Omezit pro: 
únor 2023
HOD modul - bilancování vyrobené elektřiny na místě
20. 2. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti s hodinovými výpočty je ve vyhlášce 264/2020 Sb. o ENB jedno ustanovení, které může způsobovat rozdíl v započítatelném odpočtu primární energie u exportované elektřiny mimo budovu mezi měsíčním a hodinovým výpočtem. A to někdy i velmy výrazně.
leden 2022
ENERGETIKA 6.0.7 - nové tabulky a grafy spotřeby pro pomocné spotřebiče
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Rozšiřují přehled informací o hodnocené, ale i o referenčních budovách.
ENERGETIKA 6.0.7 - výpočet Uem,R pro chladírny a mrazírny
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny funkce pro jednodušší postihnutí tohoto typu zóny (chladírna/mrazírna) z pohledu výpočtu referenčního Uem,R a referenčních spotřeb energií.
ENERGETIKA 6.0.7 - nové grafy využití OZE, CHLrc, KVTE el.
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Ty mají za úkol zvýšit přehled o využití OZE, odpadního tepla z chlazení a využití elektřiny z KVET v budově
ENERGETIKA 6.0.7 - nastavení přednosti využití
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byla doplněna funkce pro uživatelské nastavení přednosti využití elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie včetně elektřiny produkované KVET a také využití odpadního tepla ze systému chlazení vnitřních prostor.
červenec 2021
Co nového přinesla verze programu ENERGETIKA 6.0.6 ?
29. 7. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Verze programu ENERGETIKA 6.0.6. přinesla již avizované funkce a něco navíc. Zde si je podrobněji uvedeme.
únor 2021
Jaký vliv mají instalované baterie u FVE u měsíčního výpočtu na hodnocení ENB?
17. 2. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti se zpřísňujícími požadavky na primární energii z neobnovitelných zdrojů při hodnocení ENB se stále častěji jako kompenzační prostředek používá instalace OZE. V tomto případě se zaměříme na FVE a v článku uvedeme, jaký vliv na výsledek hodnocení ENB dle metodiky uvedené ve vyhlášce má takový navrhovaný systém s baterií a bez baterie.
květen 2020
Nový katalog klimadat
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze programu ENERGETIKA 5.0.0 je doplněn nový katalog klimadat. V článku níže jsou představeny jeho základní nové funkce. Aktualizace 18.6.2020.
Nové funkce na formuláři OZE
27. 5. 2020 | Autor: Ing.Martin Varga
Od verze 5.0.0 programu ENERGETIKA jsou učiněny menší úpravy na formuláři zadání OZE (obnovitelné zdroje energie). Níže si je blíže představíme.
březen 2020
Trendy ve výstavbě pasivních domů
19. 3. 2020 | Autor: Ing. Ondřej Židek
Rozhovor s Ondřejem Židkem z GSERVISu na téma trendů v pasivních domech.
prosinec 2018
Vliv instalace FVE na výsledky ENB
3. 12. 2018 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku blíže vysvětlíme, jakým způsobem lze postihnout v zadání programu ENERGETIKA instalaci systému FVE a jakým způsobem se jeho vliv projeví na zlepšení výsledku hodnocené budovy.
prosinec 2015
Obnovitelné zdroje energie (OZE) - rozšíření
11. 12. 2015 | Autor: Ing. Martin Varga
Do aplikace ENERGETIKA byla do formuláře OZE doplněna od verze 4.2.1 možnost zadat i obecný zdroj obnovitelné energie, což umožňuje v zadání postihnout i ostatní obnovitelné zdroje nad rámec FVE, STS.
Do aplikace ENERGETIKA byla od verze 4.2.1 do formuláře OZE doplněna možnost zadat i obecný zdroj obnovitelné energie,  což umožňuje v zadání postihnout i ostatní obnovitelné zdroje nad rámec FVE, STS.

Už jsme se setkali v rámci dotazů zpracovatelů se specifickými požadavky na možnost zadání produkce elektřiny např. z větrné elekrárny (VE) nebo z malé vodní vodní elektrárny (MVE) apod. Tato zařízení jsou v některých případech přidružená k hodnocenému objektu z hlediska hodnocení ENB a splňují podmínky uvedené ve výhlášce o ENB 78/2013 Sb v §5 odstavci (2) písmene a) pro jejich započítání do energetické bilance hodnocené budovy.

Na formuláři zadání OZE je doplněna po FVE a STS další možnost obnovitelného zdroje "Ostatní OZE". Do této kategorie z hlediska zadání do aplikace ENERGETIKA spadají ostatní obnovitelné zdroje  např. právě výše zmíněná vodní nebo větrná energie atd.



Nemusí se však nutně jednat pouze o elektřinu, ale i o teplo. Typ dodávané energie volíme u tohoto Ostatního OZE v dalším kroku:



V současné verzi nelze přímo v aplikaci ENERGETIKA výše produkce energie z tohoto obnovitelného zdroje vypočítat. Měsíční hodnoty produkce energie jsou zatím ještě vstupem, který musí zpracovatel zadat. V delším časovem horizontu počítáme i s doplněním podrobných výpočtů pro VE i MVE.

U elektrické energie volíme, zda se jedná o ostrovní systém, zda se exportuje jen přebytek nebo celá produkce. Zadá se celková roční produkce elektřiny, kterou můžeme rovnoměrně rozdělit mezi jednotlivé měsíce v počtu dnů nebo přímo zadat výši produkce mezi jednotlivé měsíce v kWh/měs nebo procentuálním rozdělením celkové roční produkce. Funkcionalita je tedy stejná jako u FVE, pokud přímo zadáváme hodnoty produkce elektřiny.



Novinkou u FVE i u Ostatního OZE produkujícího elektřinu je přidání možnosti zacílení využití produkce elektrické energie z tohoto obnovitelného zdroje dílčím místem spotřeby v budově
. K tomuto nás vedlo zejména v poslední době se rozšiřující počet instalací FVE a jejich přímé napojení (akumulace) pouze na zásobník ohřevu teplé vody.



V  případě současného zadání více kogeneračních zdrojů, FVE a Ostatních OZE produkujícíh elektřinu je v aplikaci automaticky nastaveno přednostní využití elektřiny z těchto zdrojů přiřazených k dílčímu místu potřeby nebo nebo k celé budově v tomto pořadí:


  1. kogenerční zdroj a v rámci nich dle pořadového čísla zadání na formuláři "TEPELNÉ ZDROJE"
  2. Obnovitelný zdroj produkující elektřinu a v rámci nich dle pořadového čísla zadání na formuláři "OZE"


U tepelné energie je k dispozici zatím pouze možnost, že se jedná o ostrovní systém, tedy bez možnosti exportu tepelné energie.  Zadá se celková roční produkce tepla, kterou můžeme rovnoměrně rozdělit mezi jednotlivé měsíce v počtu dnů nebo přímo zadat výši produkce tepla mezi jednotlivé měsíce v kWh/měs nebo procentuálním rozdělením celkové roční produkce tepla. Funkcionalita je tedy stejná jako u STS, pokud přímo zadáváme hodnoty produkce tepla.





Stejně tak jako u STS, je nutné tento Ostatní OZE produkující tepelnou energii, přiřadit k některému ze systémů přípravy teplé vody TVsys, případně (pokud slouží i k přitápění) k některé z vytápěných zón.

Zatím stále platí z hlediska zadání, že ke každému systému přípravy teplé vody TVsys (i k vytápěné zóně) je možno přiřadit pouze jeden obnovitelný zdroj produkující tepelnou energií. Ať už je to STS nebo Ostatní OZE. Nelze zatím přiřadit více těchto zdrojů k jednomu systému přípravy teplé vody TVsys nebo k jedné vytápěné zóně.
Toto bude umožněno v delším časovém horizontu.