+
Způsob ověření
Uživatelské jméno
Heslo
  Vytvořit účet Zapomenuté heslo

NEBO
 
Omezit pro: 
srpen 2024
Změny v zadání a doplnění funkcí ohledně využití tepla z OZE
26. 8. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze 8.0.0 programu ENERGETIKA došlo k několika změnám v zadání a doplnění funkcí u využití OZE.
1)
konkrétně se jedná o úpravu zadání ve všech modulech z hlediska přiřazení systému přípravy TV k jednotlivým OZE. Nově je roleta pro výběr jednoho přiřazeného systému TVsys k takovému zdroji nahrazena zatržítky pro vzoru přiřazování vytápěných zón. K jednomu zdroji tepla OZE (STS, Ostatní OZE produkující teplo, Ostatní OZE produkující elektřinu primárně využívanou na teplo, FVE primárně využívanou na teplo) je tak nově umožněno přiřadit libovolný počet systémů přípravy TVsys:


Stále platí pravidlo ohledně automaticky nastavené priority využití tepla pro přiřazené TVsys (a v rámci nich dle poměrů potřeby TVsys), pokud je současně zdroj využíván i pro vytápění. Co nevyužijí přiřazené TVsys, jde poté k využití pro vytápění přiřazených zón (a v rámci nich opět nastává dělení využití dle poměrů jejich potřeb tepla navýšených o účinnost emise a distribuce).

2)
V HOD modulu je již umožněno využití tepla z OZE i pro vytápění. Doposud od začátku vydání hodinového modulu byla na rozdíl od měsíčních modulů tato volba bohužel potlačena. S tím je spojena v hodinovém modulu i funkce vlivu akumulačního zásobníku na vytápění z hlediska využití tepla ze zdrojů OZE (pokud je tento zdroj zatržen, tj. přiřazen k akumulačnímu zásobníku na vytápění na formuláři zadání TEPELNÉ ZDROJE). Zatržíka zdrojů OZE u akumulačního zásobníku na vytápění se objeví pouze tehdy, byl-li tento zdroj OZE přiřazen z hlediska využití i k vytápění. Maximální teplota akumulačního zásobníku pro vytápění je automaticky zastropena na 99°C. Minimální teplota zásobníku pro využití tepla z něj je uvažována dle zadané návrhové teploty přívodní topné vody pro systém vytápění tw1,N, která se zadává u těchto zdrojů OZE, jsou-li přiřazeny k využití pro vytápění. Pole pro toto zadání teploty tw1,N je společně, tzn. že výše této teploty se vždy uvažuje jednotná. Samozřejmě by se dalo oponovat, že přívodní teplota v OS se během topné sezóny mění. To je pravda, nicméně zohlednění tohoto by představovalo daleko sofistikovanější výpočty včetně znalostí podrobného modelu OS a objektu. A to je vysoko nad rámec potřeb pro hodnocení ENB.




Komentář:
U měsíčního výpočtu bylo z hlediska výsledku využití jedno, zda-li jsme pro zdroje OZE (STS, Ostatní OZE produkující teplo, Ostatní OZE produkující elektřinu primárně využívané na teplo, FVE primárně využívané na teplo) zatrhli zatržítko u akumulačního zásobníku pro vytápění či nikoliv. U měsíčního výpočtu se bilancovalo po měsíci a tak stanovení využití bylo velmi optimistické. Je to analogicky podobné jako u měsíčního bilancování využití elektřiny z FVE v budově. U hodinového výpočtu už volba přiřazení či nikoliv takového zdroje k akumulačnímu zásobníku na vytápění hraje velkou roli ve výši využití tepla z takového zdroje. Opět je to analogicky podobné jako výše využití elektřiny v budově z FVE bez nebo s baterií. S baterií, resp. s akumulačním zásobníkem je výše využití tepla z takového zdroje vždy vyšší než bez něj. Pak samozřejmě záleží na objemu (kapacitě) akumulačního zásobníku. Bez přiřazení k akumulačnímu zásobníku je využití tepla z těchto zdrojů v hodinovém výpočtu zpravidla velmi malé. Důvodem je nejvyšší produkce OZE v době mimo otopné období (to platí pro standardní případy) a současně v rámci dne je nejvyšší produkce tepla přes den, kdy je potřeba tepla kvůli ostatním tepelným ziskům minimální nebo žádná (záleží samozřejmě na profilu užívání a vlastnostech obálky zóny, ale vždy je potřeba tepla podstatně nižší než přes noc, resp. v mimoprovozní dobu.). Proto pro vyšší využití tepla z těchto zdrojů má akumulační zásobník a přiřazení (tj. zatržení) zdroje k němu velký vliv na vyšší podíl využití. Akumulační zásobník pomáhá překlenout tyto denní rozdíly v produkci a potřebě.

např. výše využití tepla z větší STS na vytápění v hodinovém výpočtu bez a s akumulačním zásobníkem u současné novostavby:

se zásobníkem:

bez zásobníku:

3)
V HOD modulu je již umožněno také zadat přímé využití elektrických OZE (FVE, Ostatní OZE produkující primárně elektřinu) na teplo (doposud byla níže uvedená roleta v HOD modulu zaaretována na volbě NE).  Z hlediska postupu v zadání na podformuláři zadání těchto OZE je to naprosto shodné jako v měsíčních modulech. V případě využití i pro vytápění u hodinového modulu je třeba řešit, zda-li zdroj je nebo není napojen na akumulační zásobník pro vytápění (viz formulář zadání TEPELNÉ ZDROJE v části akumulačních zásobníků).


únor 2023
HOD modul - bilancování vyrobené elektřiny na místě
20. 2. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti s hodinovými výpočty je ve vyhlášce 264/2020 Sb. o ENB jedno ustanovení, které může způsobovat rozdíl v započítatelném odpočtu primární energie u exportované elektřiny mimo budovu mezi měsíčním a hodinovým výpočtem. A to někdy i velmy výrazně.
leden 2022
ENERGETIKA 6.0.7 - nové tabulky a grafy spotřeby pro pomocné spotřebiče
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Rozšiřují přehled informací o hodnocené, ale i o referenčních budovách.
ENERGETIKA 6.0.7 - výpočet Uem,R pro chladírny a mrazírny
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny funkce pro jednodušší postihnutí tohoto typu zóny (chladírna/mrazírna) z pohledu výpočtu referenčního Uem,R a referenčních spotřeb energií.
ENERGETIKA 6.0.7 - nové grafy využití OZE, CHLrc, KVTE el.
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Ty mají za úkol zvýšit přehled o využití OZE, odpadního tepla z chlazení a využití elektřiny z KVET v budově
ENERGETIKA 6.0.7 - nastavení přednosti využití
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byla doplněna funkce pro uživatelské nastavení přednosti využití elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie včetně elektřiny produkované KVET a také využití odpadního tepla ze systému chlazení vnitřních prostor.
červenec 2021
Co nového přinesla verze programu ENERGETIKA 6.0.6 ?
29. 7. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Verze programu ENERGETIKA 6.0.6. přinesla již avizované funkce a něco navíc. Zde si je podrobněji uvedeme.
únor 2021
Jaký vliv mají instalované baterie u FVE u měsíčního výpočtu na hodnocení ENB?
17. 2. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti se zpřísňujícími požadavky na primární energii z neobnovitelných zdrojů při hodnocení ENB se stále častěji jako kompenzační prostředek používá instalace OZE. V tomto případě se zaměříme na FVE a v článku uvedeme, jaký vliv na výsledek hodnocení ENB dle metodiky uvedené ve vyhlášce má takový navrhovaný systém s baterií a bez baterie.
květen 2020
Nový katalog klimadat
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze programu ENERGETIKA 5.0.0 je doplněn nový katalog klimadat. V článku níže jsou představeny jeho základní nové funkce. Aktualizace 18.6.2020.
Nové funkce na formuláři OZE
27. 5. 2020 | Autor: Ing.Martin Varga
Od verze 5.0.0 programu ENERGETIKA jsou učiněny menší úpravy na formuláři zadání OZE (obnovitelné zdroje energie). Níže si je blíže představíme.
březen 2020
Trendy ve výstavbě pasivních domů
19. 3. 2020 | Autor: Ing. Ondřej Židek
Rozhovor s Ondřejem Židkem z GSERVISu na téma trendů v pasivních domech.
prosinec 2018
Vliv instalace FVE na výsledky ENB
3. 12. 2018 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku blíže vysvětlíme, jakým způsobem lze postihnout v zadání programu ENERGETIKA instalaci systému FVE a jakým způsobem se jeho vliv projeví na zlepšení výsledku hodnocené budovy.
prosinec 2015
Obnovitelné zdroje energie (OZE) - rozšíření
11. 12. 2015 | Autor: Ing. Martin Varga
Do aplikace ENERGETIKA byla do formuláře OZE doplněna od verze 4.2.1 možnost zadat i obecný zdroj obnovitelné energie, což umožňuje v zadání postihnout i ostatní obnovitelné zdroje nad rámec FVE, STS.