Vážíme si vašeho soukromí
Děláme vše pro to, abychom vám zobrazovali obsah, který vás zajímá. K tomu nám pomůže váš souhlas s využíváním souborů cookies. Díky tomu budeme moci používat údaje o vašem prohlížení webu DEK.cz. Poskytnuté informace jsou u nás v bezpečí a toto nastavení navíc můžete kdykoliv upravit nebo vypnout.
Omezit pro: 
duben 2025
Limit tepelných ztrát podlahy na zemině u referenční budovy
3. 4. 2025 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku podrobněji vysvětleníme, jak se tento limit projevuje ve výpočtu referenční budovy jak na straně výpočtu referenčního průměrného součinitele prostupu tepla, tak na straně referenční potřeby tepla/chladu.
březen 2025
OP TAK - Úspory energie v budovách - výchozí stav (pokud není znám)
6. 3. 2025 | Autor: Ing. Martin Varga
V rámci dotačního operačního programu OP TAK - Úspory energie zpracovávají energetičtí specialisté energetický posudek (EP), ve kterém je porovnán výchozí a navrhovaný stav. Tento článek dává návod, kde získáte podklady pro výchozí stav, pokud není znám. V takovém případě je dle přepisu výzvy odvozen od referenční budovy stanovené v PENB. Níže uvedeme, kde referenční hodnoty spotřeb ve výsledcích programu ENERGETIKA najdete,
únor 2025
HOD modul - bilance v kapitole E (KOMENTÁŘ)
28. 2. 2025 | Autor: Ing. Martin Varga
V článku je bližší komentář k hodnotám, resp koláčovému grafu pro režim vytápění. Konkrétně k solárním tepelným ziskům. Aktualizace 28.2.2025.
Akumulace a funkce optimalizace při využití odpadního tepla z chlazení vnitřního prostředí
28. 2. 2025 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze programu ENERGETIKY 8.0.4 je k dispozici funkce využití akumulačního zásobníku vytápění pro zvýšení využití odpadního tepla z chlazení vnitřního prostředí. A také funkce optimalizace využití. Níže popíšeme, o co konkrétně se jedná.
listopad 2024
Přímé a nepřímé napojení při využití elektřiny z OZE
26. 11. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku jsou vysvětleny oba pojmy (přímé a nepřímé) napojení OZE produkujících elektřinu z hlediska přístupu programu ENERGETIKA ke stanovení výše využití elektřiny z nich.
Propojení Energetiky a 3D modelu v programu DesignBuilder - FAQ
19. 3. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje nejčastější dotazy k vytváření 3D modelu pro program Energetika prostřednictvím programu DesignBuilder. Poslední aktualizace: 7. 3. 2025.
V článku najdete řešení následujících dotazů.
1) Kde naleznu šablonu pro Energetiku?
2) Jak nahraji soubor DSB jako šablonu?
3) Použití funkce Rebuilt před provedením exportu.
4) Kde naleznu výuková videa k importu gbXML a modelování v programu DesignBuilder?
5) Proč po importu gbXML nevidím suterénní stěny?
6) Proč po importu gbXML nevidím vnitřní dveře?
7) Proč po importu gbXML nevidím stěny k sousední budově?

1) Kde naleznu šablonu pro Energetiku?
Šablonu pro aktuální verzi programu DesignBuilder v7 je možné stáhnout zde. Šablonu pro DesignBuilder v6 je možné stáhnout zde.

2) Jak nahraji soubor DSB jako šablonu?
Po spuštění programu DesignBuilder otevřete složku pro šablony pomocí menu File > Folders > Tempate projects folder. Do této složky nakopírujte soubor šablony. Při založení nového souboru již budete mít šablony k dispozici na záložce Tempate.

3) Kde naleznu výuková videa k importu gbXML a modelování v programu DesignBuilder?
K problematice importu gbXML a modelování v programu DesignBuilder jsou k dispozici následující výuková videa.
4) Použití funkce Rebuilt před provedením exportu.
Před každým exportem 3D modelu doporučujeme provést příkaz v menu Tools > Rebuilt. Tento příkaz zaktualizuje nastavení vzájemných vazeb všech konstrukcí v modelu a výsledný export bude kvalitnější.

5) Proč po importu gbXML nevidím suterénní stěny?
Aktuální verze programu DesignBuilder nesprávně exportuje stěny přilehlé k zemině jako stěny k exteriéru (v případě umístění stěny pod úrovní z = 0) a vnitřní stěny (v případě zadání okrajové podmínky pomocí "Component block > Ground"). Oba tyto případy byly nahlášeny vývojářům programu DesignBuilder a měly by být v dalších verzích programu odstraněny.
Do doby odstranění těchto problémů lze typ konstrukce upravit pomocí webového prohlížeče gbXML souboru: http://www.ladybug.tools/spider/gbxml-viewer/. Postup úpravy gbXML souboru je ukázán v následujícím videu: https://youtu.be/6RD3qaeQmXE. U stěn k zemině je potřeba zvolit typ UndergroundWall. Pokud název konstrukce obsahuje textový řetěz "Suterenni stena" (automaticky je tento název nastaven v šabloně), dojde ke správnému importu do programu Energetika.

6) Proč po importu gbXML nevidím vnitřní dveře?
Aktuální verze programu DesignBuilder exportuje vnitřní dveře správně jako výplň otvoru, ale přiřazuje jim konstrukci vnitřní stěny. Po importu do programu DesignBuilder je zapotřebí vyhledat konstrukce vnitřních dveří a upravit název konstrukce a součinitel prostupu tepla. Problém byl vývojářům programu DesignBuilder nahlášen a měl by být v dalších verzích programu odstraněn.

7) Proč po importu gbXML nevidím stěny k sousední budově?
Aktuální verze programu DesignBuilder nesprávně exportuje stěny přilehlé k sousední budově (typicky vytvořené pomocí prvku "Component block > Adiabatic") jako stěny k exteriéru. Oba tyto případy byly nahlášeny vývojářům programu DesignBuilder a měly by být v dalších verzích programu odstraněny.
Do doby odstranění těchto problémů lze typ konstrukce upravit pomocí webového prohlížeče gbXML souboru: http://www.ladybug.tools/spider/gbxml-viewer/. Postup úpravy gbXML souboru je ukázán v následujícím videu: https://youtu.be/6RD3qaeQmXE. U stěn k sousední budově je potřeba zvolit typ InteriorWall. Pokud název konstrukce obsahuje textový řetěz "Vnitrni stena" (automaticky je tento název nastaven v šabloně), dojde ke správnému importu do programu Energetika.