Omezit pro: 
únor 2023
HOD modul - bilancování vyrobené elektřiny na místě
20. 2. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti s hodinovými výpočty je ve vyhlášce 264/2020 Sb. o ENB jedno ustanovení, které může způsobovat rozdíl v započítatelném odpočtu primární energie u exportované elektřiny mimo budovu mezi měsíčním a hodinovým výpočtem. A to někdy i velmy výrazně.
leden 2022
ENERGETIKA 6.0.7 - nové tabulky a grafy spotřeby pro pomocné spotřebiče
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Rozšiřují přehled informací o hodnocené, ale i o referenčních budovách.
ENERGETIKA 6.0.7 - výpočet Uem,R pro chladírny a mrazírny
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny funkce pro jednodušší postihnutí tohoto typu zóny (chladírna/mrazírna) z pohledu výpočtu referenčního Uem,R a referenčních spotřeb energií.
Když byla vydána vyhláška 264/2020 Sb., byl v ní uveden i předpis, jak postupovat při hodnocení ENB pro zóny, jež jsou označeny za chladírnu/mrazírnu. V předchozí vyhlášce 78/2013 Sb. tyto prostory nepodléhaly z hlediska hodnocení ENB odlišnému režimu než klasické vytápěné zóny. To způsobovalo problémy, protože požadavek na tepelný odpor obalových konstrukcí chladíren/mrazíren definované v ČSN 14 8102:1993 byl již poměrně přísný sám o sobě a přitom se musel podle již neplatné vyhlášky 78/2013 Sb. v případě požadavků "nulových budov" ještě ponižovat činitele fR=0,70 u referenční budovy. Takové ponížení z hlediska snížení potřeby energie nemá již znatelný přínos, přitom samotnou konstrukci to posouvalo za hranu ekonomické efektivnosti v případě její realizace na úrovni hodnoty UR.

Ve vyhlášce 264/2020 Sb. je v případě tohoto typu zóny chladírna/mrazírna od přenásobování fR základního normového požadavku UN,C upuštěno. I pro novostavby platí pro referenční budovu dílčí referenční hodnota konstrukce pouze na úrovni požadavku UN,C dle ČSN 14 8102:1993. 

Doposud toto v programu šlo také postihnout, ale "složitě". Museli jsme normový požadavek UN dle ČSN 14 8102:1993 zadat jako vlastní hodnotu požadavku. Navíc v případě novostavby už přímo navýšenou o hodnotu fR (0,70), protože ve výpočtu se pak automaticky tímto činitelem fR u novostavby hodnota zadaného požadavku snižuje pro stanovení referenčního požadavku Uem,R a referenčních spotřeb energií. To vedlo k problémům ve vyhodnocení konstrukcí v kapitole F protokolu PENB.

Nově je v SW ENERGETIKA od verze 6.0.7 postihnutí tohoto typu zóny podstatně jednodušší.

Na formuláři zadání KONSTRUKCE na záložce vnější obalové konstrukce (výplně, stěn, střechy, podlahy) jsou doplněna na podformuláři jednotlivých konstrukcí pole pro zadání požadavků na konstrukci pro případ, že by tato konstrukce byla součástí obálky zóny označené jako chladírna/mrazírna.


Do pole pro hodnotu UN,C zadáme dle typu konstrukce a návrhové teploty chlazené/mrazené zóny požadavek podle ČSN 14 8102:1993 (viz tabulka na konci článku).

Do pole pro hodnotu Urec,C pro vyhodnocení dodatečně měněné konstrukce zóny chladírny/mrazírny musíme vepsat hodnotu z pole UN,C sníženou o 30% (viz příloha 1, odst. 7, tab. 2 vyhlášky 264/2020 Sb.). V SW je toto pole Urec,C editovatelné a není stanovení Urec,C automatické.

V profilech užívání přibyla nová roleta dotazující se na to, zda jde o profil užívání zóny v režimu chladírna/mrazírna:

 

Na formuláři PLOCHY se u takové zóny, která má profil užívání s označením chladírna/mrazírna ANO, v posledních sloupcích zobrazí hodnoty UR,C a UN,C. Nikoliv hodnoty UN a UR jako v případě zóny s klasickým profilem, který není chladírnou/mrazírnou.  V případě hodnot zobrazovaných pro chladírnu/mrazírnu hodnota UR,C = UN,C, protože se v tomto případě nepoužívá přenásobení činitelem fR. Výše uvedené platí pro konstrukce uvedené v sekci: konstrukce přilehlé k exteriéru a konstrukce přilehlé k zemině.


Pak už stačí jen dát výpočet ....

KOMENTÁŘE:

  • Zadávané hodnoty UN,C a Urec,C na podformuláři konstrukce nemají příznak dolního indexu "20", protože se nepřepočítávají podle návrhové teploty uvedené v profilu užívání označeného za chladírnu/mrazírnu. Přímo zadávaná hodnota UN,C  již musí zohledňovat návrhovou teplotu zóny chladírny/popř. mrazírny dle ČSN 14 8102:1993 - viz tabulka níže (požadavky jsou rozděleny do teplotních pásem A až G dle návrhové teploty)
  • Pokud k zóně, jež má v profilu užívání uvedeno ANO u chladírna/mrazírna, přiřadíme obalovou konstrukci bez definovaného požadavku UN,C a Urec,C, uvažují se ve výpočtu standardní hodnoty zadané v UN,20 resp. Urec,20 přenásobené činitele fR! (další přepočet podle vnitřní návrhové teploty se ale neprovádí)
  • U konstrukcí zadávaných na záložce "vnitřní konstrukce" není umožněno hodnoty UN,C a Urec,C zadat. V případě, že tyto přiléhají také k zóně chladírny/mrazírny, uvažuje se ve výpočtu se standardními hodnotami UN,20 a Urec,20 včetně přenásobení činitelem fR (bez přepočítání podle návrhové teploty)! U dělících konstrukcí mezi vytápěnou zónou a zónou chladírny není známa metodika, jak postupovat z hlediska nastavení požadavku na konstrukci u referenční budovy, proto je zde použit pro výpočet standardní postup.


Pro výpočet UN,C byly použity pro jednotlivé typy konstrukcí tyto součinitele přestupu tepla:

ENERGETIKA 6.0.7 - nové grafy využití OZE, CHLrc, KVTE el.
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Ty mají za úkol zvýšit přehled o využití OZE, odpadního tepla z chlazení a využití elektřiny z KVET v budově
ENERGETIKA 6.0.7 - nastavení přednosti využití
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byla doplněna funkce pro uživatelské nastavení přednosti využití elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie včetně elektřiny produkované KVET a také využití odpadního tepla ze systému chlazení vnitřních prostor.
červenec 2021
Co nového přinesla verze programu ENERGETIKA 6.0.6 ?
29. 7. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Verze programu ENERGETIKA 6.0.6. přinesla již avizované funkce a něco navíc. Zde si je podrobněji uvedeme.
únor 2021
Jaký vliv mají instalované baterie u FVE u měsíčního výpočtu na hodnocení ENB?
17. 2. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti se zpřísňujícími požadavky na primární energii z neobnovitelných zdrojů při hodnocení ENB se stále častěji jako kompenzační prostředek používá instalace OZE. V tomto případě se zaměříme na FVE a v článku uvedeme, jaký vliv na výsledek hodnocení ENB dle metodiky uvedené ve vyhlášce má takový navrhovaný systém s baterií a bez baterie.
květen 2020
Nový katalog klimadat
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze programu ENERGETIKA 5.0.0 je doplněn nový katalog klimadat. V článku níže jsou představeny jeho základní nové funkce. Aktualizace 18.6.2020.
Nové funkce na formuláři OZE
27. 5. 2020 | Autor: Ing.Martin Varga
Od verze 5.0.0 programu ENERGETIKA jsou učiněny menší úpravy na formuláři zadání OZE (obnovitelné zdroje energie). Níže si je blíže představíme.
březen 2020
Trendy ve výstavbě pasivních domů
19. 3. 2020 | Autor: Ing. Ondřej Židek
Rozhovor s Ondřejem Židkem z GSERVISu na téma trendů v pasivních domech.
prosinec 2018
Vliv instalace FVE na výsledky ENB
3. 12. 2018 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku blíže vysvětlíme, jakým způsobem lze postihnout v zadání programu ENERGETIKA instalaci systému FVE a jakým způsobem se jeho vliv projeví na zlepšení výsledku hodnocené budovy.
prosinec 2015
Obnovitelné zdroje energie (OZE) - rozšíření
11. 12. 2015 | Autor: Ing. Martin Varga
Do aplikace ENERGETIKA byla do formuláře OZE doplněna od verze 4.2.1 možnost zadat i obecný zdroj obnovitelné energie, což umožňuje v zadání postihnout i ostatní obnovitelné zdroje nad rámec FVE, STS.