Omezit pro: 
leden 2024
Jaká jsou úskalí při užití (nejen) vlastních klimadat z hlediska solárních tepelných zisků?
30. 1. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku upozorníme na některé souvislosti hodinového výpočtu v programu ENERGETIKA při výpočtu solárních tepelných zisků. A doporučíme co dělat, pokud se po výpočtu v jejich průběhu objeví "anomálie" v podobě velmi vysoké hodinové hodnoty.
říjen 2023
Využití odpadního tepla z chlazení vnitřního prostředí ve výpočtu ENB
20. 10. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny funkce pro jednodušší postihnutí , resp. zadání zpětného využití odpadního tepla z chlazení upravovaného vnitřního prostředí (měsíční výpočty od verze 6.0.7, hodinové výpočty od verze 7.1.5). Aktualizace 20.10.2023
Klasifikace chlazení ve třídě G
11. 10. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
Zejména u novostaveb často dochází k situacícm, kdy je zadán systém chlazení. Ve "štítku" PENB je však klasifikován ve třídě G (mimo RD/BD), což u novostaveb ostatních typů budov vzbuzuje pochybnosti o správnosti výpočtu. Co je toho příčinou?
leden 2022
ENERGETIKA 6.0.7 - nové tabulky a grafy spotřeby pro pomocné spotřebiče
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Rozšiřují přehled informací o hodnocené, ale i o referenčních budovách.
ENERGETIKA 6.0.7 - chlazení pomocí freecoolingu
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byla přímo doplněna možnost volby zadat zdroj chladu jako freecooling.
ENERGETIKA 6.0.7 - měsíční podíly pokrytí
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny možnosti zadat podíly pokrytí potřeby tepla na vytápění, chladu na chlazení a potřeby tepla na přípravu teplé vody po měsících.
ENERGETIKA 6.0.7 - výpočet Uem,R pro chladírny a mrazírny
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny funkce pro jednodušší postihnutí tohoto typu zóny (chladírna/mrazírna) z pohledu výpočtu referenčního Uem,R a referenčních spotřeb energií.
březen 2021
Co nového přinesla verze programu ENERGETIKA 6.0.5 ?
29. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Verze programu ENERGETIKA 6.0.5. přinesla již avizované funkce a něco navíc. Zde si je podrobněji uvedeme.
Zadání vlastní hodnoty emisivity konstrukce pro výpočet "negativního" sálání
29. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Ve verzi programu 6.0.5 byla vystavena možnost zadání konkrétní hodnoty emisivity u každé vnější konstrukce (přilehlé k vnějšímu vzduchu). Výpočet dle EN ISO 52016-1 doposud uvažoval pouze paušálních hodnot emisivity resp. už výsledného součinitele přestupu dlouhovlnným sáláním mezi vnějším povrchem konstrukce a oblohou, a to především u nových výplní vede k navýšení potřeby tepla na vytápění. Toto je další možnost jak tuto potřebu snížit.
Vliv okrajových podmínek na vypočtenou hodnotu infiltrace EN ISO 52016-1
15. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Tento článek navazuje na již dříve uvedený (odkaz níže), týkající se vlivu voleb v zadání pro výpočet infiltrace na její výpočtovou výši dle EN ISO 52016-1, resp. prováděcí normu pro výpočet větrání EN 16 798-7. Nyní se podrobněji podíváme na jednu vstupní okrajovou podmínku výpočtu - referenční rychlost větru ve výšce 10 m nad zemí.
leden 2021
Pohltivost povrchu u neprůsvitných konstrukcí pro solární záření
18. 1. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Jedním z frekventovaných dotazů je i dotaz na to, jaká jsou pravidla pro označení nějakého povrchu neprůsvitné konstrukce za světlý, polotmavý nebo tmavý? Níže v článku se pokusíme o odpoveď.
V souvislosti s ČSN EN ISO 52016-1, na kterou se odkazuje nová vyhláška o ENB č. 264/2020 Sb. přináší výpočet potřeby tepla na vytápění a chladu na chlazení poměrně novou povinnost, a to je: vždy zahrnutí vlivu solárních tepelných zisků i pro neprůsvitné konstrukce a ztrát (sálání k obloze) pro všechny konstrukce. Doposud jsme byli zvyklí dle ČSN EN ISO 13 790 počítat standardně solární tepelné zisky jen pro průsvitné výplně a výše uvedenými vlivy jsme si tak říkajíc "nelámali hlavu".

S tím, jak obecně roste poznání a zejména s tím, jak už nemáme jednu dominantní energii (vytápění), kterou hodnotíme u budov, se musíme zabývat dalšími aspekty při stále více komplexnějším hodnocení ENB. Ještě v nedávné době stačilo pro povolení z energetického hlediska jen doložit splnění požadavku na měrnou potřebu tepla na vytápění (vyhl. 291/2001 Sb.). Nezabývali jsme se celkovou účinností otopného systému, ani pomocnými energiemi pro systém vytápění, natož ostatními místy spotřeby pro zajištění vnitřního prostředí stavby.

V současné době jsme již o něco dále, a jelikož se stále více vyplatí (nákladově optimální z hlediska investice i provozu) snižování základní potřeby, logicky se do hodnocení propisují další vlivy, které jsme si mohli dovolit dříve zanedbat. To je ale také spojeno s vyššími nároky na informační znalosti zpracovatelů. Jedním z těchto vlivů je výše zmíněná solární bilance pro neprůsvitné konstrukce.

V tomto článku bylo na příkladu RD uvedeno, jaký vliv mají neprůsvitné konstrukce na celkové bilanci objektu z hlediska solárních zisků pro případy kvalitně i nekvalitně tepelně izolovaných obalových konstrukcí v kombinací s volbou činitele pohltivosti povrchu neprůsvitných konstrukcí (světlosti, resp. tmavosti povrchu).

Z výpočetního postupu a příkladu ve výše zmíněném článku vyplývá, že tento vliv je tím nižší, čím lépe jsou neprůsvitné obalové konstrukce tepelně izolovány (hodnoty jsou lineárně závislé na součiniteli prostupu tepla konstrukce). Takový závěr šlo očekávat. Avšak na váze tohoto vlivu se úměrně podílí i volba pohltivosti solárního záření neprůsvitné konstrukce.

Standardní nabídkou dle ČSN EN ISO 52 016-1 tabulky B.15 jsou tři přednastavené kategorie světlosti, resp. tmavosti povrchu a pro ni příslušná hodnota činitele pohltivosti solárního záření.:



Tzn. že například u tmavého povrchu 90% dopadajícího solárního záření na povrch konstrukce je absorbováno konstrukcí. Pak jen záleží na tepelném odporu konstrukce, jak moc se toto teplo projeví dle předepsaného výpočetního postupu v interiéru, resp. celkové bilanci.

TROCHU TEORIE:
Na grafu níže je rozložení dopadající solární energie na zemský povrch po vlnových délkách. S vlnovou délkou je spjat i typ optického záření (UV, viditelné, IR). To je ta intenzita solární energie (žlutá plocha) používaná pro výpočet solárních tepelných zisků.


Část tohoto záření odrazí povrch konstrukce zpět do exteriéru. Výrobci fasádních pigmentů udávají zpravidla jejich odrazivost pro viditelné spektrum HBW. Tuto hodnotu používají projektanti ETICS pro návrh výztužné vrstvy. Čím je hodnota HBW nižší (malá odraznost), tím se dá říci, že pigment je tmavší a pohlcuje více solárního záření. To samozřejmě je spjato s dosahovanou vyšší povrchovou teplotou konstrukce a jejím teplotním namáháním.

HBW = relativní  zářivost  fasády (původně  zavedena  v  německy  mluvících  zemích  jako "Hellbezugswert")
TSR = celková solární odrazivost  (Total Solar Reflectance)
ETICS = vnější zateplovací kompozitní (často překládáno také jako kontaktní) systém (external thermal insulation composite systems)

V grafu výše je vyznačena i hodnota TSR. Je to souvztažná hodnota s hodnotou HBW, jen přestavuje údaj o odraženém solárním záření za celé spektrum tj. kromě viditelného i ultrafialového a infračerveného záření. Tuto hodnotu lze u některých výrobců pigmentu nalézt také, ale není zatím tak rozšířená jako hodnota HBW.

Různé pigmenty, i když mají shodnout hodnotu HBW, se mohou navzájem lišit v hodnotě TSR. Záleží, jak konkrétní barevné pigmenty daného výrobce reagují z hlediska odrazivosti v části ultrafialového a infračerveného záření.

Takže z toho plyne, že máme-li k dispozici u neprůsvitné konstrukce (obvodové stěny) obě hodnoty (HBW i TSR), dáme přednost při stanovení činitele pohltivost hodnotě TSR:

αsr = 1-TSR , alt. 1-HBW

Hodnoty HBW a TSR se od sebe mohou lišit, ale zpravidla nijak zásadně. Proto, pokud není k dispozici TSR, použijeme pro výpočet pohltivosti hodnotu HBW.



JAK PRAKTICKY?
Výše uvedená možnost, jak přesněji stanovit činitel pohltivosti fasády je z hlediska vlivu na výsledek u dobře tepelně izolované stěny už velmi podrobná. Prakticky doporučujeme si v zadání vystačit se třemi přednastavenými možnostmi pro výběr, které nabízí EN ISO 52016-1 ve své tabulce B.15 (viz tabulka výše).  Bohužel však zatím, alespoň autorovi článku, není známé nějaké vodítko, jak třeba na základě vzorníku barev RAL volit daný typ světlosti povrchu. U přechodových oblastí není zřejmé, co je ještě světlý povrch a co už polotmavý nebo co je ještě polotmavý povrch a co již tmavý. Nezbývá než podle odborného citu vybrat některou z možností v případě těchto přechodových oblastí. Notabene u stávajících staveb (není často PD) nemáme k dispozici ani použitý typ odstínu dle vzorníku RAL, takže i toto by se muselo odhadnout. A to i s vědomím, že samotný odstín RAL je spojen spíše s hodnotou HBW. O odrazivosti mimo viditelné spektrum už taková hodnota RAL říká podstatně méně.

RAL - celosvětově uznávaný standard pro stupnici barevných odstínů (ReichsAusschuss für Lieferbedingungen... Říšský výbor pro dodací podmínky, podle názvu patrně tušíte kořeny tohoto vzorníků z 20. resp. 30. let v Německu).

Pokud by přesto zpracovatel při hodnocení ENB rád tento činitel pohltivosti stanovoval přesněji (má-li dostatek informací v PD), může postupovat u fasád dle výše uvedeného. V případě, že na fasádě se vyskytuje více barevných ploch není nutné zadávat takovou konstrukci zvlášť pro každý odstín, ale pouze jednou se součinitelem pohltivosti stanoveným váženým průměrem jejich hodnot pro jednotlivé plochy odstínů (nutno stanovit pro každou danou orientaci a sklon konstrukce, protože tomu odpovídá jiná hodnota globálního ozáření). U střešních plášťů výrobci skládané, povlakové, plechové aj. krytiny hodnotu HBW pro konkrétní povrchovou úpravu neuvádějí. Zde je nutno si vystačit vždy s tabulkou B.15.

Další podrobnější informace naleznete také například zde:
říjen 2020
Rozvody tepla a chladu mimo budovu
16. 10. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku popíšeme novou funkci programu ENERGETIKA od verze 6.0.3. - možnost zadání účinnosti rozvodů tepla a chladu mimo budovu do samostatných polí přímo k tomu určených.
červen 2020
Tepelné ztráty zeminou: průměrná roční (EN ISO 52016-1) vs. průměrná měsíční teplota (EN ISO 13 790)
23. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti s výpočtem potřeby tepla a chladu dle EN ISO 52 016-1 došlo v této normě (čl. 6.6.5.1.) ke změně použití teploty pro stanovení tepelných ztrát konstrukcí přilehlých k zemině, pakliže jsou její měrné ztráty stanoveny dle EN ISO 13 370. Má být použita průměrná roční exteriérová teplota místo průměrné měsíční exteriérové teploty jako v případě EN ISO 13 790.
Jaký vliv mají neprůsvitné konstrukce v celkové solární bilanci při výpočtu dle EN ISO 52016-1?
16. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku na konkrétním případě ukážeme jaký vliv na celkové solární bilanci mají neprůsvitné konstrukce.
květen 2020
EN ISO 52 016-1: solární zisky
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Níže v článku vysvětlíme rozdíly ve výpočtu v SW solárních tepelných zisků dle EN ISO 13790 a EN ISO 52016-1.
EN ISO 52 016-1: nevytápěné prostory
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V SW ENERGETIKA je od verze 5.0.0 dle normy ČSN EN ISO 52 016-1 jiným způsobem zapracován vliv tepelných zisků v nevytápěných prostorech pro snížení potřeby tepla/zvýšení potřeby chladu k nim přilehlých prostorů s požadovanou teplotou. Níže v článku popíšeme tento přístup.
červenec 2018
Výpočet negeneruje potřebu chladu - příčiny
16. 7. 2018 | Autor: Ing.Martin Varga
Na technické podpoře k programu ENERGETIKA se poměrně často setkáváme s dotazem na příčinu nulové hodnoty potřeby chladu ve výsledku výpočtu, ačkoliv systémy chlazení byly zadány. Níže v článku si rozebereme jednotlivé možné příčiny.
prosinec 2017
Přerušované vytápění a měsíční krok výpočtu dle ČSN EN ISO 13 790: 2009
7. 12. 2017 | Autor: Ing. Martin Varga
Měsíční výpočet "stojí" svou přesností mezi sezónní a jednoduchou hodinovou metodou výpočtu. Otázkou je, zda-li měsíční výpočet svým způsobem zadání a výpočtem dokáže uspokojivě přiblížit realitu pro všechny případy zadání. Níže v článku se pokusíme vysvětlit, kdy měsíční výpočet je možné použít a kdy raději nikoliv i pro vytápění, a kdy bychom měli raději použít hodinový výpočet.
listopad 2016
Odlišné zadání vstupů (vytápění, chlazení) po měsících - část 2
8. 11. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
U MĚS i NZÚ modulu (moduly s měsíčním krokem výpočtu) doplněna funkce (od verze programu ENERGETIKA 4.2.8.) pro možnost zadání odlišných vstupů cílových teplot na vytápění i chlazení pro každý měsíc v roce. A to jak pro řešenou zónu, tak pro profil teplot v přilehlé sousední budově/prostoru.
květen 2016
Podíly pokrytí v protokolu PENB (podněty k vyhlášce o ENB č. 78/2013 Sb. část 2)
24. 5. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Ve vzoru protokolu PENB v příloze č. 4 vyhlášky o ENB 78/2013 (v aktuální znění) jsou tabulky pro technické systémy budovy, u nichž v jednom sloupci je uvedeno "Pokrytí dílčí potřeby energie [%]". Podle tabulky pro konkrétní systém jde o podíl pokrytí vytápění, chlazení, větrání nebo přípravu teplé vody. Ze vzoru protokolu PENB jednoznačně nevyplývá, "čeho" podíl se má vyjadřovat. Viz následující příspěvek.
červenec 2015
Chladírny a mrazírny v hodnocení ENB - zadat, nezadat ? Jak zadat ?
24. 7. 2015 | Autor: Ing. Martin Varga
Někdy se zpracovatelé PENB dotazují, zda při hodnocení průkazu ENB mají zahrnout i spotřebu energie na chlazení popř. mrazení. Níže vysvětlíme z našeho úhlu pohledu, jak se rozhodnout při zahrnutí této spotřeby do výpočtu ENB. A pokud dojdeme k závěru, že tuto spotřebu chceme do výpočtu ENB zahrnout, tak jakým způsobem. PŘÍSPĚVEK AKTUALIZOVÁN 10.7.2019.
únor 2015
Rozdíly mezi měsíčním a hodinovým výpočtem – 2. část: Potřeba chladu
17. 2. 2015 | Autor: Ing. Martin Varga
Rozdíl v přístupu výpočtu potřeby chladu mezi oběma výpočty je značný. Hodinový výpočet více odpovídá reálnému průběhu potřeby chladu v chlazené zóně, než měsíční, protože pracuje s hodinovými daty. Více je uvedeno v tomto článku.
listopad 2014
Zobrazování referenčních hodnot v protokolu PENB
3. 11. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Častý dotaz uživatelů softwaru ENERGETIKA je k protokolu PENB, kde se nezobrazují referenční hodnoty např. pro jednotlivé stavební konstrukce nebo i pro zdroje tepla, chladu. (Aktualizace 2017-11-09)
červen 2014
Nezobrazuje se klasifikace spotřeby chladu u typů budov RD a BD
12. 6. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Po provedení výpočtu se nezobrazuje klasifikace dílčí energetické náročnosti na chlazení v grafickém vyjádření průkazu ENB u typů budov RD a BD.
duben 2014
Dodaná energie na chlazení se zdá příliš nízká
28. 4. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Při měsíčním způsobu výpočtu energetické náročnosti se může vyskytnou situace, že vychází příliš nízká dodaná energie na chlazení budovy.
Chlazení ve třídě D a horší (třeba i G) i u nových budov
28. 4. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Při výpočtu energetické náročnosti se můžeme setkat s případem, kdy i u úsporné budovy vychází dílčí dodaná energie na chlazení do třídy D a horší.