Vážíme si vašeho soukromí
Děláme vše pro to, abychom vám zobrazovali obsah, který vás zajímá. K tomu nám pomůže váš souhlas s využíváním souborů cookies. Díky tomu budeme moci používat údaje o vašem prohlížení webu DEK.cz. Poskytnuté informace jsou u nás v bezpečí a toto nastavení navíc můžete kdykoliv upravit nebo vypnout.
Omezit pro: 
duben 2025
Limit tepelných ztrát podlahy na zemině u referenční budovy
3. 4. 2025 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku podrobněji vysvětleníme, jak se tento limit projevuje ve výpočtu referenční budovy jak na straně výpočtu referenčního průměrného součinitele prostupu tepla, tak na straně referenční potřeby tepla/chladu.
březen 2025
OP TAK - Úspory energie v budovách - výchozí stav (pokud není znám)
6. 3. 2025 | Autor: Ing. Martin Varga
V rámci dotačního operačního programu OP TAK - Úspory energie zpracovávají energetičtí specialisté energetický posudek (EP), ve kterém je porovnán výchozí a navrhovaný stav. Tento článek dává návod, kde získáte podklady pro výchozí stav, pokud není znám. V takovém případě je dle přepisu výzvy odvozen od referenční budovy stanovené v PENB. Níže uvedeme, kde referenční hodnoty spotřeb ve výsledcích programu ENERGETIKA najdete,
únor 2025
HOD modul - bilance v kapitole E (KOMENTÁŘ)
28. 2. 2025 | Autor: Ing. Martin Varga
V článku je bližší komentář k hodnotám, resp koláčovému grafu pro režim vytápění. Konkrétně k solárním tepelným ziskům. Aktualizace 28.2.2025.
Akumulace a funkce optimalizace při využití odpadního tepla z chlazení vnitřního prostředí
28. 2. 2025 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze programu ENERGETIKY 8.0.4 je k dispozici funkce využití akumulačního zásobníku vytápění pro zvýšení využití odpadního tepla z chlazení vnitřního prostředí. A také funkce optimalizace využití. Níže popíšeme, o co konkrétně se jedná.
listopad 2024
Přímé a nepřímé napojení při využití elektřiny z OZE
26. 11. 2024 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku jsou vysvětleny oba pojmy (přímé a nepřímé) napojení OZE produkujících elektřinu z hlediska přístupu programu ENERGETIKA ke stanovení výše využití elektřiny z nich.
Definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie
4. 1. 2018 | Autor: Ing. Martin Varga
V červenci 2017 vydala SEI a MPO společné prohlášení k požadavkům na budovu s téměř nulovou spotřebou energie (dále již jen NZEB). Níže zopakujeme, proč bylo toto prohlášení vydáno. Také se podíváme jaké jsou současné požadavky na NZEB a jaký je předpoklad změny těchto požadavků do budoucna.
SEI a MPO vydalo toto prohlášení:



Prohlášení mělo jednoznačný úkol: zamezit spekulacím  v možných rozporech výkladu toho, jak je definována NZEB a jaké jsou na ni kladeny požadavky. Protože:

zákon 406 / 2000 Sb. v aktuálním znění (§1 odst. 2) uvádí definici NZEB takto:


 w) budovou s téměř nulovou spotřebou energie budova s velmi nízkou energetickou náročností, jejíž spotřeba energie je ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů,

Prováděcí vyhláška k tomuto zákonu o energetické náročnosti budovy č. 78/2013 Sb. v aktuálním znění (v příloze 1) definuje požadavky na referenční NZEB z hlediska neobnovitelné primární energie takto:

Tab. 4 - Hodnoty faktoru primární energie pro referenční budovu

Tab. 5 - Snížení hodnoty neobnovitelné primární energie stanovené pro referenční budovu (dosažitelné zvýšením využití obnovitelných zdrojů nebo zvýšením parametrů stavebních prvků obálky budovy nebo technických systémů budovy)


Tabulka 5 požaduje redukci požadavku na neobnovitelnou primární energii u referenční NZEB. Pro vysvětlení: Navrhneme hodnocenou budovu přesně tak, že její spotřeba energie pro jednotlivá místa spotřeby bude rovna referenční NZEB a pro pokrytí spotřeby energie u hodnocené budovy použijeme pro vytápění a přípravu TV energonositel zemní plyn (faktory celkové primární energie 1,10 a neobnovitelné primární energie 1,10) a pro všechny ostatní místa spotřeby energonositel - elektrickou energii ze sítě (faktory celkové primární energie 3,20 a neobnovitelné primární energie 3,00). Pokud hodnocená budova bude v tomto případě rodinným domem, tak neobnovitelná primární energie nesplní požadavek referenční NZEB, protože bude vyšší přesně o 25% (viz tab. 5). Na tento požadavek můžeme zareagovat u hodnocené budovy mnoha způsoby. např. zlepšením konstrukčního řešení budovy, zvýšením efektivity použitých technických systémů nebo například instalací systémů OZE apod. Tato redukce v tabulce 5 automaticky nevyvolává požadavek na instalaci OZE, může nás ale k tomu nasměrovat.

I když pro tento případ hodnocené budovy nenavrhujeme žádný "klasický" obnovitelný zdroj energie (např. fotovoltaické nebo termické solární panely, tepelné čerpadlo apod.), tak hodnocená budova používá pro pokrytí své spotřeby energie obnovitelné zdroje. A to jsou ty obnovitelné zdroje, které jsou uvedeny v mixu zdrojů elektřiny v rozvodné síti ČR, kvůli kterým je faktor neobnovitelné primární energie oproti celkovému faktoru primární energie nižší o 3,20-3,00 = 0,20.

Platí tento předpoklad: Je-li faktor neobnovitelné primární energie použitého energonositele nižší než faktor celkové primární energie, tak hodnocená budova pro své krytí využívá vždy obnovitelný zdroj energie. Typicky třeba energonositel: elektrická energie ze sítě. Jelikož lze předpokládat, že skoro všechny hodnocené objekty budou napojeny na elektrickou síť a budou tuto elektřinu používat pro zajištění vnitřního prostředí, tak takový objekt vždy používá obnovitelný zdroj energie. Otázkou samozřejmě je, z jak velké části.

A tady došlo k té polemice, protože v zákoně je uveden požadavek pokrytí od obnovitelných zdrojů energie "ve značném rozsahu". Tento pojem ale není nikde definován. "Selským rozumem" se lze domnívat, že ve značném rozsahu bude znamenat pokrytí více jak 50% spotřeby z OZE. Ale to je jen jeden z mnoha názorů, které nejsou závazné. A proto bylo vydáno toto vyjádření.

Nutno také dodat, že tato definice v zákoně nebyla "překlopena" z originálního předpisu -  směrnice EU 2010/31/EU - správně.

Duch překladu by měl být zhruba takto: NZEB je budova, jejíž energetická náročnost je velmi nízká. Téměř nulová či nízká spotřeba požadované energie by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě či v jejím okolí.

Návrhu změny zákona 406/2000 Sb. ve své definici NZEB na toto již reflektuje. To jest do definice doplní podmiňovací způsob "by měla být" nebo "pokud možno". Touto změnou již nebude docházet k polemice mezi definici NZEB v zákoně a ve vyhlášce. Konkrétní technické náležitosti definice referenční NZEB i nadále bude definovat vždy pouze vyhláška o ENB.

Velmi důležitá je definice nákladově optimální úrovně ENB v zákoně 406/2000 Sb. v aktuálním znění v §2 odst. 1:

v) nákladově optimální úrovní stanovené požadavky na energetickou náročnost budov nebo jejich stavebních nebo technických prvků, která vede k nejnižším nákladům na investice v oblasti užití energií, na údržbu, provoz a likvidaci budov nebo jejich prvků v průběhu odhadovaného ekonomického životního cyklu.

Tento požadavek je nadřazen jakýmkoliv nesmyslným požadavkům na ENB, který by nevedly k ekonomicky optimálním nákladům souhrnně za výstavbu, provoz a recyklaci budovy. Požadavky na referenční budovy ve vyhlášce, včetně referenční NZEB, jsou stanovovány s ohledem na tuto definici!


VÝHLED POŽADAVKŮ NA NZEB V BUDOUCNU:

V současné době probíhá kromě zákona "406" i revize vyhlášky o ENB v pracovní skupině vedené MPO.  Ve vyhlášce jsou navrhovány teze, které povedou ke zpřísnění požadavků na NZEB v budoucím období na straně požadavků spotřeby energie. Tyto teze vyplývají ze skutečnosti, že současně definovaná referenční NZEB má ve své definici rezervy, které nenutí navrhovat nové budovy ve standardu blížící se pasivnímu. Stále však tyto přísnější požadavky budou (musí) splňovat současnou nákladově optimální úroveň.

Velmi intenzivně je/bude také diskutované téma požadavku na nucené větrání s rekuperací u obytných a pobytových budov. Je třeba si uvědomit jednu základní věc: Nucené větrání je základní podmínkou pro kontinuální nikoliv nahodilé udržování kvalitního vnitřního prostředí, což má významný dopad na kvalitu života (kvalitní spánek, vyšší produktivita apod.). V současné době nové výplně nezajistí v důsledku samovolné infiltrace požadovanou výměnu vzduchu. Dokonce ani při jejich otevření nezajistí ve všech případech kvalitně provětrat prostory a to nemluvě o době, kdy nejsme schopni výplně v pravidelných intervalech otevírat (doba spánku). Nucené větrání je tedy primární podmínkou pro kvalitní vnitřní prostředí tj. plné kontroly nad průběhem a dostatečným objemem výměny vzduchu.  A když už je instalováno nucené větrání, nabízí se logicky využít i jeho sekundární možnost - snížit potřebu tepla na vytápění pomocí rekuperace. Nucené větrání s rekuperací není "lobby" energetiků, ale mělo by být základním požadavkem nás uživatelů vnitřních prostor.  Málo kdo si uvědomí, že když se ráno vzbudí s pocitem nekvalitního spánku nebo když se ve škole, kanceláři nebo přednáškovém sále nemůže soustředit a za chvíli je unaven, že za to ve většině případů může vysoká koncentrace CO2 (oxidu uhličitého) a tedy nedostatečné větrání. Vliv CO2 na kvalitu spánku, produktivitu apod. je již dostatečně zdokumentován. Měření koncentrací CO2 v obytných budovách, ve školách, v kancelářích nutnost zajištění kvalitního nuceného větrání neustále potvrzuje.