Omezit pro: 
srpen 2024
Do souboru s výchozím stavem lze nahrát soubor pro navrhovaný stav
26. 8. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze 8.0.0 programu ENERGETIKA lze do zadání souboru s výchozím stavem nahrát z archivu výpočtů soubor "dkp" s navrhovaným stavem. Odpadá tak nutnost ručně přepisovat výsledky z navrhovaného stavu do formuláře zadání NAVRHOVANÁ OPATŘENÍ souboru s výchozím (stávajícím) stavem.
Předdefinované profily přípravny jídel a kuchyní
20. 8. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
Zpracovatelé PENB budov, které obsahují zóny pro přípravu jídel, si již zajisté všimli problému, který přináší použití předdefinovaného profilu s tímto typem užívání. V článku níže poukážeme na tento problém, vysvětlíme co jej způsobuje a jak jej řešit.
červenec 2024
Excelový pomocník pro tvorbu vlastních profilů užívání pro HOD modul v programu ENERGETIKA
1. 7. 2024 | Autor: Ing. Tomáš Koula
Možná jste už při tvorbě PENB s hodinovým krokem výpočtu narazili na to, že výchozí profily neodpovídají provozu, který se snažíte namodelovat. V takovém případě můžete do Energetiky zadat vlastní profil prostřednictvím jednoho nebo více .csv souborů. Vyznat se ve struktuře .csv souboru může být pro někoho složité a navíc jsou tady problémy obecně spojené s .csv soubory - např. .csv soubor otevřený v Excelu chápe čísla určitého rozsahu s desetinnou tečkou jako datum (úprava takového souboru je potom složitá), případně je problém s formátem při ukládání.
červen 2024
Jak dosáhnout na vyšší energetickou třídu v PENBu pomocí lokálních klimadat
26. 6. 2024 | Autor: Ing. arch. Adrián Babiš, M.Sc.
V tomto článku si názorně ukážeme, jak lze pomocí klimadat pro konkrétní lokalitu u výpočtu PENBu snížit měrnou potřebu tepla na vytápění pro dosažení 20 kWh/m2 podmínky NZÚ, zvýšit výpočtovou úsporu primární energie nebo dosáhnout vyšší třídy energetické hospodárnosti. Povíme si také o výhodách a nevýhodách těchto lokálních klimadat, i o tom, ve kterých lokalitách má smysl je využít.
listopad 2023
Vkládání podpisu do PENB
13. 11. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti s vydáním změny vyhlášky o energetických specialistech je nutno vkládat na ENEX pdf PENB včetně podpisu zpracovatele, resp. oprávněného energetického specialisty. Nově je v SW ENERGETIKA umožněna funkce vkládání obrázku podpisu a razítka.
říjen 2023
Protokol mezivýsledků v HOD modulu
20. 10. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
Do výsledků v HOD modulu byla doplněna (od verze 7.1.5) 1. část protokolů mezivýsledků po vzoru těchto protokolů v měsíčních modulech výpočtu. Jak časová kapacita dovolí, budou tyto protokoly v hodinovém výpočtu průběžně doplňovány o další části tak, aby z hlediska obsahu byly rovny měsíčnímu výpočtu. Aktualizace 23.8.2024.
červen 2023
Soubor zadání PENB pro vložení na ENEX
28. 6. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti se změnou zákona 406/2000 Sb. z ledna 2020 a prováděcí vyhlášky 4/2020 Sb. o energetických specialistech vyžaduje nově Státní energetická inspekce (SEI) při vložení hlášenky na ENEX i vložení souboru zadání pro výpočetní program, s nímž byl daný PENB vypočten. Aktualizace 28.6.2023.
Jak na csv soubor v LibreOffice?
19. 6. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti s vystavením hodinového modulu výpočtu se v případě definování vlastního zadání vstupů potýkáme s csv souborem. V tomto článku navedeme uživatele, jak získat csv soubor ve správném tvaru, pracujeme-li pouze v LibreOffice.
duben 2023
HOD modul - doplnění výpisu mezivýsledků a vstupů + možnost responzivního zobrazení v grafu
27. 4. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
Do výsledků HOD modulu byly doplněny do xlsx výpisy některých vstupů a mezivýsledků. Současně byla doplněna funkce možnosti zobrazení těchto hodnot v responzivním grafu.
HOD vs. MĚS - část 5.: výpočet umělého osvětlení
11. 4. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V sérii článků se zaměříme na příčiny rozdílů výsledků mezi měsíčním a hodinovým výpočtem. Po nutnosti počítat některé objekty v hodinovém kroku je na toto téma poměrně hodně dotazů. V části 5. se podíváme na rozdíl výpočtu umělého osvětlení.
březen 2023
HOD vs. MĚS - část 4.: (ne)spojitost výpočtu
24. 3. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V sérii článků se zaměříme na příčiny rozdílů výsledků mezi měsíčním a hodinovým výpočtem. Po nutnosti počítat některé objekty v hodinovém kroku je na toto téma poměrně hodně dotazů. V části 4 se podíváme na vliv (ne)spojitosti výpočtu
HOD vs. MĚS - část 3.: ekvivalentní profily užívání?
23. 3. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V sérii článků se zaměříme na příčiny rozdílů výsledků mezi měsíčním a hodinovým výpočtem. Po nutnosti počítat některé objekty v hodinovém kroku je na toto téma poměrně hodně dotazů. V části 3. se podíváme na "porovnatelnost" resp. ekvivalentnost profilů užívání pro měsíční a pro hodinový modul výpočtu.
HOD vs. MĚS - část 2A.: vliv profilů užívání (teplota, větrání, vnitřní tepelné zisky od osob a spotřebičů)
14. 3. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V sérii článků se zaměříme na příčiny rozdílů výsledků mezi měsíčním a hodinovým výpočtem. Po nutnosti počítat některé objekty v hodinovém kroku je na toto téma poměrně hodně dotazů. V části 2A se podíváme na vliv profilů užívání (teplota, větrání, vnitřní tepelné zisky od osob a spotřebičů)
HOD vs. MĚS - část 1.: vliv klimadat
9. 3. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V sérii článků se zaměříme na příčiny rozdílů výsledků mezi měsíčním a hodinovým výpočtem. Po nutnosti počítat některé objekty v hodinovém kroku je na toto téma poměrně hodně dotazů. V části 1. se podíváme na klimadata.
HOD modul programu ENERGETIKA - podporovaná zadání
7. 3. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V článku naleznememe aktuální informace k době výpočtu HOD modulu a k rozsahu podporovaných zadání pro HOD modul programu ENERGETIKA. Aktualizováno 23.3.2023.
únor 2023
HOD modul - bilance v kapitole E (KOMENTÁŘ)
13. 2. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V článku je bližší komentář k hodnotám, resp koláčovému grafu pro režim vytápění. Konkrétně k solárním tepelným ziskům. Aktualizace 8.3.2023.
leden 2023
přepínání mezi moduly HOD => MĚS a MĚS => HOD
26. 1. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku uvádíme návod pro uživatele programu ENERGETIKA "co a jak" při přepínání mezi moduly s rozdílným krokem výpočtu (hodina vs. měsíc). Poslední aktualizace 27.1.2023.
HOD modul - co je v zadání navíc oproti měsíčním modulům
26. 1. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku uvedeme hlavní odlišnosti v zadávání vstupů pro uživatele programu ENERGETIKA v HOD modulu a v MĚS modulu. Aktualizace 27.1.2023.
specifika HOD modulu výpočtu z hlediska zadání:

1)
nová pole na formuláři zadání ZÁKLADNÍ ÚDAJE (na konci formuláře)



Pro výpočty hodnocení ENB bude zadání vypadat vždy tak, jak je uvedeno na obrázku výše.

Počet hodnocených hodin a předazených dnů
Tj. výpočet bude proveden pro celý rok: 1 až 8760 hodin. Toto značení hodnocených hodin výpočtu si označíme jako relativní. Předsazených počítaných dnů pro ustálení teplotních podmínek bude 14 . Označení počtu celkem počítaných hodin označíme jako absolutní. Absolutní počet počítaných hodin tak je: 14*24+8760 = 9 096. Předsazené dny, resp. hodiny jsou tam proto, že pro každou počítanou hodinu potřebujeme znát teplotu v jednotlivých výpočtových uzlech z předchozí hodinu. Pro 1. hodinu výpočtu (dle absolutního pořadí) tento vstup není k dispozici, takže se musí odhadnout. Tento odhad teploty (zadaný vstup) v předchozí hodinu pro 1. hodinu výpočtu je samozřejmě zatížen chybou. A proto výpočet v rámci předsazených dnů slouží k tomu, aby se výpočet tzv. "ustálil". Předsazené dny, resp. hodiny výpočtu se nezapočítávají o hodnocení ENB.

Počet počítaných uzlů v konstrukcích
Analogicky jako třeba u počtu zón hodnoceného modelu objektu, tak i počet uzlů v konstrukcích pro výpočet může být různý. U zónování objektu jsou ale nutné podmínky, ze kterých vyplyne minimální počet zón, který musí být pro výpočtový model dodržen. Stejně tak u výpočtových uzlů je předepsané minimum 5, maximum není nijak omezeno. Stejně jako vyšší počet zón, tak i vyšší počet uzlů prodlužuje výpočet. Z tohoto důvodu bude tato roleta zaaretována na volbě 5 a nepujde změnit. Pro hodnocení ENB je toto minimum dostatečné s ohledem na to, že chceme, aby doba výpočtu byla co nejkratší.


Výpočet s omezením dostupného výkonu zdroje tepla / chladu
Hodinový výpočet je specifický v tom, že například při přechodu z hodiny nevytápěné na vytápěnou může výpočet vykazovat v této vytápěné hodině dramatický nárůst potřebného výkonu dodaného do zóny pro zajištění požadované teploty (samozřejmě záleží jak moc velký byl rozdíl mezi teplotou v nevytápěné hodině a požadovanou teplotou ve vytápěné hodině). Tento výkon může být vyšší, než je výkon dostupného tepelného zdroje. V případě volby ANO v této roletě je tak dodávaný výkon zastropen dle výkonu zdroje a daná hodiná hodina přepočítána znovu. Pak to ovšem logicky znamená, že v této hodině nebude dodržena požadovaná teplota. Pro výpočty ENB bude prozatím volba v této roletě zaaretována na volbě NE (výpočet potřeb tepla a chladu nebude probíhat se zastropením výkonu). Blíže se tomuto tématu budeme věnovat v některém z budoucích článku v technické knihovně.

2)
formulář zadání ZÁKLADNÍ ÚDAJE - hodinová klimatická data



V katalogu klimadat je třeba pro HOD modul výpočtu hodinová referenční klimadata. Ta jsou umístěna v adresáři "CZ" pod názvem položky "hodinová klimadata MPO pro hodnocení ENB". To jsou klimadata zpracovaná Společnosté pro techniku prostředí pod vedením prof. Kabeleho v rámci porgramu MPO-Efekt. Viz článek zde.

3)
formulář zadání ZÁKLADNÍ POPIS ZÓNY



V katalogu profilů užívání je třeba pro HOD modul výpočtu vybrat příslušný předdefinovaný profil užívání zóny. Ty jsou umístěny v adresáři "CZ" a " HODINOVÝ KROK VÝPOČTU" pod názvem položky "hodinová profily vydané MPO 11/2022". To jsou profilů užívání zpracovaná Společnosté pro techniku prostředí pod vedením prof. Kabeleho v rámci porgramu MPO-Efekt. Viz článek zde.

Každý profil (položka) v katalogu profilů užívání má záložku "MĚS data" a "HOD data". Pro předdefinované profily užívání jsou vyplněny obě záložky. V praxi to znamená to, že pokud založíte nový soubor ve verzi 7.0.0 a pozdější a vyberete z tohoto katalogu předdefinovaný profil užívání, tak při přepnutí z HOD modulu do MĚS modulu a naopak už není potřeba znovu profily užívání přezadávat. Pro oba typy výpočtu totiž byly profily do zadání načteny. Stejně tak to platí v případě, že nově zadáváte soubor ve verzi 7.0.0 v MĚS modulu a vybrete některý z předdefinovaných profilů užívání pro měsíční výpočet dle ČSN 73 0331-1: 2020.


Pokud si tvoříte vlastní profil, tak toto bude fungovat pouze v případě při přepínání mezi moduly, pokud v takovém profilu vyplníte obě záložky (MĚS data i HOD data).

Vstupy na obou záložkách (MĚS data i HOD data) jsou naprosto na sobě nezávislé. Ale z logicky věci by v případě vlastní editace profilu měly vzájemně odpovídat. Např, pokud cílovou teplotu na vytápění na záložce MĚS data zadám 20°C, tak na záložce HOD data by tato teplota měla být také 20°C apod.

Obecně u vstupů pro HOD výpočet se budeme setkávat s poli, které mají u sebe 3 malé záložky. Podle toho, která záložka je aktivní (zvolena), tak v takové podrobnosti je vstup pro hodinový výpočet definován. Více k tomuto je popsáno v samostatném článku zde.


4)
formulář zadání KONSTRUKCE



Pro HOD modul výpočtu na podformuláří jednotlivých neprůsvitných (pouze!) konstrukcí na listě "vnější obalové konstrukce" přibyly rolety pro výběr kategorie konstrukce z hlediska tepelné kapacity a pro výběr rozložení této kapacity po tloušťce konstrukce. Tepelnou kapacitu je možno spočítat i podrobně, pokud jdou konstrukce zadání podrobně v programu TT1D.



Pro konstrukce na záložce "vnitřní konstrukce" je dostupná pro neprůsvitné (pouźe!) konstrukce jen roleta pro výběr tepelné akumulace. Z hlediska rozložení této kapacity po tloušťce konstrukce je automaticky zvolen pro vnitřní konstrukce typ "M". V tomto případě by bylo poměrně složité v případě asymetrického rozložení automaticky měnit tento typ u konstrukcí oddělujících zóny podle toho, jakou zónu zrovna počítáme.

5A)
formulář zadání PLOCHY



Tady došlo pouze ke změně modálního okna pro zadání pohyblivého zastínění Fsh,gl. Tato změna je jednak obecná pro všechny moduly, kde jsou uvedeny dvě záložky "stínící clony" a "okenice". Nové je také to, že pro výběr typu stínící clony nebo okenice je dostupný katalog stínících prvků. V něm jsou jednak předdefinovány ty prvky, které jsou v normě a jedna si do katalogu můžeme vkládat vlastní stínící prvky pro opětovné použití (načtení do zadání).




Katalog stínících clon a okenicje společný pro oby typy stínících prků. Proto, pokud vyberete například v katalogu okenice a bude ji chtít načíst do záložky stínící clona, program Vás na to upozorní (stejně tak  by k tomu došlo v opačném případě):



Nová je však část pro způsob řízení stínících clon. K dispozici je zde opět i katalog pro režimy zastínění stínících clon a okenic:



Pro výběr provozního režimu zastínění je třeba dbát na to, v jakém modulu výpočtu se nacházím (HOD vs. MĚS) a úměrně tomu volit i princip řízení provozu stínící clony u výplně. Pokud například zvolím v HOD modulu režim pro řízení clony na základy intenzity solárního záření dopadajícícho kolmo na plochu výplně, je to v pořádku. Pokud bychom ale tento soubor zadání pak následně přepli do MĚS modulu výpočtu, tak měsíční výpočet si s takových režimem provozu pro stínící clony poradit neumí  a je třeba jej přezadat! Logicky u měsíčního výpočtu není k dispozici pro každou hodinu intenzita záření dopadající kolmo na plochu výplně.

A naopak. Pokud jdem v MĚS modulu výpočtu a volím režim provozu stínících clon typický pro měsíční výpočet, tak při následném přepnutí do HOD modulu výpočtu si s tím výpočet dokáže poradit. Otázkou ovšem je, zda-li výsledky budou relevantní, pokud např. v HOD výpočtu se použije pro každou hodinu v daném měsícíc podíl zastínění clonou fsh, který v měsíčním výpočtu by zadán jako průměrný pro celý měsíc. Takže tady je v takovém případě na místě taky doporučit přezadaní režimu provozu stínící clony odpovídající HOD modulu výpočtu.

Výše popsané platí analogicky i pro okenice.

5B)
formulář zadání PLOCHY

Toto se netýká ani tak změny zadání, spíše doporučení způsobu zadání. Pro HOD modul výpočtu se obecně doporučuje volit podrobné zadání zastínění po segmentech, nikoliv volit paušální hodnotu Fsh,O (což je dle vyhlášky umožněno). Důvodem je to, že tento činitel je reálně pro každou hodinu odlišný (podle toho jak se mění úhel výšky zastínění v důsledku změny polohy Slunce na obloze). Při použí paušální hodnoty je v HOD modulu tato hodnota Fsh,O použita pro každou hodiny v roce.


6)
formulář zadání UMĚLÉ OSVĚTLENÍ




V HOD modulu na formuláři UMĚLÉ OSVĚTLENÍ se nově setkáme s touto roletou, která nás vyzve k tomu, abychom vybrali zdroj pro hodnoty venkovní osvětlenosti E (lx) pro každou hodinu. V nabídce jsou tyto možnosti:

  • katalog klimadat (přímý vstup) - tato nabídka v roletě se objeví v případě, pokud tyto údaje venkovní osvětlenosti vybraná hodinová klimatická data obsahují. Pro výpočet ENB doporučuji vždy výběr této možnosti. Jelikož referenční klimatický data pro hodnocení ENB tyto hodnoty venkovní osvětlenosti obsahují.
  • Perezuv model (výpočet z GR) - tato nabídka v roletě se objeví v případě, v katalogu klimadat jsou hodnoty globálního záření GR. Perezuv model vysledoval závislosti mezi solárním zářením a venkovní ovětleností. Pomocí tohoto modelu se z této hodnoty odvodí v případě této volby hodnoty venkovní osvětlenosti E (lx). Poznámka: pokud zvolíte 1. nebo 2. volbu, tak by Vám výsledky osvětlení měli vyjít stejně, protože hodnoty venkovní osvětlenosti pro referenční klimadata byly stanoveny pprávě dle Perezova modelu. Tato volba se využije v případech, kdy se zpracovávají jiné výpočty, než za účelem hodnocení ENB a přitom chceme použít vlastní klimatická data, kde sice máme hodnoty GR, ale nikoliv už venkovní osvětlenosti.
  • TNI 73 0327 (přímý vstup) - v paměti SW jsou uloženy také data s hodinovými hodnotami venkovní osvětlenosti dle TNI 73 0327. Toto je poslední "záchrana", pokud by byly předchozí dvě volby nedostupné (což se ale nepředpokládá). Každopádně je třeba vědět, že tyto hodnoty osvětlenosti jsou pro rovnoměrně zataženou oblohu!, takže při použití tohoto vstupu budou výsledky zkreslené (spotřeba energie na umělé osvětlení vyšší). Takže toto v žádném případě běžně pro hodnocení ENB nepoužívat!
Dále byl přepracován katalog profilů, resp. požadavků na osvětlenost. Po vzoru katalogu profilů užívání zóny i zde byly doplněny záložky MĚS data a HOD data.


V katalogu profilů umělého osvětlení je třeba pro HOD modul výpočtu vybrat příslušný předdefinovaný profil užívání zóny. Ty jsou umístěny v adresáři "CZ" a " HODINOVÝ KROK VÝPOČTU" pod názvem položky "hodinová profily vydané MPO 11/2022". To jsou profilů užívání zpracovaná Společnosté pro techniku prostředí pod vedením prof. Kabeleho v rámci porgramu MPO-Efekt. Viz článek zde.

Každý profil (položka) v katalogu má záložku "MĚS data" a "HOD data". Pro předdefinované profily užívání jsou vyplněny obě záložky. V praxi to znamená to, že pokud založíte nový soubor ve verzi 7.0.0 a pozdější a vyberete z tohoto katalogu předdefinovaný profil, tak při přepnutí z HOD modulu do MĚS modulu a naopak už není potřeba znovu profily přezadávat. Pro oba typy výpočtu totiž byly profily do zadání načteny. Stejně tak to platí v případě, že nově zadáváte soubor ve verzi 7.0.0 v MĚS modulu a vybrete některý z předdefinovaných profilů užívání pro měsíční výpočet dle ČSN 73 0331-1: 2020.

Pokud si tvoříte vlastní profil požadavků na umělé osvětlení, tak toto bude fungovat pouze v případě při přepínání mezi moduly, pokud v takovém profilu vyplníte obě záložky (MĚS data i HOD data).

Vstupy na obou záložkách (MĚS data i HOD data) jsou naprosto na sobě nezávislé. Ale z logicky věci by v případě vlastní editace profilu měly vzájemně odpovídat. Např, pokud zadám na záložce MĚS konstatní požadavek na osvětlenost 300lx, tak na záložce HOD data by tato hodnota měla být stejná apod.

7)
formulář zadání OZE




U OZE produkujících elektřinu jsou k dispozici pole zadání pro specifikaci baterie, která už v HOD modulu může být řádně ve výpočtu využití takového zdroje OZE v budově zohledněna (narozdíl od měsíčního výpočtu).

8)
formulář zadání ZÁKLADNÍ POPIS ZÓNY - konvektivní podíl dodávaného výkonu
U polí pro zadání účinnosti emise a distribuce je v HOD modulu nové pole pro zadání konvektivní složky dodavaného topného popř. chladího výkonu. Toto pole je nutno také vyplnit (viz nápověda k tomuto poli), aby jádro hodinového výpočtu mohlo dle zadání alokovat měrný dodávaný topný nebo chladící výkon do bilanční rovnice na úrovní zóny (konventkivní složka) a do bilanční rovnice na úrovni vnitřního povrchového uzlu (sálavá sloužka). Vždy platí, že konvektivní + sálavá složka = 1. V zadání uživatel rozhoduje o konvektivní složce jak pro systém vytápěný, tak pro systém chlazení. Samozřejmě, že tyto pole se objeví pouze u zón s požadavkem na teplotu.



9)
formulář zadání ZÁKLADNÍ POPIS ZÓNY - měrná tepelná kapacita zóny
Podobnou hodnotu zadáváme i v měs modulech. Je však třeba upozornit na zásadní rozdíl. Zatím co u měsíčních modulů je tato hodnota včetně akumulační hmoty konstrukcí ohraničujících zónu, tak u hodinového výpočtu náleží tato hodnota pouze vnitřku zóny! Nejedná se tedy z hlediska obou modulů o stejné hodnoty a tedy ani stejné pole zadání. U hodinového modulu se tepelná kapacita obalových konstrukcí zadává zvlášť u každé konstrukce - viz bod ad 4 výše. Více viz nápověda k této roletě, resp. poli v programu.


HOD modul - práce s podrobností dat
26. 1. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V článku je vysvětlen rozdíl mezi 3-mi hlavními možnotmi jak zadat vstupy v HOD modulu a způsob práce se zadání vstupů. Tyto informace uvítate zejména v případě, pokud budete definovat vlastní vstupy a nevyužijete předdefinované profily, resp. položky v katalozích.
HOD modul - práce při editaci katalogů
26. 1. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V článku najdete informaci, jakým způsobem lze editovat vlastní položky v katalogu pomocí csv souborů
leden 2022
ENERGETIKA 6.0.7 - protokol ZÁKLADNÍ PŘEHLED - tabulky a grafy nákladů
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do výsledků, konkrétně do protokolu ZÁKLADNÍ PŘEHLED byly doplněny tabulky a grafy pro podrobný přehled struktury nákladů na energie pro zajištění míst spotřeby hodnocených v rámci ENB.
ENERGETIKA 6.0.7 - nastavení přednosti využití
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byla doplněna funkce pro uživatelské nastavení přednosti využití elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie včetně elektřiny produkované KVET a také využití odpadního tepla ze systému chlazení vnitřních prostor.
prosinec 2021
ENEX + NZÚ
2. 12. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Článek popisuje postup vkládání hlášenek na ENEX pro účely NZÚ. Poslední aktualizace 10.12.2021.
červenec 2021
Co nového přinesla verze programu ENERGETIKA 6.0.6 ?
29. 7. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Verze programu ENERGETIKA 6.0.6. přinesla již avizované funkce a něco navíc. Zde si je podrobněji uvedeme.
květen 2021
Nastavení importu gbXML
26. 5. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje možnosti nastavení importu gbXML souboru do programu Energetika.
březen 2021
Co nového přinesla verze programu ENERGETIKA 6.0.5 ?
29. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Verze programu ENERGETIKA 6.0.5. přinesla již avizované funkce a něco navíc. Zde si je podrobněji uvedeme.
Protokol ZÁKLADNÍ PŘEHLED
29. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze programu ENERGETIKA 6.0.5 byl ve výsledcích kompletně přepracován doplňující protokol a také změně jeho název na ZÁKLADNÍ PŘEHLED. Níže se podívejme, jaké informace nám poskytne.
Za jakých podmínek se podlahová plocha nevytápěného schodiště objeví v energeticky vztažné ploše?
26. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
V ČSN 73 0331-1 jsou uvedeny v příloze D schémata půdorysného začlenění schodiště v rámci bytového domu. Podle tohoto začlenění a vlastnosti, zda-li je prostor schodiště vytápěn či nikoliv je uveden návod, kdy započítat podlahovou plochu schodiště do celkové energeticky vztažné podlahové plochy objektu.
Propojení Energetiky a 3D modelu v programu DesignBuilder - FAQ
19. 3. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje nejčastější dotazy k vytváření 3D modelu pro program Energetika prostřednictvím programu DesignBuilder. Poslední aktualizace: 16.5.2021.
únor 2021
Rozdíly při stanovení požadavku na součinitel prostupu tepla mezi programy Energetika a Tepelná technika 1D
24. 2. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek, Ing. Martin Varga
Při komplexním posouzení budovy se můžete setkat se situací, kdy dochází k rozdílu mezi požadovanou hodnotou uváděnou v programu Energetika a Tepelná technika 1D. Zjednodušeně lze říci, že v programu Energetika se uplatňují pouze energetické požadavky doplněné o logické limity. Program Tepelná technika 1D stanovuje požadavky přesně dle normy ČSN 73 0540-2. V tomto článku si podrobněji vysvětlíme jednotlivé rozdíly.
prosinec 2020
Hodnocení ENB nástavby a přístavby od 1.9.2020
1. 12. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti se zněním odstavce 3) v §6 vyhlášky o energetické náročnosti budov 264/2020 Sb. v tomto článku popíšeme, jakým způsobem se postupuje při hodnocení požadavků ENB v případě nástaveb a přístaveb na/k stávajícímu objektu.
říjen 2020
PENB na ucelené části budovy se společným nevytápěným prostorem - postup práce v programu ENERGETIKA
29. 10. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku podrobně popíšeme, jak postupovat v programu ENERGETIKA při zadání těchto PENB zpracovaných na ucelenou (nadzemní) část budovy v případě, že mají společný nevytápěný prostor (např. garáže).
Strop k půdě - jaké jsou možnosti zadání? Jaké je jeho zastínění Fsh,O?
19. 10. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Na technické podpoře se množí dotazy, jaké zadat zastínění Fsh,O stropu k půdě pro výpočet solárních zisků, když nad ním je ještě střecha. V článku si vysvětlíme okolnosti, které k takovému dotazu vedou a co s "tím"....nejprve si ale zrekapitulujeme možnosti, jakým způsobem lze nevytápěný prostor půdy postihnout v zadání.
červenec 2020
Výpočty dle nové vyhlášky
8. 7. 2020 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
Aktualizace: 18.8.2020. Od 5.6.2020 platí nová vyhlášky 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov. Nabývá účinnosti 1.9.2020. Od tohoto data budou muset být všechny průkazy energetické náročnosti budov (dále jen PENB) zpracovány dle této vyhlášky a budou posuzovány na nové požadavky. V reálné praxi však bude potřeba v některých případech PENB dle nové vyhlášky začít zpracovávat již před tímto datem. V tomto článku chceme dát doporučení, jak postupovat, pokud potřebujete již před účinností nové vyhlášky zpracovat PENB dle této nové vyhlášky.
červen 2020
Na co v zadání dávat pozor při přepnutí výpočtu z EN ISO 13 790 na EN ISO 52 016-1 a naopak
11. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku upozorníme na odlišnosti v zadání při zvolení výpočtu podle normy EN ISO 13790 a EN ISO 52016-1.
březen 2020
Trendy ve výstavbě pasivních domů
19. 3. 2020 | Autor: Ing. Ondřej Židek
Rozhovor s Ondřejem Židkem z GSERVISu na téma trendů v pasivních domech.
březen 2019
UPOZORNĚNÍ: kompatibilita výpočtu v. 4.3.3 vs. 4.3.4
15. 3. 2019 | Autor: Ing. Martin Varga
Níže v článku je upozornění na nutnost zásahu do zadání pro zajištění kompatibilních výsledků mezi verzí 4.3.3 a 4.3.4.
prosinec 2018
Načtení 2D detailů z programu TT2D do programu ENERGETIKA
5. 12. 2018 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku detailněji popíšeme nově doplněnou funkci: Umožnění načítání vypočtených liniových činitelů tepelné vodivosti "psí" 2D detailů z programu TT2D do zadání programu ENERGETIKA.
leden 2018
Definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie
4. 1. 2018 | Autor: Ing. Martin Varga
V červenci 2017 vydala SEI a MPO společné prohlášení k požadavkům na budovu s téměř nulovou spotřebou energie (dále již jen NZEB). Níže zopakujeme, proč bylo toto prohlášení vydáno. Také se podíváme jaké jsou současné požadavky na NZEB a jaký je předpoklad změny těchto požadavků do budoucna.
říjen 2017
Setkání EKIS 2017
2. 10. 2017 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
MPO v rámci programu EFEKT podporuje poradenství v oblasti energetické náročnosti a energetických úspor. Poradenství zajišťují střediska EKIS. DEKPROJEKT s.r.o. provozuje 6 těchto středisek EKIS ve městech Praha, Bystřice pod Hostýnem, Brno, Jičín, Písek a Hradec Králové. 2.-3.10.2017 proběhl seminář pro poradenská střediska EKIS v hotelu Amarilis v Praze. V tomto článku se pokusím shrnout nějaké zajímavé informace, které na semináři zazněly a mohou být užitečné i pro uživatele DEKSOFT.
prosinec 2016
Podrobné zadání tepelných vazeb - katalog 2D a 3D tepelných vazeb
15. 12. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze programu ENERGETIKA 4.2.8 v modulech (MĚS, HOD, NZÚ), resp. od verze 4.2.9 v modulu ECB je umožněno zadávat vliv tepelných vazeb podrobně.
červen 2014
Odečet ploch a objemů ve 3D
11. 6. 2014 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento příspěvek ukazuje možnosti odečtu ploch a objemů pomocí programu SketchUp. Příspěvek je doplněn manuálem a videoukázkou.
květen 2014
Jaký je rozdíl mezi ΔUem v Energetice a ΔU v Tepelné technice 1D?
19. 5. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Ve výpočtech se samostatně zohledňují přirážky na tepelné mosty a tepelné vazby. Kdy a jak zohlednit jednotlivé případy popisuje tento příspěvek.
duben 2014
Rozdíl mezi výpočtovou spotřebou v PENB a spotřebou na faktuře
28. 4. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
V průkazu energetické náročnosti budovy vychází výrazně rozdílná spotřeba, než která by odpovídala fakturacím za energie. Čim je to způsobeno?