Omezit pro: 
červenec 2021
Co nového přinesla verze programu ENERGETIKA 6.0.6 ?
29. 7. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Verze programu ENERGETIKA 6.0.6. přinesla již avizované funkce a něco navíc. Zde si je podrobněji uvedeme.
květen 2021
Nastavení importu gbXML
26. 5. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje možnosti nastavení importu gbXML souboru do programu Energetika.
březen 2021
Propojení Energetiky a 3D modelu v programu DesignBuilder - FAQ
19. 3. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje nejčastější dotazy k vytváření 3D modelu pro program Energetika prostřednictvím programu DesignBuilder. Poslední aktualizace: 16.5.2021.
únor 2021
Rozdíly při stanovení požadavku na součinitel prostupu tepla mezi programy Energetika a Tepelná technika 1D
24. 2. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek, Ing. Martin Varga
Při komplexním posouzení budovy se můžete setkat se situací, kdy dochází k rozdílu mezi požadovanou hodnotou uváděnou v programu Energetika a Tepelná technika 1D. Zjednodušeně lze říci, že v programu Energetika se uplatňují pouze energetické požadavky doplněné o logické limity. Program Tepelná technika 1D stanovuje požadavky přesně dle normy ČSN 73 0540-2. V tomto článku si podrobněji vysvětlíme jednotlivé rozdíly.
říjen 2020
Strop k půdě - jaké jsou možnosti zadání? Jaké je jeho zastínění Fsh,O?
19. 10. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Na technické podpoře se množí dotazy, jaké zadat zastínění Fsh,O stropu k půdě pro výpočet solárních zisků, když nad ním je ještě střecha. V článku si vysvětlíme okolnosti, které k takovému dotazu vedou a co s "tím"....nejprve si ale zrekapitulujeme možnosti, jakým způsobem lze nevytápěný prostor půdy postihnout v zadání.
duben 2018
Konstrukce přilehlé k zemině - zadání dle ČSN EN ISO 13 370 (1. část)
3. 4. 2018 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku obecně popíšeme výpočetní případy dle ČSN EN ISO 13 370 pro konstrukce přilehlé k zemině a princip výpočtu tepelných ztrát, který je odlišný od v minulosti běžně stanovovaných tepelných ztrát pomocí zadání odhadované teploty přilehlé zeminy.
Nejprve uvedeme, jaký přístup ke stanovení tepelných ztrát konstrukcí přilehlých k zemině uvažuje norma ČSN EN ISO 13 370 (ustálený stav tepelných toků):

K tomu nám poslouží tento obrázek:


V levé polovině obrázku je naznačen způsob výpočtu tepelných ztrát podlahy na zemině, v minulosti jedině praktikovaný.  Tj. odhadli jsme průměrnou teplotu přilehlé zeminy v ploše podlahy.  Na základě rozdílu teplot v interiéru (θi) a za konstrukcí (θgr) jsme potom na základě plochy podlahy (Af,gr) a součinitele prostupu tepla podlahy (Ugr) stanovili tepelné ztráty podlahy na zemině:

Qf,gr = Af,gr x Ugr x  (θi- θgr)

Věděli jsme však, že teplota zeminy není stejná v celém půdorysu podlahy. To jen pro účely idealizovaných tepelných ztrát podlahy jsme ji tak uvažovali. Ve skutečnosti směrem od středu podlahy k obvodové stěně má teplota přilehlé zeminy snahu  přibližovat se k exteriérové teplotě. Tomu také odpovídá požadavek na nepodkročitelnou výši tepelného odporu podlahy na zemině v pásu 2m od obvodové stěny budovy (Af,2m).

Naproti tomu světová ISO norma 13 370 se snaží lépe postihnout při výpočtu skutečnosti, které mají zásadní vliv na tepelné toky podlahou na zemině. Princip výpočtu je naznačen na obrázku výše napravo.

Zemina není totiž prvotní příčinou tepelných ztrát konstrukcí k ní přilehlých. Reálně slouží jako prostředník. Kdybychom šli u země do stále větší hloubky, teplota by se zvyšovala  nikoliv snižovala. Prvotní příčinnou teplených ztrát je venkovní vzduch. Ten následně ochlazuje zeminu a zemina ochlazuje k ní přilehlou konstrukci. Proto stanovujeme pro různé typy zeminy a jejich vlhkostí  a expozic vůči spodní vodě nezamrznou hloubku. Tj. hloubku, od povrchu země, kde se ustálí vliv venkovní teploty a teploty "zemského jádra" celoročně nad nezamrznou teplotou. Z tohoto důvodu zajímá výpočetní postup dle této normy součinitel tepelné vodivosti zeminy λgr [W/mK] a vliv spodní vody pomocí činitele Gw [-].

Na obrázku výše v pravé polovině jsou červenou barvou naznačeny tepelné toky, ke kterým reálně dochází. Kdybychom tento detail  zadali do programu  TT2D pro posouzení detailů zjistíme, že největší hustota tepelných toků podlahy na zemině je při obvodu podlahy tzn. při obvodové stěně. Má to jednoduché vysvětlení: unikajícímu teplu přes podlahu je při tomto obvodu kladen nejnižší tepelný odpor (v součtu za stavební konstrukce a zeminu mezi podlahou a exteriérem). Tento obvod nazývá norma "exponovaný" a značí jej P [m].

Norma má snahu řešit tepelné ztráty konstrukcí přilehlých zemině nebo celých celků jako jsou nevytápěné suterény nebo prostory pod zvýšenou podlahou. Oblast působnosti normy je uvedena na obrázku níže:


         Podlaha na terénu             Prostor pod zvýšenou podlahou         Nevytápěný suterénu                        Vytápěný suterén


Podle řešeného případu poté norma požaduje zadat určité informace.

U podlahy na terénu jsou to:
Při použití tohoto výpočetního postupu dokážeme jednoznačně stanovit přínos snížení tepelných ztrát podlahy na terénu v případě realizace okrajových tepelných izolací, což při starším výpočetním postupu pomocí odhadované teploty zeminy nelze (lze se jen domnívat, jakým způsobem by se zvýšila průměrná teplota zeminy pod podlahou, pokud bychom  např. realizovali svislou okrajovou tepelnou izolaci atp.)




U zbývajících třech případů jsou to shodně tyto informace:



K  obrázkům výše jenom dodáme, že:

w [m] - je průměrná tloušťka obvodové stěny  podél exponovaného obvodu podlahy P
Rf [m2K/W] - je tepelný odpor podlahy přilehlé k zemině
Rw [m2K/W] - je tepelný odpor stěny přilehlé k zemině
z [m] - je průměrná hloubka zapuštění podlahy na zemině pod přilehlý upravený terén podél exponovaného obvodu podlahy P


Zásadní vliv na tepelné ztráty má délka exponovaného obvodu podlahy na  zemině  P. Protože podél tohoto obvodu jsou nehustší tepelné toky (ztráty) podlahy přilehlé k zemině. Jeho stanovení se řídí následujícími pravidly (na obrázcích níže je vyznačen červenou barvou):



K obrázku výše dodáváme, že exponovaný obvod P se uvažuje i mezi vytápěnou částí objektu a přilehlým nevytápěným prostorem. Je to  na straně bezpečnosti výpočtu (nepodcenění tepelných ztrát). V těchto případech se obecně předpokládá, že teplota v přilehlých nevytápěných prostorech je bližší exteriérové teplotě než teplotě vytápěného interiéru a proto se zjednodušeně považuje z hlediska stanovení exponovaného obvodu za exteriér.




K obrázku výše dodáváme, že exponovaný obvod P se neuvažuje mezi nevytápěnými prostory. V těchto případech se obecně předpokládá, že teplota v navzájem přilehlých nevytápěných prostorech je velmi podobná a proto se zjednodušeně považuje z hlediska stanovení exponovaného obvodu za prostor se stejnou teplotou, tedy bez tepelných toků.

Prostor nad podlahou na terénu i suterén může být vytápěný (požadovaná teplota) i nevytápěný. Prostor pod zvýšenou podlahou se považuje vždy za nevytápěný. Jelikož norma EN ISO 13 370: 2009 uvádí rovnou výpočetní postupy pro stanovení tepelné ztráty dělícího stropu nad nevytápěným suterénem nebo nad prostorem pod zvýšenou podlahou, zahrnuje ve vzorcích i tepelné toky stěn nevytápěného suterénu nebo prostoru pod zvýšenou podlahou přilehlých k exteriéru (případy, kdy není tento prostor plně zapuštěn pro přilehlý upravený terén) a tepelné toky větráním těchto nevytápěných prostor.

Poznámka: Z výše uvedeného důvodu byly veškeré konstrukce přilehlé k zemině vyjmuty z bilančních výpočetních postupů stanovení měrných tepelných toků přes nevytápěné prostory dle normy ČSN EN 13 789: 2009. Jedná se tedy pouze o přesunutí působnosti mezi normami EN ISO 13 370 a EN ISO 13 789. Upozorňujeme tím, že tímto přesunem působnosti nelze nabýt dojmu, že do bilance nevytápěných prostor dle EN ISO 13 789 se nesmí používat toky konstrukcí přilehlých k zemině. Toto jsme dementovali a vysvětlili v tomto článku. I nadále platí, že do bilančního výpočtu nevytápěných prostor, který má konstrukci přilehlou k zemině zahrnujeme všechny vstupy, ať už použijeme bilanční výpočet nazvaný  EN ISO 13 370 nebo EN ISO 13 789.  Vždy musíme dojít ke stejnému výsledku!

Nutno také zdůraznit,  že výše uvedené se týká ustáleného stavu.

Pokud chceme správně vypočítat tepelné ztráty konstrukcí přilehlých k zemině, musíme tedy nejprve správně zvolit případ,  který nabízí tato norma a tento případ správně postinout v zadání v programu ENERGETIKA:

 Konstrukce přilehlé k zemině - zadání dle ČSN EN ISO 13 370 (2. část)


září 2016
Strop k nevytápěnému prostoru pod střechou - stanovení požadavku a volba výpočtu
6. 9. 2016 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
V roce 2016 začaly probíhat poměrně intenzivní kontroly energetických dokumentů Státní energetickou inspekcí (SEI). Energetičtí specialisté se na nás obrací na konzultaci připomínek SEI. V tomto článku zmiňuji jednu z připomínek, která se týká zadávání stropních konstrukcí pod nevytápěným prostorem. Původní článek z dubna 2016 byl revidován - byl zpřesněn přístup k půdám bez tepelné izolace.
květen 2016
Problematika stanovení Uem u vícezónových budov (podněty k vyhlášce o ENB č. 78 /2013 část 1)
3. 5. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Zásady výpočtu průměrného součinitele prostupu tepla obálkou budovy (Uem) stanovuje norma ČSN 73 0540-2. Výpočetní postup dle této normy je určen pro výpočet budovy jako celku nebo výpočet jedné konkrétní zóny. Nestanovuje zásady výpočtu Uem pro vícezónové budovy, ani popis, jak započítat vnitřní dělící konstrukce. Parametr Uem byl vyhláškou 78/2013 Sb. zaveden jako jedno z dílčích kritérií hodnocení energetické náročnosti. Do vyhlášky 78/2013 Sb. byl převzat normový výpočetní postup a pro stanovení celkového Uem pro vícezónové budovy bylo zavedeno průměrování Uem jednotlivých zón přes objemy vzduchu. Pravidla pro započítávání vnitřních konstrukcí oddělujících zóny vytápěné na různou teplotu samotná vyhláška nestanovuje. Určité vodítko pro započítávání těchto konstrukcí dává zákon 406/2000 Sb. v definici obálky budovy. Tímto článkem chceme popsat úskalí výpočetních postupů Uem pro vícezónové budovy a navrhnout možné úpravy připravované novely vyhlášky 78/2013 Sb.
prosinec 2015
Možnosti zadání součinitele prostupu tepla do aplikace ENERGETIKA
7. 12. 2015 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento příspěvek shrnuje možnosti zadání součinitele prostupu tepla stavebních konstrukcí a výplní otvorů do apliakce ENERGETIKA.
prosinec 2014
Rozdíly v hodnocení (klasifikaci) Uem v protokolu EŠOB a v protokolu PENB
9. 12. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Rozdíly v hodnocení (klasifikaci) Uem v protokolu EŠOB a v protokolu PENB
listopad 2014
Zobrazování referenčních hodnot v protokolu PENB
3. 11. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Častý dotaz uživatelů softwaru ENERGETIKA je k protokolu PENB, kde se nezobrazují referenční hodnoty např. pro jednotlivé stavební konstrukce nebo i pro zdroje tepla, chladu. (Aktualizace 2017-11-09)
říjen 2014
Konstrukce přilehlé k zemině - zadání dle ČSN EN ISO 13 370 (2. část)
22. 10. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Správné zadání konstrukcí přilehlý k zemině pro výpočet tepelných ztrát dle ČSN EN ISO 13 370. Identifikace chyby v zadání těchto konstrukcí při velmi vysoké spotřebě energie na vytápění po výpočtu (aktualizace 2018-04-03)
červen 2014
Odečet ploch a objemů ve 3D
11. 6. 2014 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento příspěvek ukazuje možnosti odečtu ploch a objemů pomocí programu SketchUp. Příspěvek je doplněn manuálem a videoukázkou.
květen 2014
Jaký je rozdíl mezi ΔUem v Energetice a ΔU v Tepelné technice 1D?
19. 5. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Ve výpočtech se samostatně zohledňují přirážky na tepelné mosty a tepelné vazby. Kdy a jak zohlednit jednotlivé případy popisuje tento příspěvek.
duben 2014
Zadání konstrukcí v ENERGETICE pomocí jednotlivých vrstev materiálů
28. 4. 2014 | Autor: Ing. Jan Stašek
Konstrukce pro potřeby aplikace ENERGETIKA je možno detailně zadat v aplikaci Tepelná technika 1D, která je pro stanovení součinitele prostupu tepla zcela ZDARMA včetně podrobných pomocných výpočtů dle ČSN EN ISO 6946 a ČSN 73 0540-4.