Vážíme si vašeho soukromí
Děláme vše pro to, abychom vám zobrazovali obsah, který vás zajímá. K tomu nám pomůže váš souhlas s využíváním souborů cookies. Díky tomu budeme moci používat údaje o vašem prohlížení webu DEK.cz. Poskytnuté informace jsou u nás v bezpečí a toto nastavení navíc můžete kdykoliv upravit nebo vypnout.
+
Způsob ověření
Uživatelské jméno
Heslo
  Vytvořit účet Zapomenuté heslo

NEBO
 
Omezit pro: 
duben 2025
Limit tepelných ztrát podlahy na zemině u referenční budovy
3. 4. 2025 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku podrobněji vysvětleníme, jak se tento limit projevuje ve výpočtu referenční budovy jak na straně výpočtu referenčního průměrného součinitele prostupu tepla, tak na straně referenční potřeby tepla/chladu.
srpen 2024
Změna vyhlášky o ENB 222/2024 Sb.
29. 8. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
Změna vyhlášky o energetické náročnosti budov 264/2020 Sb. byla vydána ve sbírce zákonů (222/2024 Sb.). Změna nabývá účinnosti od 1.9.2024. Změna vyhlášky je zapracována v programu ENERGETIKA od verze 8.0.0. Aktualizace 29.8.2024.
listopad 2023
Vkládání podpisu do PENB
13. 11. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti s vydáním změny vyhlášky o energetických specialistech je nutno vkládat na ENEX pdf PENB včetně podpisu zpracovatele, resp. oprávněného energetického specialisty. Nově je v SW ENERGETIKA umožněna funkce vkládání obrázku podpisu a razítka.
červen 2023
Soubor zadání PENB pro vložení na ENEX
28. 6. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti se změnou zákona 406/2000 Sb. z ledna 2020 a prováděcí vyhlášky 4/2020 Sb. o energetických specialistech vyžaduje nově Státní energetická inspekce (SEI) při vložení hlášenky na ENEX i vložení souboru zadání pro výpočetní program, s nímž byl daný PENB vypočten. Aktualizace 28.6.2023.
únor 2023
Testování výpočetního jádra předepsného EN ISO 52016-1
13. 2. 2023 | Autor: Ing. Martin Varga
Výsledky testování hodinového výpočetního jádra předepsaného EN ISO 52016-1
leden 2020
Nástavby a přístavby navyšující původní energeticky vztažnou plochu o více jak 25% po 1.1.2020
28. 1. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V souvislosti se zněním odstavce 3) v §6 vyhlášky o energetické náročnosti budov 78/2013 Sb. v aktuálním znění zpočátku nebyla metodika, jakým způsobem tento požadavek u měněné budovy vlastně prokázat v kontextu toho, jak byl uveden vzor protokolu PENB. Níže v článku popíšeme metodiku prokázání, která se nakonec ustálila, a která je vyžadována. Aktualizace 16.1.2020, 28.1.2020.
Jak konkrétně zní tento odstavec 3) v §6 vyhlášky o ENB:

"Přístavba a nástavba navyšující původní energeticky vztažnou plochu o více jak 25% se považuje při stanovení referenčních hodnot ukazatelů energetické náročnosti budovy za novou budovu."

Poznámka: Vzhledem k formulaci textu tohoto odstavce může vznikat otázka, zda pro nástavby/přístavby platí požadavky platné v době zpracování PENB na nové budovy (čili novostavby) nebo platí požadavky vždy dané novou referenční budovou. A tak následně vzniká otázka, zda-li i po 1.1.2020 má být v PENB pro tuto novou část nástavby/přístavby nastaven požadavek referenční budovy s téměř nulovou spotřebou energie nebo referenční nové budovy. Řešení je uvedeno níže v článku.

Pojem "nástavba" a "přístavba" je definován ve stavebním zákoně 183/2006 Sb. v aktuálním znění v §2 odstavci:

(5) Změnou dokončené stavby je
a) nástavba, kterou se stavba zvyšuje,
b) přístavba, kterou se stavba půdorysně rozšiřuje a která je vzájemně provozně propojena s dosavadní stavbou,
c) stavební úprava, při které se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby; za stavební úpravu se považuje též zateplení pláště stavby.

Příklad z praxe:

Máme RD s obytným 1.NP a nevytápěnou půdou. Majitel se rozhodne pro obytnou nástavbu:

=>





1) vyhodnocení typu změny dokončené budovy
v 1. kroku musíme vyhodnotit, zda-li jde o větší nebo jinou změnu dokončené budovy. Zákon 406/2000 Sb. v aktuálním znění (zákon o hospodaření energií) rozumí větší změnou stavby:

§2 odstavec 1, písmeno:
s) větší změnou dokončené budovy změna dokončené budovy na více než 25 % celkové plochy obálky budovy,

Pokud se jedná o větší změnu, musí být součástí projektové dokumentace pro změnu stavby PENB. V opačném případě nikoliv.

V původním stavu byly součástí obálky budovy: strop k nevytápěné půdě, podlaha na terénu a obvodové zdi s výplněmi v 1.NP. V novém stavu jsou součástí obálky budovy:  plochá střecha, podlaha na terénu a obvodové zdi s výplněmi v 1. i 2. NP. Z porovnání obalových ploch vyšlo, že nově vzniklá obálka budovy je odlišná o více jak 25% od plochy původní obálky budovy => jedná se o větší změnu dokončené budovy.

2) určení, jaké požadavky musí větší změna budovy v PENB splňovat

U větších změn staveb je z pohledu hodnocení patrné, že pro stanovení referenční spotřeby energie v PENB musíme volit typ referenční budovy: "dokončená budova a její změna". Výjimku tvoří v úvodu zmíněný text odstavce 3) z §6  vyhlášky od ENB.

V tomto případě je patrné zdvojnásobení původní energeticky vztažné podlahové plochy, a proto na nástavbu se tento požadavek v odst. 3)  §6 vyhlášky vztahuje. Otázkou je, zda musíme prokázat splnění požadavků na ENB pro nástavbu při porovnání s referenčním typem budovy "nová referenční budova" nebo "referenční budova s téměř nulovou spotřebou energie"?

3) zpracování průkazů PENB
Proč "průkazů" a ne jednoho průkazu? Důvodem je vzor protokolu průkazu PENB uvedený ve vyhlášce o ENB a výčet kritérií, které musí splňovat měněná a nová budova:

U nové budovy nutno splnit (viz §6 odstavec 1 vyhlášky o ENB):
I) průměrný součinitel prostupu tepla Uem
II) celkovou dodanou energii
III) celkovou dodanou neobnovitelnou primární energii

U měněné budovy nutno splnit minimálně jeden ze tří požadavků (viz §6 odstavec 2 vyhlášky o ENB):
a) I) + III) nebo
b) I) + II) nebo
c) měněné prvky a zdroje musí splňovat minimálně referenční požadavky (jejich bližší popis je zde)

Ve vzoru protokolu PENB je ale sledovaný parametr II) a  III) uváděn nikoliv zvlášť po zónách jako parametr I), ale vždy souhrnně za celou budovu. Proto, i když SW ENERGETIKA umožňuje zadání rozdílných typů referenčních budov zvlášť pro každou zónu v budově (1. zóna = původní část objektu - 1.NP, 2. zóna = nástavba - 2.NP), tak v protokolu nelze stejně vyčíst a tedy porovnat spotřeby pro každou zónu zvlášť.

Proto se zpracovávají dva PENB, první PENB je zpracován pouze zvlášť na nově zrealizovanou část (v tomto případě nástavbu) s referenční budovou "nová nebo nulová?" a PENB se vyhodnocuje jako PENB pro novostavbu => musí současně splnit ukazatele I), II) a III). Tento první PENB ma za úkol prokázat právě splnění požadavku v úvodu zmíněného odstavce 3) §6 vyhlášky o ENB.

                                                                                                          nebo (?)



Znění odst. (3) v §6 vyhlášky o ENB jsme chápali tak, že se jedná o stejný požadavek, jaký v dané době vyžadujeme od nových budov (novostaveb). Tedy po 1.1.2020 bychom pro tuto novou část objektu nástavbu/přístavbu volili typ referenční budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Státní energetická inspekce (SEI) však vydala prohlášení (viz níže na odkazu), že pro tuto novou část nástavby/přístavby se volí i po 1.1.2020 typ referenční budovy: nová budova. To je samozřejmě přívětivější, jelikož požadavky tím pádem na tuto novou část budou mírnější, než kdyby bylo nutno požadavek splnit jako na nulovou budovu. Otázkou je, jestli to tak tvůrci vyhlášky mysleli. Právně závazný výklad právních předpisů může učinit pouze soud. Lze však předpokládat, že SEI jako orgán pověřený kontrolou zákona 406/200 Sb., je fundovaný k výkladu. Už z toho titulu, že PENB kontroluje.

Prohlášení SEI zde.

Pokud u PENB pro nástavbu/přístavbu zvolíte typ referenční budovy "nová budova" pro nastavení požadavků, musí být dle vyjádření SEI tento typ požadavku akceptován. Pokud dobrovolně zvolíte pro nástavbu/přístavu přísnější typ referenční budovy s téměř nulovou spotřebou energie, bude to akceptováno také.


Druhý PENB je zpracován na celý objekt (původní i nová část) s jednotným typem referenční budovy "stávající budova a její změna". Z pohledu zákona "406" jde totiž stále o "větší změnu budovy" a PENB se vyhodnocuje jako pro změnu budovy => musí splnit minimálně jednu ze tří výše uvedených možností a), b) nebo c). Avšak v tomto PENB  měněné nebo nově realizované konstrukce nebo nově instalované zdroje energie pouze u nově zrealizované části (v tomto případě nástavby) nezatrháváme v tomto druhém PENB jako měněné - o jejich hodnocení se "stará" již první PENB. V tomto druhém PENB zatrhneme jen měněné konstrukce nebo zdroje energie jen v případě týkají-li se původní část - v tomto případě tedy jen 1.NP.





Pokud takový případ ve své praxi zpracováváte, tj. přikládáte 2ks PENB, okomentujte prosím řádně přítomnost dvou PENB v projektové dokumentaci formou např. přiloženého vysvětlení, tak aby byl patrný důvod. Přeci jenom ne na všech stavebních úřadech tuto ustálenou praxi dokládání splnění požadavků na PENB u nástaveb a přístaveb již znají.

Poznámka:

Lze se v krajním případě setkat i s možností, že bude zpracován pouze jeden PENB na celý objekt, přičemž pro původní i novou část bude stanoven požadavek, který platí pro novou referenční budovu - dle vyjádření SEI (zde) i po 1.1.2020 stačí pro novou část nástavby/přístavby splnit požadavek kladený novou referenční budovou.
Podle našeho názoru i takové řešení je možné akceptovat vzhledem k tomu, že zpracovatel  klade požadavky na původní část objektu vyšší, než by musel. A předpokládáme, že pokud budova vyhoví jako celek, měla by vyhovovat požadavkům na novostavby i samotná část nástavby popř. přístavby. Toto využití tedy připadá v úvahu v případě komplexní rekonstrukce i původní části. Pokud chce být zpracovatel dobrovolně přísnější (nad rámec požadavků uvedených v prohlášení SEI), tak nastaví pro tento jeden PENB na celou budovu typ požadavku referenční budovy s téměř nulovou spotřebou energie.  Pokud tento požadavek splní celá budova, tak lze předpokládat, že i nová část (nástavba/přístavba) splní s rezervou požadavky na ENB na novou referenční budovu.


tento článek navazuje na předchozí články v technické knihovně:
Zobrazování referenční hodnot v protokolu PENB
Požadavky na energetickou náročnost pro rekonstrukce