+
Způsob ověření
Uživatelské jméno
Heslo
  Vytvořit účet Zapomenuté heslo

NEBO
 
Omezit pro: 
říjen 2023
Využití odpadního tepla z chlazení vnitřního prostředí ve výpočtu ENB
20. 10. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny funkce pro jednodušší postihnutí , resp. zadání zpětného využití odpadního tepla z chlazení upravovaného vnitřního prostředí (měsíční výpočty od verze 6.0.7, hodinové výpočty od verze 7.1.5). Aktualizace 20.10.2023
Typy tepelných zisků tvořících odpadní teplo z chlazení ve výpočtu ENB
20. 10. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V článku jsou uvedeny případy, kdy lze využít ve výpočtu energetické náročnosti odpadního tepla z chlazení. A dále popsáno, jakým způsobem je toto možno zadat. (Aktualizace 13.10.2023)
říjen 2022
Zadání potřeby TV bazénu v RD
12. 10. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku uvedeme návod, jak zadat potřebu TV pro bazén vč. jeho tepelné ztráty a systém přípravy TV v RD (uvnitř objektu).
Zadání potřeby TV u krytého plaveckého bazénu
12. 10. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku uvedeme návod, jak zadat potřebu TV pro krytý plavecký bazén a systém přípravy TV v plavecké hale.
květen 2022
ENERGETIKA 6.0.8 - změny u TV
10. 5. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byla doplněna funkce pro možnost využití teplených ztrát TVsys jako teplených zisků pro výpočet potřeby tepla a chladu. A dále byl přepracován formulář POTŘEBY TV. Pokračuje se zde v katalogizaci vstupních hodnot, dále byla doplněna možnost výběru denního odběrového profilu (už se myslí na nový hodinový výpočet) a také byly doplněny přehlednější grafy.
leden 2022
ENERGETIKA 6.0.7 - nové tabulky a grafy spotřeby pro pomocné spotřebiče
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Rozšiřují přehled informací o hodnocené, ale i o referenčních budovách.
ENERGETIKA 6.0.7 - měsíční podíly pokrytí
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny možnosti zadat podíly pokrytí potřeby tepla na vytápění, chladu na chlazení a potřeby tepla na přípravu teplé vody po měsících.
ENERGETIKA 6.0.7 - výpočet Uem,R pro chladírny a mrazírny
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny funkce pro jednodušší postihnutí tohoto typu zóny (chladírna/mrazírna) z pohledu výpočtu referenčního Uem,R a referenčních spotřeb energií.
ENERGETIKA 6.0.7 - nové grafy využití OZE, CHLrc, KVTE el.
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Ty mají za úkol zvýšit přehled o využití OZE, odpadního tepla z chlazení a využití elektřiny z KVET v budově
říjen 2020
Rozvody tepla a chladu mimo budovu
16. 10. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku popíšeme novou funkci programu ENERGETIKA od verze 6.0.3. - možnost zadání účinnosti rozvodů tepla a chladu mimo budovu do samostatných polí přímo k tomu určených.
REFERENČNÍ BUDOVA:

Nová vyhláška o ENB 264/2020 Sb. nově zavedla i referenční hodnotu týkající se účinností rozvodů tepla a chladu mimo budovu:


Proč je referenční účinnost 100% (bez ztrát)? Principiálně z hlediska efektivity využití primárního paliva je výhodnější, když každý objekt např. v rámci areálu by měl svůj vlastní plynový kotel, než když bude jeden centrální a rozvody se bude dodávat teplo do jednotlivých objektů. I ty nejlépe tepelně izolované rozvody tepla vždy vykazují energetickou ztrátu na rozdíl např. od rozvodů zemního plynu (nebo dovezeného paliva). To samozřejmě neznamená, že takové řešení areálu s centrálním zdrojem je automaticky špatně. V důsledku zahrnutí dalších faktorů to může být ekonomicky výhodné. Ale PENB se na to dívá z hlediska využití primární energie. Z tohoto důvodu při takovém centrálním řešení zdroje, je zkrátka nutno u hodnocené budovy zvolit lepší řešení než u referenční budovy. A to právě v důsledku kompenzace ztráty vlivem účinnosti rozvodů vně systémové hranice budovy.

O JAKÉ PŘÍPADY JDE:

Typicky se to týká budov například v rámci nějakého areálu apod.


Na příkladu výše máme výrobní areál, který celý včetně zdroje tepla vlastní jeden majitel. A z centrálního zdroje v areálu vytápí v něm stojící objekty. Pokud zpracováváme PENB na jeden z objektů areálů, tak do hodnocení ENB této budovy musíme zahrnout i ztrátu rozvodů mimo systémovou hranici hodnocené budovy (mezi ní a zdrojem tepla). Jelikož část tohoto rozvodu je společná pro více objektů, je nutno do výpočtu zahrnout pouze jejich poměrnou část, nikoliv celkové ztráty těchto rozvodů. Pokud bychom postupně zpracovali PENB na všechny objekty v areálu, tak v součtu ztráty vnějšími rozvody u jednotlivých budov dají celkovou ztrátu vnějších rozvodů v tomto areálu nebo nižší (pokud z centrálního zdroje je dodávána energie do budovy např. i pro technologie, tak nelze veškeré ztráty rozvodů přičíst k hodnoceným místům spotřeby v rámci PENB). Obecný návod jak v těchto případech postupovat je uveden v příloze 5, části E vyhlášky 264/2020 Sb.

Důležité je také upozornit, aby účinnost rozvodů vně systémové hranice budovy se nezadávala v případě, že jde o SZT (soustava zásobování teplem). Jednoduchou orientační pomůckou, kdy jde o SZT je to, když hodnocená budova za teplo platí. Pokud někdo teplo kupuje, tak druhý musí prodávat. A pokud se teplo prodává, je třeba na to licence. A je-li potřeba licence, jde o SZT. Takže ve všech případech zadání, pokud kombinujete zadání účinností vnějších rozvodů nižší než 100% a přitom jde o zdroj typu "CZT" bez navazující místní soustavy, tak takové zadání je chybné.

JAK SE NOVÁ FUNKCE PROJEVUJE V ZADÁNÍ:

Z hlediska zadání se projeví tato nová funkce pouze na formuláři zadání TEPELNÉ ZDROJE a ZDROJE CHLADU. Pokud minimálně jeden ze zadaných zdrojů tepla je umístěn mimo budovu, objeví se možnost zadání účinnosti rozvodů vně systémové hranice budovy, např.:



Pokud minimálně jeden ze zadaných zdrojů chladu je umístěn mimo budovu, objeví se možnost zadání účinnosti rozvodů vně systémové hranice budovy, např.:



V zadání lze uvést účinnost těchto rozvodů vně systémové hranice budovy i po měsících (v modálním okně). Vnějších rozvodů lze zadat více a různě k nim přiřazovat zdroje tepla, resp. chladu. (jeden rozvod může být společný pro více zdrojů nebo každý zdroj může mít svůj samostatný rozvod). Lze také přiřadit jeden zdroj k více vnějším rozvodům (takové zadání se však nepředpokládá. Pokud nastane, výsledná účinnost vnějších rozvodů pro takový zdroj je v SW součinem účinností vnějších rozvodů, ke kterým byl zdroj přiřazen). Zadání tedy umožňuje různé kombinace zadání, jak co nejblíže postihnout reálné řešení dodávky energie do objektu.

JAK SE NOVÁ FUNKCE PROJEVUJE VE VÝPOČTU:

Jak už bylo naznačeno výše, u referenční budovy nijak (viz tabulka výše). Naopak u hodnocené budovy se v důsledku tohoto zadání úměrně zadané účinnosti navýší spotřeba energie na vytápění, chlazení, přípravu TV, popř. vlhkostní úpravy (dle toho, jaký zdroj co pokrývá a byl-li k němu přiřazen vnější rozvod). Čili jakákoliv zadaná účinnost vnějších rozvodů pod 100% hodnocenou budovu vůči referenční budově zhoršuje.

JAK SE NOVÁ FUNKCE PROJEVUJE V PROTOKOLECH:

Protokol PENB:

U zdroje, který se nachází mimo budovu se v části G protokolu PENB objeví další samostatná tabulka (platí pro zdroje vytápění, chlazení, ohřevu TV). V této tabulce se propíše zadaná průměrná účinnost vnějších rozvodů, a byla-li zadána po měsících, tak jejich MIN-MAX hodnoty za celý rok. Dále se zde uvede výpočtová hodnota této energetické ztráty vnějších rozvodů v MWh/rok. A také spotřeba paliva zdrojem, který je mimo budovu. Ta ale vždy odpovídá pouze vypočtené spotřebě zdroje pro tuto hodnocenou část (v tabulkách se neuvádí celková spotřeba paliva zdrojem).




Protokoly mezivýsledků:

V protokolech mezivýsledků je ztráta vnějšími rozvody uvedena v příslušných tabulkách a grafech pro hodnocená místa spotřeby vytápění, chlazení, přípravy TV. Energetické ztráty vlivem rozvodů vně systémové hranice budovy jsou v grafech uvedeny fialovou barvou (tato ztráta v tabulkách nad grafy a její součet za jednotlivé měsíce odpovídá hodnotě uvedené v tabulkách G).





březen 2020
REKUPERACE TV - 2.část
25. 3. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V prvním článku jsme představili novou funkci v programu ENERGETIKA od verze 4.4.2: možnost zadání účinnosti rekuperace (zpětného získávání tepla) z teplé vody. V této druhé části tuto informaci rozvineme z hlediska celkového pohledu hodnocení energetické náročnosti budovy.
říjen 2019
REKUPERACE TV
2. 10. 2019 | Autor: Ing. Martin Varga
V článku níže je uveden popis nové funkce v zadání, která umožní zadat účinnost (%) rekuperace TV. V projekční praxi se s tím potkáváme čím dál častěji, proto byla tato možnost doplněna i do programu.
březen 2017
Požadavky na účinnost zdrojů tepla v PENB (připomínky k vyhlášce 4)
20. 3. 2017 | Autor: Ing.Martin Varga
Ze strany SEI je připomínkována skutečnost, že v protokolech PENB nejsou v tabulkách b.1.b), popř.b.5.b) u stejných tepelných zdrojů uvedeny stejné hodnoty účinností jako v tabulkách b.1.a) a b.5.a.). Níže v článku uvedeme bližší rozbor takové situace.
květen 2016
Podíly pokrytí v protokolu PENB (podněty k vyhlášce o ENB č. 78/2013 Sb. část 2)
24. 5. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Ve vzoru protokolu PENB v příloze č. 4 vyhlášky o ENB 78/2013 (v aktuální znění) jsou tabulky pro technické systémy budovy, u nichž v jednom sloupci je uvedeno "Pokrytí dílčí potřeby energie [%]". Podle tabulky pro konkrétní systém jde o podíl pokrytí vytápění, chlazení, větrání nebo přípravu teplé vody. Ze vzoru protokolu PENB jednoznačně nevyplývá, "čeho" podíl se má vyjadřovat. Viz následující příspěvek.