Omezit pro: 
leden 2024
Jaká jsou úskalí při užití (nejen) vlastních klimadat z hlediska solárních tepelných zisků?
30. 1. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku upozorníme na některé souvislosti hodinového výpočtu v programu ENERGETIKA při výpočtu solárních tepelných zisků. A doporučíme co dělat, pokud se po výpočtu v jejich průběhu objeví "anomálie" v podobě velmi vysoké hodinové hodnoty.
říjen 2023
Využití odpadního tepla z chlazení vnitřního prostředí ve výpočtu ENB
20. 10. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny funkce pro jednodušší postihnutí , resp. zadání zpětného využití odpadního tepla z chlazení upravovaného vnitřního prostředí (měsíční výpočty od verze 6.0.7, hodinové výpočty od verze 7.1.5). Aktualizace 20.10.2023
Klasifikace chlazení ve třídě G
11. 10. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
Zejména u novostaveb často dochází k situacícm, kdy je zadán systém chlazení. Ve "štítku" PENB je však klasifikován ve třídě G (mimo RD/BD), což u novostaveb ostatních typů budov vzbuzuje pochybnosti o správnosti výpočtu. Co je toho příčinou?
leden 2022
ENERGETIKA 6.0.7 - nové tabulky a grafy spotřeby pro pomocné spotřebiče
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do protokolu mezivýsledků byly doplněny nové tabulky a grafy. Rozšiřují přehled informací o hodnocené, ale i o referenčních budovách.
ENERGETIKA 6.0.7 - chlazení pomocí freecoolingu
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byla přímo doplněna možnost volby zadat zdroj chladu jako freecooling.
ENERGETIKA 6.0.7 - měsíční podíly pokrytí
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny možnosti zadat podíly pokrytí potřeby tepla na vytápění, chladu na chlazení a potřeby tepla na přípravu teplé vody po měsících.
ENERGETIKA 6.0.7 - výpočet Uem,R pro chladírny a mrazírny
14. 1. 2022 | Autor: Ing. Martin Varga
Do programu byly doplněny funkce pro jednodušší postihnutí tohoto typu zóny (chladírna/mrazírna) z pohledu výpočtu referenčního Uem,R a referenčních spotřeb energií.
březen 2021
Co nového přinesla verze programu ENERGETIKA 6.0.5 ?
29. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Verze programu ENERGETIKA 6.0.5. přinesla již avizované funkce a něco navíc. Zde si je podrobněji uvedeme.
Zadání vlastní hodnoty emisivity konstrukce pro výpočet "negativního" sálání
29. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Ve verzi programu 6.0.5 byla vystavena možnost zadání konkrétní hodnoty emisivity u každé vnější konstrukce (přilehlé k vnějšímu vzduchu). Výpočet dle EN ISO 52016-1 doposud uvažoval pouze paušálních hodnot emisivity resp. už výsledného součinitele přestupu dlouhovlnným sáláním mezi vnějším povrchem konstrukce a oblohou, a to především u nových výplní vede k navýšení potřeby tepla na vytápění. Toto je další možnost jak tuto potřebu snížit.
Vliv okrajových podmínek na vypočtenou hodnotu infiltrace EN ISO 52016-1
15. 3. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Tento článek navazuje na již dříve uvedený (odkaz níže), týkající se vlivu voleb v zadání pro výpočet infiltrace na její výpočtovou výši dle EN ISO 52016-1, resp. prováděcí normu pro výpočet větrání EN 16 798-7. Nyní se podrobněji podíváme na jednu vstupní okrajovou podmínku výpočtu - referenční rychlost větru ve výšce 10 m nad zemí.
leden 2021
Pohltivost povrchu u neprůsvitných konstrukcí pro solární záření
18. 1. 2021 | Autor: Ing. Martin Varga
Jedním z frekventovaných dotazů je i dotaz na to, jaká jsou pravidla pro označení nějakého povrchu neprůsvitné konstrukce za světlý, polotmavý nebo tmavý? Níže v článku se pokusíme o odpoveď.
říjen 2020
Rozvody tepla a chladu mimo budovu
16. 10. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku popíšeme novou funkci programu ENERGETIKA od verze 6.0.3. - možnost zadání účinnosti rozvodů tepla a chladu mimo budovu do samostatných polí přímo k tomu určených.
červen 2020
Tepelné ztráty zeminou: průměrná roční (EN ISO 52016-1) vs. průměrná měsíční teplota (EN ISO 13 790)
23. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti s výpočtem potřeby tepla a chladu dle EN ISO 52 016-1 došlo v této normě (čl. 6.6.5.1.) ke změně použití teploty pro stanovení tepelných ztrát konstrukcí přilehlých k zemině, pakliže jsou její měrné ztráty stanoveny dle EN ISO 13 370. Má být použita průměrná roční exteriérová teplota místo průměrné měsíční exteriérové teploty jako v případě EN ISO 13 790.
Jaký vliv mají neprůsvitné konstrukce v celkové solární bilanci při výpočtu dle EN ISO 52016-1?
16. 6. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku na konkrétním případě ukážeme jaký vliv na celkové solární bilanci mají neprůsvitné konstrukce.
květen 2020
EN ISO 52 016-1: solární zisky
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
Níže v článku vysvětlíme rozdíly ve výpočtu v SW solárních tepelných zisků dle EN ISO 13790 a EN ISO 52016-1.
EN ISO 52 016-1: nevytápěné prostory
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V SW ENERGETIKA je od verze 5.0.0 dle normy ČSN EN ISO 52 016-1 jiným způsobem zapracován vliv tepelných zisků v nevytápěných prostorech pro snížení potřeby tepla/zvýšení potřeby chladu k nim přilehlých prostorů s požadovanou teplotou. Níže v článku popíšeme tento přístup.
červenec 2018
Výpočet negeneruje potřebu chladu - příčiny
16. 7. 2018 | Autor: Ing.Martin Varga
Na technické podpoře k programu ENERGETIKA se poměrně často setkáváme s dotazem na příčinu nulové hodnoty potřeby chladu ve výsledku výpočtu, ačkoliv systémy chlazení byly zadány. Níže v článku si rozebereme jednotlivé možné příčiny.
Na schématu níže jsou uvedeny možné příčiny takového výsledku. Postupně si je probereme podrobněji.






1) CHYBA V ZADÁNÍ
Chyba v zadání může být pouze na straně ovlivňující potřebu chladu (viz ad 1A) nebo pouze na straně ovlivňující spotřebu energie na chlazení (viz ad 1B) nebo se může jednat o kombinaci obou příčin (viz ad 1C).


ad 1A) - chyba v zadání ovlivňující nebo znemožňující výpočet potřeby chladu
Potřebu jak tepla, tak chladu determinují tři základní faktory:

-exteriérové klimatické podmínky (včetně intenzity solárního záření)
-stavební řešení objektu (parametry konstrukcí, které ovlivňují tepelné ztráty, solární tepelné zisky)
-profil užívání interiéru (požadované teploty na chlazení)


Nyní se blíže podívejme na stavební řešení. Pro řádný výpočet potřeby jak tepla, tak chladu, musí být řádně zadány všechny potřebné KONSTRUKCE, zejména jejich součinitel prostupu tepla. U průsvitných výplní je pak nutné řádné zadat všechny potřebné parametry zasklení výplně. Na formuláři PLOCHY je nutné řádně zadat všechny parametry průsvitných výplní. Tj. orientace ke světovým stranám, sklon a zastínění jak pohyblivými (záclony, žaluzie, rolety atd.),  tak pevnými stínícími prvky (balkony, atiky, budovy, terén atd.).





Pokud máme toto vše toto řádně zadáno, máme jistotu, že tepelné ztráty a výše solárních tepelných zisků budou ve výpočtu stanoveny správně. Pokud už zde v zadání uděláme chybu, nebude správně ani výsledek.

ad 1B) - chyba v zadání znemožňující výpočet spotřeby chladu
Spotřebu energie na chlazení determinují tři základní faktory:

-účinnost emise chladu
-účinnost distribuce chladu
-účinnost zdroje chladu


Zcela jasným signálem pro chybu ad 1B) je případ, kdy v protokolu PENB máme uvedenu potřebu chladu na chlazení (výpočtově bylo nutno chladit), ale spotřeba energie na chlazení je uvedena nulová. To znamená, že některou z účinností nemáme zadánu. Pokud všechny účinnosti máme řádně zadány, pak už je třeba jen zkontrolovat, zda-li jsme k chlazené zóně přiřadili zdroj chladu!









Zde nutno ještě poznamenat, že spotřeba energie na chlazení je v naprosté většině případu nižší, než je potřeba energie na chlazení (potřeba chladu). A to z důvodu častějšího používání kompresorových zdrojů chladu. V minoritních případech  s chlazením absorpčními zdroji chladu (pohon chladícího cyklu zajišťuje vysokopotenciální tepelná energie) tomu bude většinou naopak. Pod spotřebou energie na chlazení rozumíme energii potřebnou na "přečerpání" nadlimitních tepelných zisků z chlazeného interiéru mimo tento chlazený prostor (umoření v exteriéru popř. další využití tepelné energie).

ad 1C) - kombinace chyb 1A a 1B
Obě předchozí chyby v zadání se mohou vyskytovat i současně. Vždy je nutné překontrolovat účinnosti i správné zadání konstrukcí včetně jejich zastínění apod.


2) NEVHODNÝ ZPŮSOB ZADÁNÍ
Pokud se vyvarujeme chyb v zadání ad 1), můžeme se také dopustit "chyby" v důsledku nevhodného zadání. Níže jsou opět uvedeny dva hlavní zástupci této chyby:



ad 2A) - nevhodné zadání konstrukcí přilehlých k zemině
Pokud lze, tak tepelné  ztráty konstrukcí  přilehlých k zemině volíme vždy výpočtem dle ČSN EN ISO 13 370. Výpočet tepelných ztrát  konstrukcí přilehlých k zemině pomocí uživatelsky zadaného odhadu průměrné teploty přilehlé zeminy se nemusí vždy "potkat" s realitou a někdy výrazně. Typicky se tento problém projeví u objektů s vyšším podílem podlahové plochy na obálce budovy, do jejichž podlahy není vložena tepelná izolace. Při zadání průměrné teploty přilehlé zeminy např. 5°C pak tato podlaha působí v letních měsících jako obrovský "chladič", který zamezí jakémukoliv generování potřeby chladu na chlazení. Důsledek takového zadání je, že tepelné ztráty podlahy jsou značně předimenzovány (až několika násobně) a to nejen v letních měsících.

ad 2B) - nevhodné zónování objektu
Zde platí, že chlazené prostory v objektu musí být slučovány do samostatných zón. Samozřejmě takové prostory musí spolu sousedit. Není například možné sloučit do jedné chlazené zóny celé 1. a 10. patro, protože víte, že jen tyto patra jsou chlazeny. V takovém případě 1. i 10. patro musí být samostatnou chlazenou zónou, která sousedí s nechlazenými zónami. Bohužel také nedoporučujeme zadat pouze jednu zónu zahrnující celý objekt s tím, že je celá chlazená, ale protože reálně je chlazeno jen 1. a 10. patro, tak potřebu chladu tvoří jen 20% z celkové potřeby chladu (objekt má celkem 10 pater). Takové odhady nemusí být přesné, protože potřeba chladu připadající na jednotlivá patra nemusí být podíl odpovídající ani podlahové ploše, ani obestavěnému objemu. Závisí to na mnoha vstupech, a tak to nelze paušálně odhadnout. Pro správný výpočet je vždy nutno chlazené prostory zadat jako samostatnou zónu. Je to časově náročnější, ale tomu se nevyhneme.

3) NESPRÁVNÉ VSTUPY
Pokud se vyvarujeme chyb v zadání ad 1) i ad 2), můžeme se také dopustit "chyby" v důsledku volby nevhodných vstupů. Níže jsou opět uvedeny dva hlavní zástupci:




ad 3A) - nevhodná (nereálně vysoká?) návrhová průměrná výměna vzduchu
Tuto informaci nese s sebou profil užívání přiřazený k zóně. Vždy doporučujeme zkontrolovat na formuláři zadání ZÁKLADNÍ POPIS ZÓNY v části větrání, zda-li výsledný objem vzduchu, se kterým je uvažováno ve výpočtu, je reálný. Zde platí pravidlo, že čím vyšší je výměna vzduchu, tím nižší je šance vygenerovat potřebu chladu. Jinými slovy vyšší intenzita větrání umožňuje odvětrat mimo chlazený interiér více tepelných zisků. Zvláště toto platí pro měsíční krok  výpočtu. Více k tomuto tématu je uvedeno v tomto článku:

Intenzita větrání v profilech užívání

ad 3B) - nevhodné (nereálně nízké?) tepelné zisky
Celkem rozeznáváme ve výpočtu čtyři základní typy tepelných zisků:

-a) tepelné zisky od osob
-b) tepelné zisky od spotřebičů
-c) tepelné zisky od umělého osvětlení
-d) solární tepelné zisky

ad a) jejich paušální hodnota na osobu je uvedena v profilu užívání přiřazeného k zóně. O počtu osob v  zóně rozhoduje velikost vnitřní podlahové plochy zóny a součinitel podílu podlahové plochy připadající na osobu (fosoba). Tento součinitel je opět součástí profilu užívání. Tzn. o výši těchto tepelných zisků je již předem dáno na základě zadané podlahové plochy zóny a přiřazeného profilu užívání k zóně. Pokud nesouhlasíme s paušální hodnotou tepelného zisku na osobu uvedenou v profilu, můžeme volit vlastní profil užívání a tento údaj změnit (na základě podložených informací). Tímto zásahem tak můžeme zvýšit nebo snížit výši tepelných zisků od osob pro výpočet.

ad b) jejich paušální hodnota na 1m2 vnitřní podlahové plochy je uvedena v profilu užívání přiřazeného k zóně. Tzn. o výši těchto tepelných zisků je již předem dáno na základě zadané vnitřní podlahové plochy zóny a přiřazeného profilu užívání k zóně. Pokud nesouhlasíme s paušální hodnotou tepelného zisku od spotřebičů uvedenou v profilu, můžeme volit vlastní profil užívání a tento údaj změnit (na základě podložených informací). Tímto zásahem tak můžeme zvýšit nebo snížit výši tepelných zisků od spotřebičů pro výpočet.

ad c) jejich hodnota je závislá na výpočtové spotřebě elektrické energie na umělé osvětlení a uživatelem zadané účinnosti použitých světlených zdrojů na formuláři zadání UMĚLÉ OSVĚTLENÍ. Světelné zdroje s vyšší účinností produkují méně tepelných zisků vstupujících do výpočtu potřeba tepla na vytápění, resp. potřeby chladu na chlazení a naopak. Jsou to "spojité nádoby". Tímto zásahem tak můžeme zvýšit nebo snížit výši tepelných zisků od umělého osvětlení pro výpočet. Důsledkem instalace úspornějších světelných zdrojů tak v praxi bývá nejenom snížení spotřeby elektrické energie na umělé osvětlení, ale i snížení potřeby chladu na chlazení (..a zvýšení potřeby tepla na vytápění). Globálně za celou budou jde však vždy o úsporu energie.



ad d) jejich hodnota je závislá na velikosti zadaných průsvitných výplní, jejich orientace na světové strany, jejich  sklonu, vlastnosti zasklení - ostatně toho se týká bod 1A), který upozorňuje na to, že vše musíme mít správně zadáno. Solární tepelné zisky také podstatným způsobem ovlivňuje zastínění výplně. Zastínění rozeznáváme dvojí: zastínění pevnými překážkami (sousední objekty, terénní útvary, vegetace, stínící stavební konstrukce vlastního objektu - balkony, lodžie, arkýře, žebra...) a zastínění pohyblivými prvky (záclony, závěsy, žaluzie, rolety ...mohou být vnitřní i vnější). Pakliže bod 1A) upozorňoval na nutnost zadání, pak bod 3B) upozorňuje na to, že zastínění výplní by mělo být zadáno co nejblíže předpokládané realitě. Pokud zvýšíte propustnost zastínění (snížíte zastínění), budou vyšší solární tepelné  zisky ve výpočtu a to znamená vyšší šanci vygenerovat potřebu chladu na chlazení a naopak. Takže pokud jsme v zadání zastínění pro režim chlazení příliš "přísní", nemusí se vygenerovat potřeba chladu. Reálně je to samozřejmě žádoucí - potřebovat co nejméně energie na chlazení, pokud tím nezpůsobíme komplikace s dodržením požadované intenzity osvětlení resp. nezvyšujeme spotřebu elektřiny na umělé osvětlení (vždy globálně za celý objekt se musí jednat o přínos, resp. o úsporu).

V zadání formuláře ZÁKLADNÍ POPIS ZÓNY je také nutné vždy mít volby zahrnutí jednotlivých typů  teplených zisků do výpočtu!



4) METODIKA VÝPOČTU
Zejména u výpočtu potřeby chladu na chlazení a potřeby energie pro vlhkostní úpravu vzduchu je velký rozdíl mezi výpočtovou metodou pracující s měsíčním krokem a výpočtovou metodou pracující s hodinovým krokem. Nevýhoda je zde na straně měsíčního kroku výpočtu, který pracuje s měsíčními průměry jak exteriérových, tak interiérových teplot, i všech tepelných zisků. Zejména u solárních tepelných zisků je to velmi limitující, protože ty zpravidla tvoří špičku spolu s exteriérovými teplotami. Takže z podstaty handicapu měsíčního výpočtu lze u toho samého objektu měsíčním výpočtem docílit nulovou potřebu chladu na chlazení a u hodinového výpočtu nenulovou potřebou chladu na chlazení. Více informací ohledně principu přístupu k výpočtu u měsíčního kroku a hodinového kroku je uvedeno zde:






Pokud mámě vše řádně a vhodně zadáno (viz body 1, 2 a 3), vyplývá z výše uvedeného článku: Rozdíly mezi měsíčním a hodinovým výpočtem – 2. část: Potřeba chladu, že u měsíčního výpočtu může ve výsledku vyjít nenulová potřeba chladu na chlazení pouhým snížením cílové teploty na chlazení v profilu užívání přiřazeného k chlazené zóně v zadání. Takové snížení cílové teploty na chlazení musí být ale z logiky věci vždy vyšší (nejníže rovno) jak cílová teplota na vytápění. Pokud tuto cílovou teplotu snížíme, zvyšujeme šanci na výpočtové "vygenerování" potřeby chladu na chlazení a naopak. Chceme-li tak učinit, volíme vlastní profil a potřebný vstup upravíme.




5) VÝPOČET OBJEKTIVNĚ NEGENERUJE POTŘEBU CHLADU
Do bodu ad 3) by bylo možné ještě zahrnout vnější klimatické podmínky, resp. údaje o teplotách vzduchu a solárních tepelných ziscích pro vybranou lokalitu zvolenou pro výpočet ENB. Popis vlivu klimatických dat na potřebu chlazení jsme však záměrně ponechali až na bod 5).

Intenzita solárního záření má přímou souvislost s výší solárních tepelných zisků a tím tedy i s případnou potřebou chladu na chlazení. Zajisté bude rozdíl mezi jednotlivými lokalitami. V rámci ČR jsou rozdíly. Nejsou však tak markantní, aby pouze tento vstup zásadním způsobem rozhodoval o tom, zda-li vyjde nebo nevyjde výpočtová potřeba chladu na chlazení. Proto se také pro výpočet PENB v naprosté většině případů používají exteriérové okrajové podmínky dle TNI 73 0331, které charakterizují průměr ČR. Tento průměr ČR je s nějakou akceptovatelnou mírou nepřesnosti (jednotky %) vhodný pro naprostou většinu území ČR. U specifických míst (horské oblasti) je na zvážení zpracovatele, zda-li nepoužít průměrné klimatické údaje z místa objektu, a tím absolutní výši výpočtových spotřeb energie v PENB "přiblížit realitě". Je třeba připomenout, že zatím ještě není povinnost používat exteriérové klimatické údaje z TNI 73 0331 (pokud nezpracováváte výpočet pro NZÚ). Ostatně to platí i o profilech užívání. Pokud zpracováváte výpočty pro energetický audit nebo různé studie, tak zde je již vhodné volit vždy data z konkrétní lokality pro výpočet.

Pokud máme vše potřebné vhodně zadáno a zvoleno, a přesto výpočet negeneruje potřebu chladu, tak je třeba se smířit s tím, že výpočtově nedochází k potřebě chladit. I výpočet mající postihnout realitu má své limity a nikdy jím nelze přesně nakopírovat realitu. Pokud se jedná o stávající objekt, u kterého víme, že reálně vyžaduje chladit, nezbývá, než se znovu zabývat vstupy do výpočtu. V takovém případě je totiž velmi pravděpodobné, že budou odlišné než původní předpoklady.


6) KOMBINACE CHYB, NEVHODNÝCH ZADÁNÍ
V praxi se často kombinují chyby dle výčtu výše. Při kontrole zadání je třeba překontrolovat každý vstup a případně jej změnit nebo obhájit.


prosinec 2017
Přerušované vytápění a měsíční krok výpočtu dle ČSN EN ISO 13 790: 2009
7. 12. 2017 | Autor: Ing. Martin Varga
Měsíční výpočet "stojí" svou přesností mezi sezónní a jednoduchou hodinovou metodou výpočtu. Otázkou je, zda-li měsíční výpočet svým způsobem zadání a výpočtem dokáže uspokojivě přiblížit realitu pro všechny případy zadání. Níže v článku se pokusíme vysvětlit, kdy měsíční výpočet je možné použít a kdy raději nikoliv i pro vytápění, a kdy bychom měli raději použít hodinový výpočet.
listopad 2016
Odlišné zadání vstupů (vytápění, chlazení) po měsících - část 2
8. 11. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
U MĚS i NZÚ modulu (moduly s měsíčním krokem výpočtu) doplněna funkce (od verze programu ENERGETIKA 4.2.8.) pro možnost zadání odlišných vstupů cílových teplot na vytápění i chlazení pro každý měsíc v roce. A to jak pro řešenou zónu, tak pro profil teplot v přilehlé sousední budově/prostoru.
květen 2016
Podíly pokrytí v protokolu PENB (podněty k vyhlášce o ENB č. 78/2013 Sb. část 2)
24. 5. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Ve vzoru protokolu PENB v příloze č. 4 vyhlášky o ENB 78/2013 (v aktuální znění) jsou tabulky pro technické systémy budovy, u nichž v jednom sloupci je uvedeno "Pokrytí dílčí potřeby energie [%]". Podle tabulky pro konkrétní systém jde o podíl pokrytí vytápění, chlazení, větrání nebo přípravu teplé vody. Ze vzoru protokolu PENB jednoznačně nevyplývá, "čeho" podíl se má vyjadřovat. Viz následující příspěvek.
červenec 2015
Chladírny a mrazírny v hodnocení ENB - zadat, nezadat ? Jak zadat ?
24. 7. 2015 | Autor: Ing. Martin Varga
Někdy se zpracovatelé PENB dotazují, zda při hodnocení průkazu ENB mají zahrnout i spotřebu energie na chlazení popř. mrazení. Níže vysvětlíme z našeho úhlu pohledu, jak se rozhodnout při zahrnutí této spotřeby do výpočtu ENB. A pokud dojdeme k závěru, že tuto spotřebu chceme do výpočtu ENB zahrnout, tak jakým způsobem. PŘÍSPĚVEK AKTUALIZOVÁN 10.7.2019.
únor 2015
Rozdíly mezi měsíčním a hodinovým výpočtem – 2. část: Potřeba chladu
17. 2. 2015 | Autor: Ing. Martin Varga
Rozdíl v přístupu výpočtu potřeby chladu mezi oběma výpočty je značný. Hodinový výpočet více odpovídá reálnému průběhu potřeby chladu v chlazené zóně, než měsíční, protože pracuje s hodinovými daty. Více je uvedeno v tomto článku.
listopad 2014
Zobrazování referenčních hodnot v protokolu PENB
3. 11. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Častý dotaz uživatelů softwaru ENERGETIKA je k protokolu PENB, kde se nezobrazují referenční hodnoty např. pro jednotlivé stavební konstrukce nebo i pro zdroje tepla, chladu. (Aktualizace 2017-11-09)
červen 2014
Nezobrazuje se klasifikace spotřeby chladu u typů budov RD a BD
12. 6. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Po provedení výpočtu se nezobrazuje klasifikace dílčí energetické náročnosti na chlazení v grafickém vyjádření průkazu ENB u typů budov RD a BD.
duben 2014
Dodaná energie na chlazení se zdá příliš nízká
28. 4. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Při měsíčním způsobu výpočtu energetické náročnosti se může vyskytnou situace, že vychází příliš nízká dodaná energie na chlazení budovy.
Chlazení ve třídě D a horší (třeba i G) i u nových budov
28. 4. 2014 | Autor: Ing. Martin Varga
Při výpočtu energetické náročnosti se můžeme setkat s případem, kdy i u úsporné budovy vychází dílčí dodaná energie na chlazení do třídy D a horší.