Uem u vícezónových budov (podněty k vyhlášce o ENB č. 78 /2013 část 1)
3. 5. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Zásady výpočtu průměrného součinitele prostupu tepla obálkou budovy (Uem) stanovuje norma ČSN 73 0540-2. Výpočetní postup dle této normy je určen pro výpočet budovy jako celku nebo výpočet jedné konkrétní zóny. Nestanovuje zásady výpočtu Uem pro vícezónové budovy, ani popis, jak započítat vnitřní dělící konstrukce. Parametr Uem byl vyhláškou 78/2013 Sb. zaveden jako jedno z dílčích kritérií hodnocení energetické náročnosti. Do vyhlášky 78/2013 Sb. byl převzat normový výpočetní postup a pro stanovení celkového Uem pro vícezónové budovy bylo zavedeno průměrování Uem jednotlivých zón přes objemy vzduchu. Pravidla pro započítávání vnitřních konstrukcí oddělujících zóny vytápěné na různou teplotu samotná vyhláška nestanovuje. Určité vodítko pro započítávání těchto konstrukcí dává zákon 406/2000 Sb. v definici obálky budovy. Tímto článkem chceme popsat úskalí výpočetních postupů Uem pro vícezónové budovy a navrhnout možné úpravy připravované novely vyhlášky 78/2013 Sb.
prosinec 2015
Možnosti zadání součinitele prostupu tepla do aplikace ENERGETIKA
7. 12. 2015 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento příspěvek shrnuje možnosti zadání součinitele prostupu tepla stavebních konstrukcí a výplní otvorů do apliakce ENERGETIKA.
prosinec 2014
Rozdíly v hodnocení (klasifikaci) Uem v protokolu EŠOB a v protokolu PENB
9. 12. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Rozdíly v hodnocení (klasifikaci) Uem v protokolu EŠOB a v protokolu PENB
listopad 2014
Zobrazování referenčních hodnot v protokolu PENB
3. 11. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Častý dotaz uživatelů softwaru ENERGETIKA je k protokolu PENB, kde se nezobrazují referenční hodnoty např. pro jednotlivé stavební konstrukce nebo i pro zdroje tepla, chladu. (Aktualizace 2017-11-09)
říjen 2014
Konstrukce přilehlé k zemině - zadání dle ČSN EN ISO 13 370 (2. část)
22. 10. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Správné zadání konstrukcí přilehlý k zemině pro výpočet tepelných ztrát dle ČSN EN ISO 13 370. Identifikace chyby v zadání těchto konstrukcí při velmi vysoké spotřebě energie na vytápění po výpočtu (aktualizace 2018-04-03)

Typický dotaz: Jak mám tyto konstrukce přilehlé k zemině zadat?

Související dotaz, jehož odpověď je vázána na správně zadání konstrukcí přilehlých k zemině:

Typický dotaz: Program vypočítal abnormálně vysokou spotřebu tepla na vytápění. Kde je chyba?

Odpověď: Norma ČSN EN ISO 13 370 z hlediska zadání a následného výpočtu tepelných ztrát rozeznává tyto principielní modely:

1) Podlaha na terénu

2) Suterén (částečně nebo plně zapuštěný)

3) Prostor pod zvýšenou podlahou

Základem správného zadání a výpočtu je tedy nejprve nutné správné stanovení případu(ů), které máme, resp. který potřebujeme zadat.

Podlaha na terénu:

Máme pouze podlahu objektu „položenou na terénu“. Podél exponovaného obvodu podlahy „P“ nemáme žádnou navazující stěnu přilehlou k zemině. Norma [1] říká: „Podlahy na zemině zahrnují takové podlahy, které jsou tvořeny tvrdou deskou, která je celou svou plochou v kontaktu se zeminou. Bez ohledu na to, zda je v celé ploše zeminou nesena. Taková deska musí být situována v úrovni okolního terénu nebo v úrovni blízké."

Bohužel norma [1] uvádí vágní pojem „v úrovni blízké okolnímu terénu“. Doporučujeme tuto hranici, kdy je to už výpočtově „částečně zapuštěný suterén“ a kdy ještě „podlaha na terénu“ rozlišovat cca do z=0,20 m průměrné hloubky zapuštění podlahy od nášlapné vrstvy podlahy pod okolní přilehlý terén podél exponovaného obvodu podlahy P. Toto doporučení vychází od zkušeností zpracovatelů programu, není uvedeno v této normě [1].

Poté je nutné, abychom konstrukci podlahy přilehlou k zemině identifikovaly v programu ENERGETIKA na formuláři "KONSTRUKCE"  vždy jako „podlahu na terénu“. Jedině pak se nám na formuláři programu „PLOCHY“ objeví správně záložka „PODLAHA NA TERÉNU“ pro zadání bližších údajů pro výpočet dle normy [1].

Poznámka: V projekční praxi se hydroizolační vrstva podlahy na zemině navrhuje min 150 mm nad přilehlým upraveným terénem. Z toho plyne, že nášlapná vrstva podlahy bude vždy nad přilehlým upraveným terénem.

 



Suterén – plně nebo částečně zapuštěný

Dle doporučení výše pro podlahu na terénu, se jedná již o „částečně zapuštěný suterén“, kdy průměrná hloubka zapuštění podlahy od nášlapné vrstvy podlahy pod okolní přilehlý terén podél exponovaného obvodu podlahy P, je větší než cca z=0,20 m.

Poté je nutné, abychom konstrukci podlahy na zemině identifikovaly v programu ENERGETIKA na formuláři „KONSTRUKCE“ vždy jako „podlahu suterénu“, nikoliv jako „podlahu na terénu“. Jedině pak se nám na formuláři programu „PLOCHY“ objeví správně záložka „KONSTRUKCE SUTERÉNU K ZEMINĚ“ pro zadání bližších údajů pro výpočet dle normy [1]. Na této záložce pak pro výpočet přiřazujeme i stěnu přilehlou k zemině, kterou je nutné na formuláři „KONSTRUKCE“ identifikovat jako „stěnu suterénu“.

Různé případy suterénu:

A) suterén plně zapuštěný pod přilehlý upravený terén




B) suterén částečně zapuštěný pod přilehlý upravený terén




C) suterén částečně zapuštěný pod přilehlý upravený terén (ve svahu)






CHYBY PŘI ZADÁNÍ:

1) Kombinace různých případů zadání v zóně:

Oba způsoby (podlaha na terénu a suterén) zadání nelze kombinovat ve smyslu, že například podlahu přilehlou k zemině identifikujeme jako „podlahu na terénu“ a stěnu přilehlou k zemině identifikujeme jako „stěnu suterénu“. Poté se nám na formuláři „PLOCHY“ objeví obě záložky: „PODLAHA NA TERÉNU“ i „KONSTRUKCE K ZEMINĚ SUTERÉNU“. U druhé záložky nemáme na výběr konstrukci podlahy, což je chyba. A to vede k výsledku, resp. následně dotazu na velmi vysokou spotřebu tepla na vytápění.

Při neúplném zadání vede výpočet ke špatnému výsledku (pakliže ostatní parametry, které ovlivňují spotřebu tepla na vytápění jsou zadány řádně):

 V tomto případě už je prvním signálem, že „něco nemusí být řádně zadáno“ přítomnost dvou záložek na formuláři „PLOCHY“ pro zadání „PODLAHY NA TERÉNU“ a „KONSTRUKCE K ZEMINĚ SUTERÉNU“. To ještě a priori nemusí být chybné – viz níže kombinace případů zadání podlahy na terénu a suterénu - , ale ve standardních případech zadání to indikuje chybné zadání.

Základním indikátorem chybného zadání a tedy i výpočtu je velmi vysoká (nereálná) spotřeba celkové dodané energie, resp. spotřeby energie na vytápění. Cokoliv s měrnou spotřebou energie na vytápění nad 200 kWh/m2rok vyžaduje pozornost při kontrole výsledků (samozřejmě v kontextu vlastností zadávané budovy).


Všimněte si prosím, že Uem „vypadá normálně“, protože takto chybně zadané konstrukce k zemině nevstupují (nulové Hg) do výpočtu Uem, proto se tato chyba v zadání v případě výpočtu Uem takovým zásadním způsobem neprojeví. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že za takto vysokou hodnotu spotřeby tepla na vytápění je patrně chybně zadaná účinnost buď emise tepla nebo distribuce tepla nebo tepelného zdroje. V tomto případě však po kontrole těchto údajů dojmeme k závěru, že tomu tak není. Při bližším nahlédnutí do protokolu energetického štítku obálky budovy však zjistíme, že chyba je v zadání konstrukcí přilehlých k zemině:

 

Typickým rysem pro toto chybné zadání je generování vysoké potřeby, resp. následně spotřeby tepla na vytápění je jak u hodnocené, tak u referenční budovy:

 

 

Kombinace zadání - máme podlahu na terénu i suterén v rámci jedné zóny

Ve speciálních případech, kdy v rámci jedné zóny máme například klasickou podlahu na terénu i klasický např. plně zapuštěný suterén, lze oba způsoby kombinovat v rámci jedné zóny. Pro správné zadání je však nutno na formuláři „KONSTRUKCE“ indetifikovat jak podlahu na terénu pro vyplnění záložky „PODLAHA NA TERÉNU“ na formuláři „PLOCHY“, tak také identifikovat podlahu i stěnu suterénu pro vyplnění záložky „KONSTRUKCE K ZEMINĚ SUTERÉNU“. S tím, že exponovaný obvod „P“ zóny pro jednotlivé části zadání (podlaha na terénu, suterén) rozdělíme. Proto, jak je uvedeno výše, nemusí přítomnost dvou záložek na formuláři „PLOCHY“ a priori znamenat chybné zadání. Nicméně i u těchto případů preferuje norma [1] jednotné zadání. V tomto případě se použije jednotné zadání typu „suterén“ s tím, že části podlahy na terénu a části podlahy suterénu jsou zohledněny způměrovaním průměrné hloubky zapuštění „z“ podlahy v ploše celé zóny podél celého exponovaného obvodu podlahy P zóny.


2) Plocha stěn(y) přilehlé k zemině v zóně

Zadaná plocha stěn Aw,gr [m2] přilehllých k zemině v zóně na formuláři PLOCHY musí být shodná s plochou,  kterou získáme přenásobením exponovaného obvodu "P" [m] podlahy ve styku se zeminou a průměrné hloubky "z" [m] zapuštění podlahy pod přihlehlým upraveným terénem podél tohoto exponovaného obvodu. Tedy hodnot  zadaných na záložce "Konstrukce k zemině suterénu" nebo "konstrukce k zemině pod zvýšenou podlahou".

Poznámka: Výše uvedené platí pro případy,  kdy je objekt samostatně stojící nebo je koncový nebo prostřední v řadové zástavbě v případě, kdy sousední objekt(y) nemají podlahu přilehlou k zemmině výše.  Pokud je hodnocený objekt (zóna) koncový nebo prostřední v řadové zástavbě a podlaha na zemině sousedních objektů bude výše, je celková plocha stěn přilehlých k zemmině větší oproti ploše získané přenásobení P x z o plochu stěn přilehlých k zemině pod sousedním objektem (rozdíl  mezi výškou podlah hodnocené a sousední budovy).


 

Podklady:

[1] – norma ČSN EN ISO 13 370 Tepelné chování budov – přenos tepla zeminou – Výpočtové metody

červen 2014
Odečet ploch a objemů ve 3D
11. 6. 2014 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento příspěvek ukazuje možnosti odečtu ploch a objemů pomocí programu SketchUp. Příspěvek je doplněn manuálem a videoukázkou.
květen 2014
Jaký je rozdíl mezi ΔUem v Energetice a ΔU v Tepelné technice 1D?
19. 5. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Ve výpočtech se samostatně zohledňují přirážky na tepelné mosty a tepelné vazby. Kdy a jak zohlednit jednotlivé případy popisuje tento příspěvek.
duben 2014
Zadání konstrukcí v ENERGETICE pomocí jednotlivých vrstev materiálů
28. 4. 2014 | Autor: Ing. Jan Stašek
Konstrukce pro potřeby aplikace ENERGETIKA je možno detailně zadat v aplikaci Tepelná technika 1D, která je pro stanovení součinitele prostupu tepla zcela ZDARMA včetně podrobných pomocných výpočtů dle ČSN EN ISO 6946 a ČSN 73 0540-4.