+
Způsob ověření
Uživatelské jméno
Heslo
  Vytvořit účet Zapomenuté heslo

NEBO
 
Omezit pro: 
květen 2021
Nastavení importu gbXML
26. 5. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje možnosti nastavení importu gbXML souboru do programu Energetika.
V průběhu importu souboru gbXML do programu Energetika se můžete setkat s následujícími volbami.
  1. Software použitý pro generování gbXML souboru
  2. Tolerance azimutu
  3. Modální okno "Upravit zónování"
  4. Tlačítko "Upravit zónování"
  5. Modul pro aplikaci Energetika
  6. Modul pro aplikaci TT1D
  7. Importovat skladby konstrukcí
  8. Slučovat okna se shodným sklonem a orientací
  9. Rozdělovat neprůsvitné konstrukce po světových stranách
  10. Stanovit v rámci importu korekční činitel stínění

1. Software použitý pro generování gbXML souboru
Tato volba umožňuje zvolit software, který byl pro vytvoření souboru gbXML vytvořen. Hlavní volby jsou DesignBuilder v6 / DesignBuilder v7 / Ostatní. Možnosti importu jsou pro všechny volby shodné, volba správného software zajistí načtení hodnoty parametru sklonu konstrukcí.

2. Tolerance azimutu
Tato volba ovlivňuje chování funkce slučování konstrukcí. Tolerance je vztažena k základním hodnotám azimutu 0° (S), 45° (SV), 90° (V), 135°(JV), 180° (J), 225° (JZ), 270° (Z), 315° (SZ), 360° (S). Při volbě "Minimální" se převedou na základní hodnotu azimutu všechny azimuty v gbXML souboru s odchylkou +/- 1°. Při volbě "Maximální" se použije odchylka +/- 22,5°. Při volbě "Maximální" tak budou všechny konstrukce importovány maximálně v počtu 8 (pro každý základní azimut pouze jednou).
Příklad: Kruhový objekt tvořený 20 segmenty stěny s nutností importovat konstrukce po světových stranách. Při použití volby "Minimální" dojde k importu 20 konstrukcí obvodové stěny (samostatná konstrukce pro každý segment).. Při volbě "Maximální" dojde k importu 8 konstrukcí obvodové stěny (pro S, SV, V, JV, J, JZ, Z, SZ, S).

3. Modální okno "Upravit zónování"
Toto okno umožňuje efektivně sloučit prostory v gbXML souboru (často jednotlivé místnosti) do funkčních celků pro vytvoření zón v Energetickém modelu. Rozdělení do zón je možné následně ručně upravit.
Přiklad: Soubor gbXML obsahuje následující zóny: Kancelář 1, Kancelář 2, Kancelář 3, Chodba, Sklad 1, Sklad 2. Pokud použiji volbu "Sdružovat zóny na základě textových filtrů", mohu nadefinovat 2 sdružené zóny: Kanceláře (textový řetězec: Kancelář) a Sklady (textový řetězec: Sklad). Zóna Kanceláře bude obsahovat konstrukce ze zón Kancelář 1, Kancelář 2 a Kancelář 3, protože všechny tyto zóny obsahují výraz "Kancelář". Zóna Sklady bude obsahovat konstrukce ze zón Sklad 1 a Sklad 2, protože obě tyto zóny obsahují výraz "Sklad". Při potvrzení těchto filtrů dojde k importu zón Kanceláře, Chodba, Sklady.

4. Tlačítko "Upravit zónování"
V tomto dialogu můžete upravit zónování objektu (sloučit více zón z gbXML do jedné zóny nebo vynechat zóny z importu). Přetažením názvu zón mezi modrými oblastmi je možné uspořádání upravit. Přetažením zóny do oblasti "Vynecháno z importu" nedojde k importu této zóny a jejích konstrukcí.

5. Modul pro aplikaci Energetika
V průběhu importu je možné nastavit modul pro program Energetika. Není nutné jej pak následně volit na úvodní obrazovce.

6. Modul pro aplikaci TT1D
V průběhu importu je možné nastavit modul pro program Tepelná technika 1D. Není nutné jej pak následně volit na úvodní obrazovce.

7. Importovat skladby konstrukcí
Pokud soubor gbXML obsahuje informace o skladbách konstrukcí, je možné je automaticky načíst do programu Tepelná technika 1D. Parametry v gbXML neobsahují všechny potřebné údaje pro plnohodnotný tepelnětechnický výpočet. Po importu je standardně potřeba doplnit u skladby následující parametry.
a) Konstrukce dvouplášťová s větranou vzduchovou vrstvou
b) Odpory při přestupu tepla
c) Faktor difuzního odporu
d) Požadavek na konstrukci pro základní teplotní rozdíl

8. Slučovat okna se shodným sklonem a orientací
Pokud je tato volba aktivní, dojde k automatickému sečtení ploch výplní otvorů do skupin se stejnými parametry (typ výplně, orientace, sklon). V případě volby "Ne" je každá výplň importována samostatně včetně údajů o výšce a délce.

9. Rozdělovat neprůsvitné konstrukce po světových stranách
Pokud je tato volba aktivní, dojde k vytvoření samostatné konstrukce pro každý azimut použitý v gbXML souboru se zohledněním tolerance azimutu (viz bod 2). V případě volby "Ne" dojde k importu vždy pouze jedné konstrukce pro každý typ konstrukce.

10. Stanovit v rámci importu korekční činitel stínění
Aktivace této volby otevře modální okno Stanovení korekčního činitele stínění Fsh,gl a Fsh,O, ve kterém je možné přednastavit hodnoty korekčních činitelů buď paušální hodnotou nebo podrobným výpočtem pomocí 3D modelu. Podrobnosti k tomuto nastavení naleznete v následujícím videu: https://youtu.be/Ghx1xGd-1qA

březen 2021
Propojení Energetiky a 3D modelu v programu DesignBuilder - FAQ
19. 3. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje nejčastější dotazy k vytváření 3D modelu pro program Energetika prostřednictvím programu DesignBuilder. Poslední aktualizace: 16.5.2021.
říjen 2020
PENB na ucelené části budovy se společným nevytápěným prostorem - postup práce v programu ENERGETIKA
29. 10. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku podrobně popíšeme, jak postupovat v programu ENERGETIKA při zadání těchto PENB zpracovaných na ucelenou (nadzemní) část budovy v případě, že mají společný nevytápěný prostor (např. garáže).
květen 2020
EN ISO 52 016-1: nevytápěné prostory
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V SW ENERGETIKA je od verze 5.0.0 dle normy ČSN EN ISO 52 016-1 jiným způsobem zapracován vliv tepelných zisků v nevytápěných prostorech pro snížení potřeby tepla/zvýšení potřeby chladu k nim přilehlých prostorů s požadovanou teplotou. Níže v článku popíšeme tento přístup.
prosinec 2016
Podrobné zadání tepelných vazeb - katalog 2D a 3D tepelných vazeb
15. 12. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze programu ENERGETIKA 4.2.8 v modulech (MĚS, HOD, NZÚ), resp. od verze 4.2.9 v modulu ECB je umožněno zadávat vliv tepelných vazeb podrobně.
květen 2016
Galerie v RD - energeticky vztažná plocha
16. 5. 2016 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
Dostali jsme zajímavý dotaz od uživatele DEKSOFT: "Dělám PENB na dvoupodlažní rodinný dům se zastavěnou plochou cca 120 m2. Zhruba na 1/3 domu je galerie, místnost s podlahou 1.NP je přes dvě podlaží. Nyní nastává otázka, jestli by plocha o zhruba 40 m2 ve 2.NP měla být započítána do energeticky vztažné plochy, či nikoliv." V tomto článku dáváme názor týmu DEKSOFT na tuto problematiku.
Problematika stanovení Uem u vícezónových budov (podněty k vyhlášce o ENB č. 78 /2013 část 1)
3. 5. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Zásady výpočtu průměrného součinitele prostupu tepla obálkou budovy (Uem) stanovuje norma ČSN 73 0540-2. Výpočetní postup dle této normy je určen pro výpočet budovy jako celku nebo výpočet jedné konkrétní zóny. Nestanovuje zásady výpočtu Uem pro vícezónové budovy, ani popis, jak započítat vnitřní dělící konstrukce. Parametr Uem byl vyhláškou 78/2013 Sb. zaveden jako jedno z dílčích kritérií hodnocení energetické náročnosti. Do vyhlášky 78/2013 Sb. byl převzat normový výpočetní postup a pro stanovení celkového Uem pro vícezónové budovy bylo zavedeno průměrování Uem jednotlivých zón přes objemy vzduchu. Pravidla pro započítávání vnitřních konstrukcí oddělujících zóny vytápěné na různou teplotu samotná vyhláška nestanovuje. Určité vodítko pro započítávání těchto konstrukcí dává zákon 406/2000 Sb. v definici obálky budovy. Tímto článkem chceme popsat úskalí výpočetních postupů Uem pro vícezónové budovy a navrhnout možné úpravy připravované novely vyhlášky 78/2013 Sb.
červen 2014
Odečet ploch a objemů ve 3D
11. 6. 2014 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento příspěvek ukazuje možnosti odečtu ploch a objemů pomocí programu SketchUp. Příspěvek je doplněn manuálem a videoukázkou.